ZUBROFFKA plakat

10. edycja MFFK ŻUBROFFKA!

Design

24 Lis 2015   , ,

Co za kino!ZUBROFFKA plakat

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA to wydarzenie, podczas którego spotyka się energia wszystkich stron świata! Jego otwarcie uświetni MÚM, islandzka legenda sceny elektronicznej!

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w terminie 2-6 grudnia 2015. W wyjątkowo urozmaiconym programie znajdzie się ponad 250 filmów z całego świata, które zostaną zaprezentowane w programach specjalnych, a także wezmą udział w siedmiu konkursach: krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni), międzynarodowych (Okno na Wschód i Cały ten Świat) i ogólnoświatowych (Kids i Music video). W tym roku selekcjonerzy wybrali 105 filmów (z ok. 1700), które oceni międzynarodowe jury:

Konstantina Kotzamani – grecka reżyserka nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej za film „Washingtonia”, który zdobył m.in. Grand Prix ubiegłorocznej ŻUBROFFKI

Vahram Mkhitaryan – armeński reżyser i fotograf, jego filmy „Pieśn pasterza” oraz „Mleczny brat” są pokazywane i nagradzane na festiwalach filmowych na całym świecie

Magnus von Horn – szwedzki reżyser, którego pełnometrażowy debiut „Intruz” jest świetnie przyjmowany na światowych festiwalach (premiera na Festiwalu w Cannes)

Ryszard Jaźwiński – dziennikarz radiowej Trójki („Trójkowo, filmowo”), sporą część życia spędza w kinie jako obserwator, juror, moderator spotkań z filmowcami

Paweł Chomczyk – białostocki aktor, lalkarz i producent spektakli, w dorobku ma także role w słuchowiskach radiowych i filmach, współtwórca niezależnych teatrów Kompania Doomsday i Grupa Coincidentia

W ramach programów dodatkowych zaprezentowane zostaną specjalnie wyselekcjonowane zestawy krótkich filmów, m.in. „Chińskie alternatywne transformacje”, „Oblicza najnowszej czeskiej animacji”, „Jednośladowy poruszyciel” (specjalny program rowerowy), „Szaleństwa (w) rosyjskiej animacji”, „Dance with camera”, „Midnight shorts”, „Balkan blues”, „Korean Independent Animation”, „Mental Caucasus”, „Uchodźcy: pocztówki z podróży”. Pojawią się także bardzo lubiane przez białostocką publiczność śniadania filmowe: wenezuelskie, bawarskie i szkockie.
MUM

Na wielkie otwarcie Festiwalu, islandzka legenda sceny elektronicznej MÚM zagra na żywo do filmu Menschen am Sonntag, z kolei zamknięcie festiwalu oraz Galę rozdania nagród uświetni specjalny pokaz przygotowany z okazji 100 lecia kina 3D – 3D RARITIES!

Festiwal to nie tylko filmy, ale także energetyczne koncerty. W Białymstoku usłyszymy: legendarną angielską ekipę FREESTYLERS, nieustannie przemierzającą świat i promującą breakbeat / bass; SCHLACHTHOFBRONX – światowych pionierów sceny global z Monachium, którzy szturmem wdarli się na światowe playlisty ze swoją mieszanką dancehallu, kuduro, elektro, baile funku i rytmów bałkańskich; CLAP! CLAP! – włoskiego artystę i producenta, rozpalającego światowe parkiety mieszanką house’u i global music; LITTLE BIG – rosyjską grupę rave, 200% energii wspartej niesamowitym performancem (okrzykniętych nowym, bardziej szalonym Die Antwoord!); JAAA! – objawienie polskiej sceny muzycznej, intrygujący projekt freak electronic, zespół muzyków związanych z Contemporary Noise Quartet, Quintet i Sextet, Napszykłat, Daktari.

Podczas ŻUBROFFKI można będzie także zobaczyć wystawę fotografii Justyny Mielnikiewicz: A UKRAINE RUNS THROUGH IT, odbędą się spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Podczas warsztatów „Dogma według seniorów”, wspólnie z Grzegorzem Jaroszukiem przekonamy się, czy będąc seniorem można w kilka dni obedrzeć kino z iluzji. O tym, że każdy z nas nosi w sobie jakąś historię, a w niej gnieżdżą się ciekawe opowieści, przekona młodych animatorów Ewa Borysewicz, prowadząca warsztaty dokumentalnego filmu animowanego „Mój dom, moje podwórko”. Z kolei krytyk filmowy Jakub Socha podczas warsztatów dziennikarskich spróbuje nauczyć młodych uczestników pisania i dyskutowania o filmie.

https://www.facebook.com/zubroffkaloho
http://www.zubroffka.pl

, ,