Bytom Film Festiwal

Bez kategorii

30 Sie 2014  

Wyselekcjonowane, trudno dostępne filmy, warsztaty oraz spotkania z reżyserami, reprezentantami branży filmowej, przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Lecha Majewskiego oraz spotkanie z reżyserem, to wszystko czeka nas we wrześniu podczas Bytom Film Festiwal.

19.09.2014 – 21.09.2014

Ogólnopolski Festiwal Filmowy Bytom Film Festiwal  to wydarzenie skierowane zarówno do odbiorców jak i twórców dzieł filmowych. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy związane z naszym regionem oraz kulturą, a twórcy sztuk audiowizualnych zaprezentowania swojej pracy. Odbędą się również warsztaty oraz spotkania z reżyserami i innymi reprezentantami branży filmowej, którzy zadecydują o tym jakie dzieła zdobędą „Bytomskie Lwy” – główne nagrody konkursowe.
Wydarzenie będzie podzielone na trzy części, obejmujące trzy dni. W skład pierwszej wchodzą specjalne pokazy filmowe i cykle seansów przeznaczone dla bardziej i mniej zapalonych kinomanów. Prezentowane dzieła, będą związane z Bytomiem tematycznie lub miasto będzie występowało jako ich bohater w postaci anturażu. To  wyjątkowa sekcja, która powstała by oddać hołd festiwalowemu miastu.
Drugiego dnia planowane są warsztaty i spotkania, na których będzie można poznać teorię produkcji filmowej i jej realia oraz porozmawiać na temat  kondycji  X Muzy nie tylko lokalnej, ale i polskiej, czy światowej. Część z nich, przy okazji swojej retrospektywy, poprowadzi Mieczysław Szemalikowski, bytomski dokumentalista.
Szczególną i najważniejszą częścią jest ogólnopolski  Konkurs najlepszych dzieł krótkometrażowych, które zostaną uprzednio wyselekcjonowane przez specjalnie dobrane Jury. Na zwycięzców Konkursu czekają Bytomskie Lwy!  Będą to nagrody finansowe oraz honorowe przyznawane przez Jurorów oraz publiczność.
W konkursie wziąć udział mogą wszystkie filmy nieprzekraczające 20  minut i wyprodukowane po 1 stycznia 2013 roku. Filmy zgłoszone do konkursu (do 10 sierpnia 2014) zostaną ocenione i wyselekcjonowane przez jury w składzie: Leszek Staroń i Mieczysław Szemalikowski. 10 najlepszych produkcji zostanie wyświetlona na dużym ekranie 21 września, trzeciego dnia Festiwalu.
Gościem specjalnym na I Bytomskim Festiwalu Filmowym będzie Lech Majewski wraz ze swoim najnowszym dziełem filmowym „Psie Pole”, które zostanie zaprezentowane w niedzielę, 21 września (trzeciego, ostatniego dnia trwania wydarzenia).
Rozpoczynamy o godz. 19.00. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcą który opowie o kulisachtworzenia filmu.
Szczegółowe informacje na temat festiwalu znajdują się na www.bytomfilmfestiwal.org.
Regulamin konkursu skierowanego dla filmowców nieprofesjonalnych można odnaleźć na stronie internetowej.
19 września
Pierwszy dzień Festiwalu otwierają pokazy filmów, w tym: 
godz. 10.00  warsztaty teoria i praktyka produkcji filmowej
godz. 18.00 Przedwojenne filmy powstałe na terenie miasta pomiędzy 1928 a 1932 (15′)
„Autobus odjeżdża 60’20” (reż. J. Rybkowski 97′)
„Mecze o polskość” (reż. L. Staroń 35′)
20 września
Drugiego dnia reprezentowana będzie twórczość Mieczysława Szemalikowskiego.
godz.  10.00 warsztaty teoria i praktyka produkcji filmowej
godz. 17.00 dokumenty Mieczysława Szemalikowskiego (łączny czas 113′)
„Bytom – 750 lat” (30′)
„Opera Śląska” (10′)
„Szałamaje” (10′)
„Sztygar” (9′)
„Huta Zygmunt – Fabryka Hut” – 23′ filmoteka Polska W-wa ul. Chełmska
„Detrans” (20′)
„Bytomsko-Rudzkie Gwarectwo Węglowe” (26′)
„Tąpania” (14′)
godz. 19.30 „Podzielona klasa” (reż. Andrzej Klamt 79′)
godz. 21.00 spotkanie z Andrzejem Klamtem
21 września
Dzień trzeci będzie podsumowaniem całego wydarzenia. Tego dnia publiczność zapozna się z 10 filmami wyselekcjonowanymi wcześniej przez Jury w składzie: Mieczysław Szemalikowski i Leszek Staroń. Uczestnicy będą mieli możliwość, poprzez głosowanie,  przyznać jednej z prezentowanych produkcji Nagrodę Publiczności.
godz. 15.00 filmy konkursowe
godz. 18.00 głosowanie publiczności
godz. 18.30 ogłoszenie wyników, zamknięcie Festiwalu
godz. 19.00 „Onirica – Psie pole” (pokaz przedpremierowy) reż. Lech Majewski (95′)
godz. 20.45 spotkanie z Lechem Majewskim
*Program tego dnia obejmie pokaz filmów konkursowych. Konkurs zostanie zakończony z początkiem sierpnia, tak by Jury mogło wyselekcjonować 8 do 15 filmów reprezentujących najwyższy poziom artystyczny, które będą zaprezentowane widzom. Zostaną wtedy wyłonieni zwycięscy, a jedną z nagród przyzna publiczność poprzez głosowanie.