Nowe rezydencje w ramach Projektu Metropolis

Bez kategorii

26 Sie 2014  

Na początku września Aleksandra Wasilkowska odbędzie pierwszą wizytę w Tychach, gdzie szczególnie interesuje ją miejska infrastruktura wodna.
Interdyscyplinarna działalność artystki lokuje się na styku sztuki, architektury, urbanistyki i teorii. Tworzy projekty skoncentrowane wokół przestrzeni miejskiej traktowanej jako organizm społeczny i pole ścierania się rozmaitych sił, analizuje działania kolektywne, samoorganizację i naturalne procesy tworzące tkankę miejską.

Aleksandra Wasilkowska – architektka, ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Ecole d’Architecture de Bretagne we Francji. Pracowała w paryskim biurze Francois Roche – R&Sie(n), od 2007 roku prowadzi pracownię architektoniczną w Warszawie. W 2010 roku Wasilkowska reprezentowała Polskę na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji projektem Emergency Exit (wspólnie z Agnieszką Kurant). Jest autorką książek Warszawa jako struktura emergentna (we współpracy z prof. Andrzejem Nowakiem) oraz Architektura Cienia. Jej projekty i instalacje były realizowane m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodowej Galerii Zachęta, Instytucie Awangardy, Nowym Teatrze w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Chelsea College of Art and Design w Londynie, Seoul Art Center w Korei. Wykłada i prowadzi warsztaty m.in. na studiach Sztuka/Przestrzeń Publiczna/Demokracja na SWPS.
Rezydencja jest realizowana przy wsparciu Miasta Tychy.
Swoją rezydencję na Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim rozpoczął czeski artysta Jan Pfeiffer. Większość prac Pfeiffera opiera się na analizie codziennych sytuacji i ich doświadczania; często dotyczą konkretnej lokalności oraz poszukiwania własnego miejsca w strukturach rzeczywistości.
W działaniach podejmowanym w ramach Projektu Metropolis artysta analizuje towarzystwa gimnastyczne „Sokół”, powstałe w XIX wieku w wielu krajach słowiańskich, jako organizacje celujące w podnoszeniu sprawności fizycznej i duchowej.
Jan Pfeiffer – mieszka i pracuje w Pradze. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze (2006-2011), w praskiej Szkole Designu i Sztuki (2002-2005) oraz w Cooper Union w Nowym Jorku (2011). Jest reprezentowany przez Drdova Gallery. Brał udział w licznych wystawach w Czechach i za granicą. Jest laureatem m.in. Essl Art Award CEE (2009), oraz Henkel Award (2011). Pfeiffer wykorzystuje fotografię, video, rysunek i animację jako narzędzia dokumentacji, przekształcane następnie w koncepcjach wystawy oraz formach prezentacji.
Rezydencja realizowana jest przy wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

/ info by silesia.katowice