BarKa_fot. Rafal Zatorski

Lado w Mieście 2016, vol. 4: Kobiety + Pękala

Design

21 Lip 2016   , , , ,

Oby więcej takich koncertów. lado kobiety

Lado w Mieście to festiwal muzyki alternatywnej organizowany przez Stowarzyszenie Plan B we współpracy z niezależną wytwórnią Lado ABC. Cykl rozpoczął żywot w 2010, jako tygodniowy showcase artystów z w/w labelu, ale z każdą kolejną odsłoną oddalał się od swojego źródła, przeistaczając się w platformę promocji mniej znanych wykonawców lokalnych i zagranicznych, pochodzących z przeróżnych środowisk i tworzących muzykę z całego spektrum gatunkowego. Od swojej drugiej edycji w 2011, Lado w Mieście to inkluzywny letni festiwal na otwartym powietrzu.

KOBIETY

Kobiety to pierwszy polski zespół, którego muzykę dziennikarze mogli opisać za pomocą terminu avant pop. W wolnym tłumaczeniu oznacza to ni miej ni więcej tylko piosenki zbyt dobre i kunsztowne by mogły stać się masowymi hitami. Taki też los spotkał nagrania z pierwszych trzech płyt tej trójmiejskiej formacji, które pomimo swej niezaprzeczalnej melodyjności i charakteru nie wyszły poza krąg oklasków krytyków i fanów muzyki alternatywnej. Tych ostatnich grupa dowodzona przez Grzegorza Nawrockiego ujęła syntezą francuskiej zmysłowości, niemieckiej precyzji i nadbałtyckiej neurozy. Wydany w 2000 roku debiutancki album „Kobiety” jest już dziś pozycją klasyczną jeśli chodzi o dorobek rodzimej fonografii. Płyta przełamywała polskie kompleksy odnośnie zachodnich produkcji zarówno pod względem brzmienia jak i poziomu kompozycji. Sztandarową piosenką z krążka został przyjemny niczym morska bryza na sopockim Monciaku utwór „Marcello”, który pomimo swego wyrafinowania z powodzeniem radził sobie radiowych playlistach. Dwa kolejne albumy, wydany w 2004 roku „Pozwól sobie” i pochodząca z 2007 roku „Amnestia” (mianowana do nagrody Paszporty Polityki) tylko ugruntowały pozycję Kobiet jako jednego z najlepszych gitarowo piosenkowych zespołów między Bugiem a Odrą. Nie mamy wątpliwości, iż status ten podtrzymała wydana jesienią 2011 roku najbardziej przebojowa, spójna i radiowa płyta w dorobku Kobiet – „Mutanty”. Album został okrzyknięty przez redakcję Machiny „Płytą roku 2011”. W 2015 roku Kobiety powróciły z piątym albumem zatytułowanym „Podarte sukienki”.

Skład:
Grzegorz Nawrocki – vocals, guitar
Marta Handschke – vocals
Pat Stawiński – bass
Karol Pawłowski – drums
Paweł Nowicki – vibraphone, keyboards

PĘKALA|KORDYLASIŃSKA|PĘKALA
„Utwory na perkusję i urządzenia elektroakustyczne” – koncert premierowy

Duet działa na polskiej scenie od 2004 r., dawniej pod nazwą Hob-beats Percussion Duo. Muzycy realizują swoje muzyczne aspiracje czerpiąc z wielu różnych stylów i nurtów muzycznych, od transkrypcji utworów przeszłych epok przez muzykę nową, alternatywną do muzyki noise włącznie. Współpracują z wieloma artystami i zespołami, m.in. Percussion Clavier de Lyon, Mitch&Mitch czy Felixem Kubinem, któremu w dużej cześci poświęcona jest ich nowa płyta pt. „Utwory na perkusję i urządzenia elektroakustyczne”. Album powstał, jak sami mówią, „z chęci wyrażenia naszych przemyśleń jako muzyków żyjących w XXI wieku i otoczonych współczesną sztuką.” Pękala i Kordylasińska wraz z pianistami Lutosławski Piano Duo tworzą zespół Kwadrofonik, formację która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XX i XXI wieku.

Duet w składzie:
Miłosz Pękala – wibrafonista i perkusjonista, improwizator, adiunkt w klasie perkusji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
Magda Kordylasińska – marimbafonistka specjalizująca się w kameralistyce XX i XXI wieku, pedagog

Szczegółowy program Placu Zabaw i Barki znaleźć można na:plac zabaw logo
facebook.com/placzabawnadwisla
facebook.com/planbarka
https://www.facebook.com/events/264055217306816/

, , , ,