7 Kobieca Transsmisja - plakat

Kobieca Transsmisja – 7. ladyfest w Małopolsce

Design

25 Lis 2015   , , ,

7 Kobieca Transsmisja - plakat
W dniach 27-29 listopada w Krakowie i Nowym Targu odbędzie się 7. edycja festiwalu Kobieca Transsmisja.

Festiwal Kobieca Transsmisja to spotkanie ze sztuką tworzoną przez kobiety, przygotowane z myślą o tych, którzy chcą wysłuchać koncertów znakomitych artystek z całego świata, obejrzeć filmy i wystawy, a także wziąć udział w twórczych warsztatach prowadzonych przez niebanalne osobowości.

Ogromna pasja organizatorów, czyli Ewy Langer, Pauliny Bisztygi i Leszka Gnoińskiego, a także coraz większa popularność festiwalu wśród słuchaczy i wykonawczyń, sprawiły, że z niezależnego koncertu punkowego, od którego wszystko się zaczęło, Kobieca Transsmisja stała się rozpoznawalnym i docenianym festiwalem muzycznym. W ciągu kilku lat udało się zaprosić artystki niezwykłe, między innymi: Rykardę Parasol, Candice Gordon, Oczi Cziorne, Ballady i Romanse, Pochwalone, Mass Kotki, Translolę i wiele innych.

W tym roku publiczność krakowska i nowotarska może spodziewać się prawdziwych fajerwerków. Będą kapele punkowe (Jajnikiss, Decibelles, Repetitor), sety DJ-skie (Olivia Ungaro, Kim, Charlie, Ena Lind, Electric Indigo, Elwira Wojtunik), a także bardziej kameralne koncerty (Paulina Bisztyga, Magda Piskorczyk i Ula Stosio). Nie zabraknie również wernisaży (Amina Dargham, Susanna Salama), warsztatów twórczych (Joanna Słowińska, Ena Lind, Agata Bargiel) i projekcji filmowych.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji będzie koncert zjawiskowej litewskiej artystki Aliny Orlovej, który odbędzie się 29 listopada o godzinie 19.00 w Radiu Kraków.

Alina Orlova – instrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów, pieśniarka. Na Litwie gwiazda swojego gatunku. Mocne entrée Orlovej do świata litewskiego show-biznesu rozpoczęło się wraz z otrzymaniem nagrody A.LT (odpowiednik polskiego Fryderyka) i piosenki Nesvarba. Magazyn „Prawda” pisał w jej kontekście o najlepszym debiucie roku. W 2008 roku ukazała się jej debiutancka płyta Laukinis šuo dingo (Dziki pies dingo). Na krążku znalazły się takie przeboje jak: Lovesong, Lijo, Vaiduokliai. Od tego momentu Orlova koncertuje w całej Europie, śpiewając po rosyjsku, litewsku i angielsku, a krytycy porównują jej postać sceniczną do Kate Bush, Tori Amos, Björk. Dzieje się tak prawdopodobnie za sprawą bardzo charakterystycznego, czystego sopranu, jak również instrumentalnej samodzielności. Orlova gra na fortepianie w sposób charakterystyczny i bardzo widowiskowy. Tak samo też śpiewa, ale od starszych sławnych koleżanek, do których jest porównywana, odróżnia ją słowiańska wrażliwość i zaśpiew wynikający z pochodzenia. Ojciec Aliny jest bowiem Polakiem, a matka Rosjanką z Woroneża. W jej przypadku określenie „charyzmatyczna” jest niewystarczające. Dostajemy zaproszenie do dzikiego, autorskiego świata pięknych, bardzo precyzyjnie skomponowanych i mistrzowsko wykonanych piosenek. Nie ma chyba wśród publiczności osoby, której by ten świat nie wciągnął. Orlova dotychczas pojawiła się, między innymi w Warszawie i Białymstoku na Festiwalu Halfway, gdzie wraz z Julią Marcel, pięknie wyśpiewała piosenkę To ostatnia niedziela. Teraz czas na Kraków…

