Viva Basket! | 07-08.08

Bez kategorii

6 Sie 2014  

Konferencja, plener artystyczny, dwie wystawy… W sierpniu Cieszyn, za sprawą Stowarzyszenia Serfenta, stanie się centrum plecionkarstwa.

07.08.2014 /

08.08.2014
O słynnych papuaskich Nokenach, o francuskich związkach pszczelarstwa z plecionkarstwem, o tym, po co robi się kosze w Zimbabwe, z czego i jak plotą Hiszpanie oraz Włosi, a także o tym, dlaczego wielowiekowe rzemiosło na Szetlandach umiera, będzie można posłuchać na międzynarodowej konferencji plecionkarskiej Viva Basket!, która odbędzie się 7 i 8 sierpnia w Cieszynie.

Dwudniowa konferencja będzie doskonałą okazją poznania najważniejszych inicjatyw dotyczących plecionkarstwa jako dziedzictwa kultury, realizowanych na całym świecie. Będą opowieści na temat badań nad plecionkarstwem we Francji, Włoszech oraz w Hiszpanii, rewitalizacji afrykańskiego wyplatania i jej wpływu na wsparcie lokalnego rozwoju w Ugandzie i Zimbabwe, a nawet działań dotyczących wpisu wyplatanych w Indonezji toreb Noken na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Konferencji towarzyszyć będzie plener artystyczny „On the border”, prezentujący nowoczesne spojrzenie na plecionkarstwo. W przestrzeni miejskiej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna powstaną instalacje Lois Walpole z Wielkiej Brytanii, Carlosa Fontalesa z Hiszpanii, Jette Melgren i Jana Johansena z Danii oraz Żywej Architektury z Cieszyna.

Będzie też można obejrzeć dwie wystawy plecionkarskie: „Niech się plecie!” Stowarzyszenia Serfenta w Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz „Więcej niż kosze/More than baskets” Carlosa Fontalesa w Zamku Cieszyn. Na uwagę zasługuje szczególnie ta ostatnia, gdyż zbiera doświadczenia i eksponaty z ponad 20-letniej pracy badawczej nad plecionkarstwem w Hiszpanii.
.