AUdio ART FEStival 2013 || 15 – 24 listopada KRAKÓW !

Bez kategorii

11 Lis 2013  

Już wkrótce 21 edycja Festiwalu Audio Art ! Rezerwerujcie czas, startujemy w piątek 15 listopada. Przed nami dziesięć dni i niemal pięćdziesiąt wydarzeń − koncertów, instalacji, performance’ów, wykładów i warsztatów − które odbywać się będą w Akademii Muzycznej, Bunkrze Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej, Instytucie Goethego, Małopolskim Ogrodzie Sztuki i Muzeum Narodowym w Sukiennicach. Festiwal potrwa do 24 listopada.

W wyjątkowo rozbudowanym programie tegorocznego AAF znajdą się m.in. premiera miejskiej instalacji dźwiękowej Ucho Echo, występy legendarnych Phila Niblocka, Horsta Ricklesa czy Claudii Robles Angels z koncertem na przetwarzane fale mózgowe, poszukiwania ciszy absolutnej w podziemiach Rynku Głównego (Tres), interaktywne performance taneczne (Marcin Pączkowski, Piotr Madej), także z udziałem wykonawców o nietypowej sprawności (HiHat Xpress), niezwykłe instrumenty (Chordeograph) czy instalacje najmłodszego pokolenia (Signe Liden, Christian Blom,
Łukasz Furman, Fafankula). Do tego jak zawsze koncert akusmatyczny PSEME/CIME, teatr muzyczny Macieja Jabłońskiego, trochę noise’u i śpiewu magicznego i wiele wiele innych…

Koncertom towarzyszyć będą otwarte wykłady i warsztaty oraz promocje wydawnictw.
W Bunkrze Sztuki gotowy do użycia będzie wypełniony świeżymi płytami Audiomat!

Nowością tegorocznej edycji AAF będzie Festiwalowy BLOG, a w nim gorące komentarze Festiwalowych wydarzeń zamieszczane przez młodych krytyków sztuki dźwięku (jeszcze można się zgłosić!).

Zapraszamy!!

http://audio.art.pl/
http://blog.audio.art.pl/

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczne Muzyka Centrum we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie i Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

http://www.muzykacentrum.krakow.pl/

Poniżej kilka słów o samej idei oraz opis festiwalu dzień po dniu.

Audio Art jest eksperymentalną i postmodernistyczną sztuką przełomu wieków. Audio Art to integracja sztuk wizualnych z dźwiękowymi. Audio Art występuje w formie koncertów, performance i instalacji. Audio Art tworzy nową koncepcję źródła dźwięku: obiektu i instrumentu muzycznego w określonej przestrzeni i czasie. Audio Art jest sztuką personalną: kompozytor, konstruktor i wykonawca unifikują cały proces tworzenia i wykonania dzieła. Audio Art używa prostej i zaawansowanej technologii. Festiwal Audio Art prezentuje artystów z całego świata oraz ich premierowe projekty. W ramach festiwalu odbywają się także prezentacje spoza nurtu Audio Art.

Wydarzenia festiwalu Audio Art są transmitowane na żywo przez internet.

Festiwal Audio Art

15-24 listopada 2013

Kraków

Chronologiczny opis wydarzeń

15.11.13

Ucho Echo jest nowym projektem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej, dotyczy tworzenia instalacji dźwiękowej powstającej przez nakładanie naturalnych odgłosów ulicy na wybrane fragmenty z bogatego repertuaru muzyki elektroakustycznej stowarzyszenia. Projekcja i miksowanie odbywać się będzie za pomocą miniaturowych ruchomych głośników wędrujących wg określonego planu czasowego i wyznaczonych trajektorii po ulicach miasta Krakowa. Szczegóły na stronie projektu www.uchoecho.pl (www.earnear.net).

Maciej Jabłoński ze swoim unikalnym projektem teatru muzycznego Pierrot Lunaire wystąpi w MOCAKu (18.00).

