Eurydyka – Pieta. Indywidualna wystawa prac Brachy L. Ettinger, fot. M. Jędrzejowski (1)

„Eurydyka – Pieta”

Design

18 Sie 2017   , ,

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Eurydyka – Pieta” Brachy L. Ettinger

„Eurydyka – Pieta” to pierwsza w Polsce indywidualna i przekrojowa wystawa uznanej w świecie artystki Brachy L. Ettinger. 23 sierpnia w  jej świat wprowadzi odbiorców kuratorka wystawy Anna Chromik.

Bracha L. Ettinger jest przedstawicielką tzw. drugiego pokolenia, córką ocalałych z Holocaustu polskich Żydów. Uważana jest obecnie za jedną z wiodących postaci Nowego Malarstwa Europejskiego. Na ekspozycji „Eurydyka – Pieta” prezentowane są prace z ostatnich trzech dekad jej twórczości nawiązujące do motywu straty i miłości w kontekście okrucieństw wojny i pamięci o tragedii Holocaustu.

W trakcie oprowadzania kuratorskiego dowiemy się m.in., dlaczego wystawa w Muzeum Śląskim jest wyjątkowa dla samej artystki. Poprzez udostępnienie notatników, które obrazują jej proces twórczy, Bracha L. Ettinger odsłania tu nieco więcej niż zazwyczaj, a „Eurydyka – Pieta” zaprasza publiczność do głębokiej komunikacji z zaprezentowanymi pracami. – Postaramy się przyjrzeć tej wystawie nie tylko przy pomocy oka i rozumienia, ale głównie poprzez intensywne emocje, zanurzenie w ciele i nieświadomości – mówi Anna Chromik, kuratorka wystawy.

Dr Anna Chromik jest adiunktem w Zakładzie Teorii Literatury i Kultury oraz kierowniczką Centrum Gender Studies na Uniwersytecie Śląskim. Oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w środę 23 sierpnia o godz. 17.00. Wstęp w cenie biletu na wystawę.

www.muzeumslaskie.pl
facebook.com/muzeumslaskie
instagram.com/muzeumslaskie
twitter.com/muzeumslaskie
youtube.com/muzeumslaskie

, ,