basowiszcza_2015_ok_article_big

Basowiszcza | 17-19 lipca

Design, Festiwale

14 Lip 2015   , ,

Niech przemówi Białoruś.basowiszcza

Niedawno pisaliśmy o festiwalu Wschód Kultury/Europejski Stadion Kultury, jako że “Wschód” ma wiele do zaoferowania, dzisiaj skupimy się na przedsięwzięciu z moich stron, a dokładniej chodzi o festiwal BASowiszcza, który organizowany jest przez Białoruskie Zrzeszenie Studentów (aktualnie działa przy ośrodkach akademickich w Białymstoku i Warszawie).

Festiwal Muzyki Młodej Białorusi BASowiszcza organizowany jest nieprzerwanie od 1990 roku na leśnej polanie Baryk w Gródku k. Białegostoku. Jest największym i najstarszym festiwalem białoruskiej muzyki rockowej na świecie. BASowiszcza w znacznym stopniu przyczyniło się do powstania na Podlasiu zespołów śpiewających po białorusku. Na BASowiszczu prezentowali swój dorobek R.F. Braha, Kardon, The Dvery, Wiadro, 5set5, Zero-85, Rima, ILO&friends, Beton. W przeważającej większości gwiazdy BASowiszcza to grupy z Białorusi: Bonda, Ulis, Mroja, Krama, N.R.M, Neuro Dubel, IQ48, B.N., ZET, Pomidoroff, Neuro Dubel, Lyapis Trubetskoy, Gurzuf, Port Mone, Troitsa, Kriwi, Palac, Drum Ecstasy. Na scenie BASowiszcza gościli także: KULT, Tymon & Transistors, R.U.T.A., Armia, Proletaryat, Pidżama Porno, Acid Drinkers, Illusion, Lao Che, C.K.O.D., KSU, Lipali, Dakha Brakha, Indios Bravos, Haydamaky, Farben Lehre, Raggafaya.

Od 1992 r. na festiwalu organizowany jest Konkurs Młodych Kapel. Ze względu na panujący na Białorusi reżim Łukaszenki festiwal w Gródku to, zarówno dla białoruskich wykonawców jak i publiczności, jedna z nielicznych okazji do swobodnej ekspresji artystycznej, wolności obywatelskiej i obyczajowej. Od początku istnienia festiwalu jednym z jego głównych zadań jest tworzenie swoistego mostu ponad podziałami, ponad granicami; budowanie dialogu i partnerstwa młodego pokolenia Białorusinów i Polaków. BASowiszcza jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, a wstęp na imprezę jest bezpłatny.

XXVI już edycja festiwalu odbędzie się w dnia ch 17-19 lipca. Wśród białoruskich gwiazd zobaczymy: Brutto, Lavon Volski, Yegor Zabelov Trio, Akute, Pomidor/OFF, Dzieciuki. Polską scenę muzyczną reprezentować będzie Lao Che. Głosem podlaskich Białorusinów będzie grupa Ostrov oraz Ilo&Friends. W pierwszym dniu festiwalu odbędzie się Konkurs Młodych Kapel. Wezmą w nim udział cztery spośród 36 zgłoszonych zespołów: Tonqixod, Navi, Exegutor, BY CRY. Zespoły zostały wytypowane przez członków jury.

Dostępny już jest line-up zespołów, po więcej informacji zapraszamy na facebooka organizatorów .

Zachęcamy też do wzięcia udział w projektach towarzyszących festiwalowi, takich jak Konkurs Młodych Kapel czy Pokaz Filmów oraz odwiedzenia strefy w całości zaadaptowanej przez zrzeszenie Białoruskich studentów BASmieżża, której głównym celem będzie tworzenie atmosfery dialogu, integracji i zabawy.

Najświeższe informacje na temat festiwalu i imprez towarzyszących : https://www.facebook.com/Basowiszcza.

Na pewno warto zainteresować się tym projektem, z uwagi na: po pierwsze wieloletnią historię, po drugie na ciekawy multikulturowy projekt no i po trzecie i na pewno nie najmniej ważne – dla samej muzyki i atmosfery tego wydarzenia.

 

Gabriela Zdanowicz

, ,