muzeum slaskie 1

Dni Dziedzictwa w Muzeum Śląskim.

Design

29 Sie 2017   , ,

Bohaterami Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Śląskim będą rośliny.

Weekend 9–10 września upłynie w Muzeum Śląskim pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Po raz kolejny Muzeum włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W tych samych dniach obchodzić będziemy również „Urodziny Miasta Kocham Katowice”.

Krajobraz rolniczy, krajobraz miejski – w tych sceneriach będziemy się poruszać w trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Śląskim. Przemiany w krajobrazie, zainicjowane już przez pierwszych rolników, przybliży wystawa „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”, a industrialny pejzaż współczesny będzie można obejrzeć z wieży widokowej. Zwiedzaniu będą towarzyszyły liczne atrakcje dla poszukiwaczy wiedzy i rodzin z dziećmi.

9 września w zrewitalizowanej przestrzeni łaźni głównej zostanie zainaugurowana wystawa „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”. Bohaterami ekspozycji uczyniono rośliny uprawne i użytkowe, które nie tylko zmieniały oblicze świata, lecz przede wszystkim zapewniały całym społecznościom pokarm i materiały do produkcji odzieży. Wystawa daje odpowiedź na wiele pytań dotyczących m.in. rewolucji neolitycznej czy współczesnych technologii biopaliwowych. Jest zaproszeniem do dyskusji na temat nieustannego wpływu człowieka na świat flory – od udomowienia roślin po modyfikacje genetyczne. Wystawę można zwiedzać w godz. 10.00–20.00. W niedzielę 10 września o godz. 15.00 i 17.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie.

Atrakcją specjalną Europejskich Dni Dziedzictwa będzie podziwianie z przewodnikiem panoramy Katowic z wieży wyciągowej szybu Warszawa II dawnej kopalni Katowice. Będzie się można dowiedzieć, czym są i kiedy powstały charakterystyczne punkty krajobrazu miasta. Wjazdy na wieżę odbywać się będą w sobotę 9 września co 20 minut w godz. 11.00–12.00 i 16.00–17.00.

Również w sobotę o godz. 15.00 w ramach cyklu „Muzeum dla Malucha” odbędą się warsztaty „Do czego są potrzebne rośliny?” adresowane do dzieci w wieku 4–6 lat wraz z opiekunami. Krótka wizyta na wystawie „Zaczęło się od ziarna…” będzie punktem wyjścia do twórczej rodzinnej zabawy. Dla dzieci nieco starszych (7–12 lat) przygotowano spacer i warsztaty „Na zielonym szlaku”. O godz. 15.30 będzie można wyruszyć na oprowadzanie szlakiem roślinności po terenie Muzeum Śląskiego i parku Bogucickiego. Wędrówka, której przewodniczyć będzie geograf i przyrodnik Łukasz Fuglewicz, zakończy się na wystawie „Zaczęło się od ziarna…”.

9 września o godz. 17.00 odbędzie się wykład Agaty Stronciwilk „Wielbiciele krajobrazu: Jan Stanisławski i Ferdynand Ruszczyc”. Jan Stanisławski jest uważany za twórcę całej szkoły pejzażowej, a jego działalność pokazuje, że wielkie malarstwo wcale nie musi mieć wielkiego formatu. W malarstwie Ferdynanda Ruszczyca krajobraz także był najważniejszym motywem. Artysta zasłynął umiejętnością budowania nastroju w pejzażu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia oraz wystawy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa kosztuje 1 zł. Liczba miejsc na wydarzenia specjalne jest ograniczona. Bilety można rezerwować przez system internetowy: http://bilety.muzeumslaskie.pl lub zakupić w kasach.

www.muzeumslaskie.pl muzeum-slaskie
facebook.com/muzeumslaskie
instagram.com/muzeumslaskie
twitter.com/muzeumslaskie
youtube.com/muzeumslaskie

, ,