Čači Vorba | To już 10 lat! | Alchemia – Kraków

Design

11 Kwi 2016   , , , Video

Čači Vorba przyjeżdża do Alchemii z nową, trzecią płytą „Šatrika”, świętując jednocześnie 10-lecie swojej działalności! cači Vorba

Cztery lata po udanym albumie „Tajno Biav” (m.in. polski radiowy „Folkowy Fonogram Roku 2011”) lubelska grupa Čači Vorba powraca z nowym krążkiem, jeszcze szerzej niż dotychczas wykraczając poza to, co w nurcie folk/world-music standardowo szufladkuje się jako „Gypsy”, „Balkan” czy „Carpathian”.

W niespełna dwa miesiące od wydania „Šatrika” odniosła duży międzynarodowy sukces – wyróżniły ją dwa czołowe brytyjskie magazyny world-music: „Froots” i „Songlines”, otrzymała nominację do kwartalnej Nagrody Niemieckich Krytyków, otrzymała wysokie notowania europejskich i światowych rankingów płytowych, zaś piosenka „Amaro kheliben” przez kilka tygodni krążyła w czołówce listy przebojów warszawskiego Radia Dla Ciebie.

„Šatrika” to wielobarwna, wielopłaszczyznowa opowieść, bezpańsko snująca się od Europy Wschodniej, Bałkany, przez nie istniejącą już dzielnicę cygańską w Stambule, w której sfotografowano kota z okładki, aż po Indie czy azjatyckie stepy. Od przesyconej magią poezji ludowej, twórczości romskiej poetki Papuszy, po własne teksty pisane w wielu językach. Od muzyki etnicznej, cygańskiego swinga, rumuńskiego bluesa, brzmień śródziemnomorskich, czy w zaskakujący sposób przetworzonego bałkańskiego popu, po jazz, psychodelię oraz wymykające się muzycznym definicjom własne pomysły charyzmatycznej wokalistki i skrzypaczki Marii Natanson i jej czterech muzycznych towarzyszy, razem okrzykniętych przed laty przez brytyjczyków mianem jednej z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych grup z naszej części Europy.

Na „Šatrice” usłyszycie ich stonowanych i gwałtownych, tradycyjnych i nowoczesnych naraz, a wszystko jak zawsze w doskonałej równowadze.

Z doskonale przyjętym brytyjskim debiutem na legendarnym WOMAD Festival, Nagrodą Niemieckich Krytyków Fonograficznych oraz ponad 400 koncertami w 19 krajach Čači Vorba postrzegana jest jako jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat. Oryginalna mieszanka potraktowanej z pasją i fachowością tradycji (cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej), własnych kompozycji i muzycznych „remake’ów” pełnych mnóstwa nie-folkowych pomysłów czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej, sprawia iż muzyka Čači Vorba wymyka się utartym schematom orkiestr dętych, Balkan-beatu czy cekinowej stylizacji. Wykonywana na tradycyjnych akustycznych instrumentach „cygańska fuzja” gatunków i stylów to wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni, spojone charyzmatycznym głosem solistki grupy Marii Natanson.
Wokalistka i skrzypaczka w wieku kilkunastu lat porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią samotną wędrówkę przez Karpaty w poszukiwaniu żywej muzyki tradycyjnej. Mieszkała m.in. z romskimi muzykami ze Spisza, ucząc się ich języka, pieśni oraz muzycznej wrażliwości. Dzisiaj postrzegana jest jako jedna z czołowych polskich wokalistek folkowych, swobodnie poruszając się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek tworzących własne teksty i śpiewających w tym języku.

Maria Natanson – śpiew, skrzypce, kabak keman
Rafał Gontarski – akordeon
Piotr Majczyna – bouzouki, mandola, gitara, śpiew
Robert Brzozowski – kontrabas
Stanisław Siedlaczek – instr. perkusyjne

www.cacivorba.plalchemia
www.facebook.com/cacivorba
www.twitter.com/cacivorba
www.soundcloud.com/cacivorba

, , ,