placzabaw28

Lado w Mieście 2016, vol. 4: Oren Ambarchi (AU) + Złota Jesień

Design

28 Lip 2016   , ,

Tak brzmi lato!oren

Lado w Mieście to festiwal muzyki alternatywnej organizowany przez Stowarzyszenie Plan B we współpracy z niezależną wytwórnią Lado ABC. Cykl rozpoczął żywot w 2010, jako tygodniowy showcase artystów z w/w labelu, ale z każdą kolejną odsłoną oddalał się od swojego źródła, przeistaczając się w platformę promocji mniej znanych wykonawców lokalnych i zagranicznych, pochodzących z przeróżnych środowisk i tworzących muzykę z całego spektrum gatunkowego. Od swojej drugiej edycji w 2011, Lado w Mieście to inkluzywny letni festiwal na otwartym powietrzu.

Oren Ambarchi
Muzyka australijskiego kompozytora Orena Ambarchiego to złożone utwory, gnieżdżące się w szczelinach pomiędzy wieloma szkołami myśli – nowoczesnej elektroniki i jej przetwarzania; minimalizmu i improwizacji; melancholijnego i wyciszonego songwriterstwa; zdradliwej prostoty i temporalnych uników kompozytorów takich jak Morton Feldman czy Alvin Lucier; fizyczności rocka, spowolnionego i odartego do samych kości.

Dwadzieścia lat eksperymentów z gitarową abstrakcją i technikami rozszerzonymi sprawiło, że stworzył swój prywatny, wyjątkowy muzyczny świat, w którym przenika się szeroka paleta instrumentów i wrażliwości. Na takich albumach jak „Grapes from the Estate” czy „The Pendulum’s Embrace” Ambarchi wykorzystuje harmonikę szklaną, instrumenty smyczkowe, dzwony, fortepian, perkusję i perkusjonalia, tworząc zwiewne, kruche dźwiękowe tekstury, subtelnie współżyjące z potężnym, brutalnym brzmieniem jego gitary basowej. Występował i nagrywał z tak różnorodnymi artystami jak Fennesz, Charlemagne Palestine, Sunn O))), Thomas Brinkmann, Keiji Haino, Alvin Lucier, John Zorn, Merzbow, Jim O’Rourke, Keith Rowe, Akio Suzuki, Phill Niblock, John Tilbury, Richard Pinhas, Evan Parker, crys cole czy Fire!. Od 2001 Oren Ambarchi regularnie koncertuje w Europie, Ameryce i Japonii, występował na takich renomowanych festiwalach, jak ATP (UK), Sonar (Hiszpania), Mutek (Kanada), CTM (Niemcy), INA GRM (Francja), Roskilde (Dania), Etna Fest (Włochy) czy Festival De Mexico (Meksyk), czy na islandzkim Tectonics Festival, gdzie grał z Islandzką Orkiestrą Symfoniczną. Jego trio z Keijim Haino i Jimem O’Rourke’iem co roku daje koncert w Tokio, a ich nagrania wydawane są w prowadzonym przez Ambarchiego labelu Black Truffle. Ambarchi wydawał swoje nagrania w takich wytwórniach jak Touch, Southern Lord, Editions Mego, Drag City, Kranky czy Tzadik. Jego ostatnie wydawnictwo to „Quixotism”, którą szanowany na całym świecie brytyjski magazyn The Wire okrzyknął jedną z „50 najlepszych płyt roku 2014”.

Złota Jesień (premiera EP-ki „Czyściec!!!!”)
Sami o sobie piszą tak:„Witamy w niebie. Od kilku lat w meblościance stolicy. Poprzez osobiste poszukiwania źródeł pojęć niepokoju i intensywności (poprzez zerową wolę nauczenia sie grania poprawnie na instrumentach) formuła zespołu zmienia się w taflę, po której płyną kaczki i zapomniane tekturki z tekstami kuratorskimi. Łatwy slogan ze śmiercią i kwiatkiem to rozwiązanie Blues/dream-drone/punk-onkyo. To wydarzenie będzie premierą nowej EP-ki zespołu, pod tytułem „Czyściec!!!!””

BIO
Zaczęło się od grania w piwnicy w Ustce w domu sąsiadującym z sierocińcem, a gdy Miłosz Cirocki (wokal, gitara), Mikołaj Kołaczek (perkusja) i Kuba Malinowski (gitara) przeprowadzili się do Warszawy, założyli pełnoprawny zespół. W ciągu istnienia grupy przewinęły się przez niego jeszcze dwie basistki i jeden basista, których obowiązki pełni aktualnie Jakub Lemiszewski. Po kilkunastu występach Złota Jesień wydała singiel „Młynów”, rok później w labelu Jasień ukazała się kaseta „Girl Nothing” i CD w Instant Classic. Znani są głównie z intensywnych koncertów, które prawie zawsze kończą się kontuzjami i zepsutymi gitarami. Mało techniki, dużo bezsensownej agresji. Mili ludzie poza gitarzystą solowym. Jako inspiracje członkowie zespołu podają Thinking Fellers Union Local 282, Unwound, Sonic Youth, Sun City Girls, Lil B i Zelienople. Magazyn Aktivist nominował ich do swoich dorocznych nagród w kategorii „Artysta Roku 2015”.

UWAGA! W razie niepogody koncert będzie przeniesiony do Cafe Kulturalna!
Szczegółowy program Placu Zabaw i Barki znaleźć można na:
plac zabaw logo
facebook.com/placzabawnadwisla
facebook.com/planbarka
https://www.facebook.com/events/311532712515048/

, ,