Resonance European Sound Art Network jest jedną z największych sieci europejskich specjalizujących się w instalacjach dźwiękowych. Rozpoczęta w 2011 roku współpraca z Festiwalem Audio Art wyznacza nowe perspektywy prezentacji najbardziej niezwykłych projektów z całej Europy. Podczas tegorocznego festiwalu będą dostępne instalacje Signe Liden (MOCAK – 18.00) i Petera Bogersa (Bunkier Sztuki – 20.00).

Łukasz Furman, młody artysta z Krakowa specjalizuje się w instalacjach interaktywnych na bazie kontrolera Kinect. Tym razem zaprezentuje swoją najnowszą instalację Loop, będącą specyficznym odniesieniem do słynnego Reactable (BS – 20.00)

Fafankula to dwójka młodych artystów z Krakowa, którzy zaprezentują swoją instalację interaktywną na bazie Kinecta.(BS – 20.00)

Marcin Pączkowski realizuje premierowy projekt dla tancerza interaktywnego i rozbudowany system elektroakustyczny w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie Instytutu Muzyki i Tańca (BS – 20.00).

Andrea Pensado znakomita artystka argentyńska mieszkająca na stałe w Bostonie przyjeżdża do Polski ze swoim premierowym projektem noisowym (BS – 20.00).

16.11.13

Peter Wießenthaner (Frankfurt), muzyk, kompozytor, artysta dźwiękowy i wideo, założyciel serii SKOP prezentującej najwybitniejsze projekty sztuki opartej na technologii przyjeżdża do Krakowa ze swoim autorskim projektem audiowizualnym (Goethe-Institut – 18.00)

Gero Koenig swój unikalny instrument Chordeograph zaprezentuje w Goethe-Institut. (GI – 18.00)

Elvira Wersche wykona niezwykłą instalację na podłodze Sali Audiowizualnej w Bunkrze Sztuki przygotowując przestrzeń pod performance duetu akordeonowego. (BS – 20.00)

Horst Rickels (Nuenen) to legenda sztuki Audio Art. W 1989 roku w ramach serii audio art prezentował w Krakowie swój słynny projekt Mercurius Wagen, później wystąpił na Festiwalu Audio Art dwukrotnie z Mercurius Wagen Grande i Trivento, oraz z wyjątkowo wyrafinowanym projektem wspólnie ze swoimi studentami z Royal Conservatory w Hadze. Obecnie przyjedzie do Polski z Robertem Pravdą z najnowszym projektem Leslies. (BS – 20.00)

17.11.13

Tony Tony to duet kompozytorów z Poznania, posługujący się wyrafinowaną elektroniką połączoną z obiektami dźwiękowymi i instrumentami akustycznymi (fortepian) (AM – 18.00)

HiHat Xpress to wyjątkowy spektakl ze Szwecji realizowany przez grupę tancerzy i zespół perkusyjny Kroumata w ramach programu Share Music, obejmujący różnorodne działania artystyczne integrujące grupy profesjonalne, amatorów oraz artystów o nietypowej sprawności zostanie wykonany w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. (MOS – 19.00)

INIRE Shipwreck score to oryginalny i wyjątkowy projekt duetu z Wrocławia, analogowa elektronika, systemy modularne i wideo. (BS – 20.00)

Claudia Robles, kolumbijska artystka pracująca w Niemczech projektuje systemy przetwarzające fale mózgowe i galwaniczne zmiany napięć skóry na dźwięki i obrazy interaktywne, do Krakowa przyjeżdża z serią wykładów i koncertami. (BS – 20.00)

Conductor to najnowszy projekt Darka Makaruka z Warszawy na bazie systemu Kinect. (BS – 20.00)

18.11.13

Tres, hiszpański artysta w Podziemiach Rynku stopniowo będzie nas zagłębiał w coraz niższe poziomy ciszy, aż do poziomu całkowitego zatrzymania czasu i utraty orientacji miejsca (20.00).

