Fundacja Urban Forms

Bez kategorii

17 Gru 2013  


Podstawową ideą projektu Galeria Urban Forms jest stworzenie stałej ekspozycji sztuki ulicznej w publicznej przestrzeni ścisłego centrum Łodzi.

Ekspozycja składa się głównie z wielkoformatowych obrazów malowanych na bezpośrednio elewacjach kamienic w centrum Łodzi przez wybitnych reprezentantów malarstwa wielkoformatowego z całego świata.

W ciągu najbliższych lat projekt ma zostać poszerzony o inne obiekty sztuki miejskiej, takie jak rzeźba, instalacja, biżuteria uliczna etc.

Najważniejszym jest dla nas dbałość o jak najwyższą jakość artystyczną całego przedsięwzięcia, dlatego do współpracy zapraszamy wybranych twórców ze światowej czołówki artystów tworzących w przestrzeni publicznej.


Docelowo, na przestrzeni kilku lat powstanie miejska galeria licząca kilkadziesiąt eksponatów, którą będzie można zwiedzić pieszo w ciągu paru godzin. Z uwagi na fakt usytuowania galerii w przestrzeni publicznej, pragniemy zadbać o jak największą atrakcyjność projektu dla wszystkich użytkowników miasta, nie tylko tych związanych bezpośrednio ze street artem, czy ze sztuką generalnie. W związku z tym skupiamy się na zaakcentowaniu aspektów plastycznych, odchodząc od projektów stricte konceptualnych, które dla większości odbiorców mogą być nieczytelne. Poprzez odpowiedni dobór artystów chcemy zaprezentować jak najbogatszą i zróżnicowaną paletę koncepcji artystycznych. Nie ograniczamy twórców jakąkolwiek narzuconą formą czy tematyką, przy zachowaniu oczywiście standardowych, fundamentalnych rygorów etyczno – religijno – moralnych, funkcjonujących w każdym społeczeństwie.FESTIWAL
Projekt realizujemy przez cały rok, systematycznie dołączając do Galerii kolejne murale. Raz w roku jednak odbywa się kumulacja akcji artystycznych w postaci Festiwalu, w ramach którego do Łodzi przyjeżdżają artyści z całego świata. Festiwal Galerii Urban Forms odbywa się cyklicznie na przestrzeni września i mamy nadzieję, że już na stałe zagości w repertuarze wydarzeń kulturalnych w  Łodzi. W 2012 roku Graffiti Art Magazine – prestiżowy francuski magazyn prezentujący współczesną sztukę miejską, zaliczył nasz festiwal do 5 najważniejszych, street artowych festiwali na świecie.
CEL

Głównym celem naszego projektu jest permanentna zmiana wizerunku Łodzi i znaczna poprawa jej codziennej estetyki. Chcemy, aby Łódź jako miasto w przyszłości było na całym świecie kojarzone z wartościową, nowatorską sztuką umieszczoną w jego przestrzeni publicznej. Pragniemy, aby wielkoformatowe obrazy stały się główną wizytówką miasta, a cała Galeria była jedną z jego z podstawowych atrakcji turystycznych. Dzięki doborowi odpowiedniej klasy artystów, nasz projekt ma przekształcić miasto w „żywą” galerię sztuki współczesnej na najwyższym poziomie artystycznym.