Akademia wideo-artu.

Design

23 maja 2016   , ,

Spotkanie ze Zbigniewem LiberąPrzestrze+ä parkowa Muzeum +Ül¦ůskiego, w tle wie+-a widokowa i szklane bry+éy do+Ťwietlaj¦ůce wn¦Ötrze, fot. Witalis Szo+étys (2)

Muzeum Śląskie zaprasza 7 czerwca o godz. 17.00 na kolejne spotkanie ze znanym i cenionym twórcy sztuki wideo. Tym razem będziemy gościć Zbigniewa Liberę, którego prace znajdują się m.in. w Jewish Museum w Nowym Jorku, Haus der Geschichte w Bonn oraz CSW Zamek Ujazdowski. Spotkanie z artystą przybliży specyfikę tej dziedziny sztuki, powszechnie już dzisiaj znanej, jednakże często trudnej w odbiorze, kontrowersyjnej w treści i formie.

Zbigniew Libera jest jednym z najwybitniejszych polskich przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej. W swoich działaniach koncentruje się na relacji jednostki z otoczeniem w kontekście ideologicznych i społecznych uwarunkowań, opartych na manipulacji dążącej do wytworzenia pewnych schematów myślenia i działania. W latach osiemdziesiątych XX wieku współpracował z „Solidarnością”, drukując i kolportując antyreżimowe druki. Aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa i skazany za swoje polityczne zaangażowanie, przesiedział w więzieniach półtora roku, co miało istotny wpływ na kształtowanie się jego twórczej postawy.

Sztuka wideo, mająca swoje początki w latach 60. XX wieku, w Polsce zaczęła się rozwijać w latach 70. XX wieku dzięki artystom łódzkim, zafascynowanym filmem i eksperymentami z nowymi mediami. Swoje osiągnięcia zaprezentowali  po raz pierwszy w formie instalacji w 1973 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi. Od lat 80. wideo-art rozwija się dynamicznie, tworząc samodzielną dziedzinę twórczości, równorzędną z tradycyjnymi technikami wizualnymi.

Spotkanie jest jednocześnie inauguracją pokazu pracy Zbigniewa Libery w ramach „Akademii wideo-artu”.

Data 7.06.
Godzina 17:00

https://www.facebook.com/muzeumslaskiemuzeum-slaskie
http://www.muzeumslaskie.pl

, ,