Dziewczyny o Kobiecej Transsmisji

Kobiece wymyślanie i wspólne realizowanie pomysłów jest zawsze pełne energii i tego specyficznego klimatu sekretów z podwórka. Hej, mamy pomysł, ale cicho sza: powiem ci na ucho, że wymyśliłam super festiwal dla kobiet. A ty się dołączysz, dołączą się też inne dziewczyny. Zrobimy coś RAZEM, to będzie tajemnica. A potem spotykają się, kombinują i naradzają. Jest wiele śmiechu i najbardziej dziwnych pomysłów. Aż w końcu przychodzi czas na realizację idei.

I nagle włącza się tryb profesjonalizmu i koncentracji. Z emocji rodzi się siła, która zatacza coraz szersze kręgi i zagarnia nowe osoby. To taka Transmisja Dziewczyńskich Danych, najlepsza na świecie terapia dla kobiet nie wierzących w swoje możliwości. Warsztaty, koncerty, spotkania i knucie – po kilku dniach wszystko jest wiadome: jeśli rewolucja nadejdzie, to zrobią ją dziewczyny!

– Sylwia Chutnik –

Mentoring is essential in the arts. What better way to introduce you women to music, than lady fest where they can show their talent and collaborate with other like-minded women?!

– Rykarda Parasol –

W programie:
27 listopada 2015 r.
Studio Zwierzyniec /ul. Kraszewskiego 15/3/
17.00-18.30 – ,, Melodie ciała” warsztat Agaty Bargiel
Kawiarnia Naukowa /ul. Żółkiewskiego 19/
19:30 – wernisaż prac graficznych i malarstwa Aminy Dargham i Susanny Salamy
20:30 – koncerty zespołów: Jajnikiss (Polska), Decibelles (Francja) i Repetitor (Serbia)

28 listopada 2015 r.
KRAKÓW
Żywa Pracownia /ul. Lwowska 30/
12.00 – warsztat Joanny Słowińskiej
Szpitalna Jeden /ul. Szpitalna 1/
16.00 18.00 – warsztat DJ-ski Eny Lind
22:00 – wieczór DJ-ski z Olivią Ungaro (Polska), Kim (Polska), Charlie (Polska), Eną Lind (Niemcy), Electric Indigo (Austria), Elwirą Wojtunik (Polska)

NOWY TARG
Plama /ul. Kościelna 7/
19:00 – Paulina Bisztyga (Polska)
20:00 – Magda Piskorczyk i Ula Stosio (Polska)

29 listopada 2015 r.
Kino Paradox /ul. Krupnicza 38/
18:00 – pokaz filmu We are the best, reż. Lukas Moodyson (Szwecja)
Radio Kraków studio im. Romany Bobrowskiej /al. J. Słowackiego 22/
19:00 – koncert Aliny Orlovej (Litwa)

Organizatorzy:
Ewa Langer – basistka Transloli i PRL-u, współtwórczyni Karioka Girls Rock Camp – obozu rockowego dla dziewczynek i Lucciola Ladies Rock Camp – obozu rockowego dla nieco starszych dziewczyn.
Paulina Bisztyga – szansonistka, autorka tekstów, dziennikarka muzyczna.
Leszek Gnoiński – dziennikarz, reżyser i autor kilku książek, między innymi o Kaziku i Myslovitz.

Linki:

Alina Orlova

Decibelles

Repetitor

Ena Lind

Electric Indigo

Olivia Ungaro

Magda Piskorczyk

Kobieca Transsmisja VII ladyfest w Małopolscelogo transmisja
27-29 listopada / Kraków – Nowy Targ
Więcej informacji można znaleźć na stronach:
http://transsmisja.com
https://www.facebook.com/Transsmisja

, , ,