21.11.13

Christian Blom z Oslo przywozi do Krakowa uniklaną instalację dźwiękową al Khowarizmis Mekaniske Orkester (BS – 18.00)

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem festiwal gości Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej

PSEME będący częścią konfederacji CIME. Obydwa stowarzyszenia zaprezentują polski i zagraniczny repertuar muzyki elektroakustycznej poprzedzony polskim prawykonaniem pierwszej komputerowej kompozycji muzycznej Illiac Suite Lejarena Hillera (Sine Nomine Ensemble) (BS – 18.00).

Al Reverse to premierowy projekt dwójki artystów z Krakowa Wojtka Janiszewskiego i Bartka Stępnia (kontrabas) na bazie algorytmów “sztucznej inteligencji”.(BS – 18.00)

22.11.13

Krzysztof Zgraja, słynny polski flecista mieszkający na stałe w Braunschweig zaprezentuje swój oryginalny system muzyczny (AM – 18.00)

Piotr Madej z Krakowa w ramach swojego debiutu autorskiego na AAF wykona swoj projekt interaktywny Meetin’ z tancerką Sanią Rodobolską (AM – 18.00)

black-hole factory (Braunsshweig) Elke Untermohlen i Martin Slawig ze swoim najnowszym projektem Picknick am FeldRand, łączącym technologię interaktywną z bardzo osobistym odniesieniem do ulotnych obrazów miejsc, sytuacji, osób. (BS – 20.00)

Jürgen Eberhard z Bremen przyjeżdża do Krakowa ze swoim autorskim programem elektronicznym i akustycznym, typowa kombinacja dla sztuki dźwiękowej – Eine Trinkers bei Pinkels Daheim.(BS – 20.00)

Rafał Iwański i Raymond Salvatore Harmon to unikalny duet akustyczno-elektroniczny realizujący performance z rozbudowanym wideo. (BS – 20.00)

Mike Majkowski z Sydney to uniklany kontrabasista realizujący oryginalną muzykę na bazie mikrotonalności, do Krakowa przyjeżdża z Jamie Durainem z Berlina (BS – 20.00).

23.11.13

Duo Montagnard z Masfield to połączenie sakofonu i gitary ze specjalnie dla duetu komponowanym repertuarem (AM – 18.00).

Georg Wissel i Joker Nies z Koloni w swoim autorskim projekcie Corpus Callosum realizowanym na saksofonie i modularnej elektronice. (BS – 20.00)

Phil Niblock, legendarny twórca “One Sound Composition” w rocznicę swoich 80-tych urodzi przyjeżdża z najnowszymi kompozycjami do Krakowa wykonywanymi wspólnie z Thomasem Ankersmitem na Serge Modular System. (BS – 20.00)

Ethernet Orchestra to połączenie trąbki Roger’a Mills z Syndey i sieciowego performance wspólnie z Arefem Tolei z Teheranu oraz black-hole factory (BS – 20.00).

24.11.13

Symptomy to najnowszy projekt Jarka Kordaczuka z Olsztyna realizowany wspólnie z Agnieszką Kołodyńska (kontrabas, głos, elektronika) (AM – 18.00).

Nicolas Field z Amsterdamu zaprezentuje swój autorski projekt Dovetailed na perkusję i SuperCollider (BS – 19.00).

Superstringtrio w dwuosobowym składzie: Mark van Tongeren z Tajpei i Rollin Rachele z Londynu to duet śpiewu harmonicznego tworzącego magiczne spektakle rezonansu przestrzennego (BS – 19.00)

lightskin Patryka Lichoty i Marty Romaszkan z Poznania wykona swój najnowszy projekt interaktywny. (BS – 19.00)

Decibel z Perth w Australii to kwintet realizujący na żywo partytury graficzne w oparciu o autorskie oprograowanie łączące instrumenty akustycznej ze sterowanymi na żywo przez iPady partyturami graficznymi. (BS – 19.00)

Festiwalowi towarzyszy seria wykładów i warsztatów. Szczegóły i ceny biletów na stronie. Tradycyjnie wstęp na wydarzenia w pierwszym dniu jest bezpłatny.

www.audio.art.pl