Kobiety w Cafe Kulturalna!

Bez kategorii

24 Lis 2015   , , Video

Ach te „Kobiety”!kobiety

.

Kobiety powstały wiosną 1999 roku w Trójmieście z inicjatywy Grzegorza Nawrockiego. Zespół nagrał swoją debiutancką płytę pt. “Kobiety”, wydaną przez Biodro Records, w grudniu 2000 roku. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno krytyków, jak i słuchaczy, co można było zauważyć na koncertach. Singiel Marcello był chętnie puszczanym utworem przez rozgłośnie radiowe.

Na przełomie 2003/2004 zespół nagrał drugi album Pozwól sobie, wydany przez trójmiejskie wydawnictwo Mandarynka. I tym razem płyta miała bardzo dobre przyjęcie. Obydwie płyty KOBIET wyprodukował Maciek Cieślak (Ścianka).

W maju 2007 ukazała się „Amnestia”. Producentem albumu został Piotr Pawlak. Trzeci krążek przyniósł zespołowi bardzo duże uznanie, w tym nominację do Paszportów Polityki 2007 w kategorii Muzyka Popularna.

Utwór Marcello ukazał się na kilku kompilacjach, m.in. “Trójkowy Ekspress”. Utwór Notre Lune znalazł się na wydanej przez Tamizdat składance New Music From Central & Eastern Europe (2001). Muzyka z płyty Kobiety została wykorzystana w produkcjach filmowych (m.in. Segment ‘76). Tytułowy utwór z płyty “Pozwól sobie” został uznany przezPorcys.com za jeden z najlepszych singli 2004 roku.

Podczas swojej dziesięcioletniej egzystencji zespół zagrał niezliczoną ilość świetnych i bardzo żywiołowych koncertów w kraju i zagranicą, występując m.in. kilka razy w Studio im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce, na festiwalu artystów miast nadbałtyckich ArtGenda2002 w Hamburgu, w ramach Dni Polskiej Kultury “Nowa Polska” w Paryżu (2004) oraz na festiwalach w Holandii (Festivalhart Hoorn 2007) i Bremie (Viertelfest 2008).

Najlepiej muzykę KOBIET opiszą słowa innych:

KOBIETY, to jak dotąd najbardziej udana próba przeniknięcia rockowej awangardy na grunt muzyki popularnej. Niektórzy nazywają ją “avant-popem”, niektórzy nazywają ją “alternatywnym rockiem rodem z Trójmiasta”, niektórzy twierdzą, że muzyka ta kojarzy im się z Krzysztofem Komedą, Lechem Janerką, albo że brzmi trochę jak “Hamburger Schule” pomieszane z “French chanson” i z “Berlin style”….
Najwyraźniej KOBIETY nie podlegają jednej konwencji i wymykają się schematom.

Przez skład zespołu przewinęło się wiele zacnych postaci m.in.: Ania Lasocka (wokalistka, basistka i autorka kilku ważnych utworów zespołu), Przemek Momot (perkusja), Jacek Lachowicz (klawisze), Krzysztof Topolski (perkusja).

prezentowane informację pochodzą ze strony zespołu „Kobiety”.

https://www.facebook.com/kobiety.bandcafe kulturalna
www.kobiety.art.pl
https://www.facebook.com/CafeKulturalna

, ,