ALEkoncert!

Bez kategorii

8 Lis 2013  

Dorota Miśkiewicz, znana wokalistka jazzowa, wystąpi 11 listopada w Domu Kultury „Mors”w Dębicy. Koncert towarzyszący obchodom Święta Niepodległości rozpocznie się o godz.18.30. Wstęp wolny.


Koncert „ALE”, prezentujący utwory z ostatniej płyty Doroty Miśkiewicz, to garść delikatnej elektroniki, połączonej z  podróżą w przeszłość, do krainy retro, kiedy  można było śpiewać piosenkę o najważniejszych sprawach w niebanalny, lekki sposób.
„ALE” z jednej strony przypomina epokę, kiedy polskie wokalistki na scenie w Opolu urzekały i łamały serca, z drugiej zaś czerpie  garściami z najświeższych tradycji songwriterskich. Taka jest też sama wokalistka – jednocześnie nostalgiczna, staroświecka i wiecznie poszukująca, wyczulona na wciąż nowe dźwięki i eksperymenty.
Podczas koncertu artystka zaprezentuje także znane utwory ze swoich poprzednich płyt : „Nucę, gwiżdżę sobie”, „Poza czasem” czy  „Um Pincelada” –  duet nagrany z Cesarią Evorą.
Dorocie Miśkiewicza towarzyszy czteroosobowy zespół (instrumenty klawiszowe, gitara, bas, perkusja) złożony z czołówki polskich muzyków.

Dorota Miśkiewicz muzykę na wdrukowaną w geny. Jej ojciec, Henryk Miśkiewicz to znany saksofonista jazzowy, brat Michał to perkusista. Swoją muzyczną drogę rozpoczęła jako uczennica w klasie skrzypiec, ale bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe.  Ilość projektów, kolaboracji, sesji, koncertów, w jakie angażowała się przez lata swojej obecności na scenie jest niezliczona. Równie nieprzebrana jest ilość gatunków muzycznych, przez które podróżowała. Zakotwiczona w jazzie, wypływała jednak na szerokie wody eksperymentów – zarówno na te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Jest drugą, polską wokalistką  jedyna obok Kayah polska  Cesarią Evorą, Nigelem Kennedym, Janem Ptaszynem Wróblewskim, legendą polskiego jazzu Włodzimierzem Nahornym.  Choć może to dziwić – znalazła też czas, żeby regularnie nagrywać solowe albumy – „Dorota Miśkiewicz Goes to Heaven – Zatrzymaj się” w 2002 roku, „Pod rzęsami” w 2005 i „Caminho”  w 2008.  „Ale” to jej czwarte solowe wydawnictwo.

http://www.dorotamiskiewicz.com/