Slalom streetwaves

Lado w Mieście 2016 vol.5 | Alexis + Slalom | 04.08.

Design, Festiwale

2 Sie 2016   , , , , , ,

No to 5-tka!04.08.

Lado w Mieście to festiwal muzyki alternatywnej organizowany przez Stowarzyszenie Plan B we współpracy z niezależną wytwórnią Lado ABC. Cykl rozpoczął żywot w 2010, jako tygodniowy showcase artystów z w/w labelu, ale z każdą kolejną odsłoną oddalał się od swojego źródła, przeistaczając się w platformę promocji mniej znanych artystów lokalnych i zagranicznych, pochodzących z przeróżnych środowisk i tworzących muzykę z całego spektrum gatunkowego. Od swojej drugiej edycji w 2011, Lado w Mieście organizowane jest przez Stowarzyszenie Plan B jako inkluzywny, letni festiwal na otwartym powietrzu.

Alexis

To Małgorzata Penkalla (liderka Enchanted Hunters i część formacji Pictorial Candi / syntezator i głos) i Jan Emil Młynarski (założyciel Warszawskiego Combo Tanecznego, perkusista m.in. zespołów Baaba oraz 67,5 minut projekt). Duet został powołany do życia na potrzeby tegorocznej edycji Red Bull Music Academy Weekender, w ramach której specjalny koncert dali artyści związani z wytwórniami Lado ABC i U Know Me Records. Dźwiękowym przedsmakiem tego wydarzenia był utwór “Weak”.

To autorska kompozycja Alexis, która zawiera sample z “Untold Stories”, tytułowego utworu z ostatniego albumu Daniela Drumza wydanego przez UKM. Podczas występu grupy na Lado w Mieście usłyszymy najpewniej porządną dawkę premierowego materiału w postvaporwave’owej stylistyce.

https://www.facebook.com/alexis.warsaw

SLALOMSlalom pic by Hubert Zemler
Grupa powołana do życia w 2013 przez Bartłomieja Tycińskiego (Mitch & Mitch, Alte Zachen, Starzy Singers), Bartosza Webera (Baaba, Mitch & Mitch) i Huberta Zemlera (Piętnastka, Shy Albatross, Moped) – muzyków związanych ze stołeczną wytwórnią Lado ABC. Swoje oryginalne brzmienie zespół zawdzięcza nietypowemu instrumentarium, którym dysponują wykonawcy. Gitara hawajska, sampler oraz syntezatory analogowe, wsparte przez instrumenty perkusyjne, zainspirowały muzyków do stworzenia cyklu eklektycznych kompozycji, w których eksperymenty barwowe przeplatane są z elementami rocka, country i muzyki improwizowanej. Unikatowe połączenie metody samplingu z melodyką gitary hawajskiej, nasuwa na myśl skojarzenia z muzyką tradycyjną Stanów Zjednoczonych, Krautrockiem, psychodelią, muzyką improwizowaną oraz eksperymentami elektroakustycznymi pionierów elektroniki. Mimo iż członkowie grupy mają za sobą udział w projektach reprezentujących nieraz kompletnie odmienne założenia stylistyczne, to efekt końcowy jest niezwykle świeży i koherentny. Slalom koncertował po Polsce, miał również swój debiut zagraniczny podczas festiwalu Nuits Sonores w Lyonie, a w lecie wystąpi m.in. na festiwalu Tauron Nowa Muzyka.Slalom streetwaves
Ostatni album tria nosi tytuł „Wunderkamera”. Nawiązuje on do gabinetów osobliwości z XVI i XVII wieku. Wunderkamery były poprzednikami muzeów, mają swoje korzenie w średniowiecznych skarbcach książęcych i kościelnych. W typowych wunderkamerach obok siebie znajdowały się różnorodne obiekty, egzotyczne zwierzęta i inne kurioza, czasem przypisywane stworzeniom mitycznym, jak róg jednorożca. W owych zbiorach na równych prawach współistniały nauka, legenda i sztuka. W swojej Wunderkamerze Slalom zawarł galerię postaci i zwierząt ze styku dwóch światów, wytwory wyobraźni trzygłowej muzycznej jednostki, zbiór muzycznych osobliwości.
Nowy materiał cechuje duża dawka dynamiki, utwory z jednej strony są zwięzłe, jednak nie tracą charakterystycznej dla zespołu transowości.

Recenzje:

Bartek Chaciński , http://polifonia.blog.polityka.pl/
Album supertria Slalom (…) to niezły zestaw osobliwych pomysłów. (…) W szczególności The Dance of Mr. Turkish zawiera najlepszą solówkę gitarową w duchu Zappy, jaką kiedykolwiek usłyszałem na polskiej płycie. Dobrze służy temu albumowi również gościnny występ wokalny Joanny Halszki Sokołowskiej w Delphinne. Cała reszta przynosi tyle samo swobody, co poprzednio, tyle samo wirtuozerii ale zarazem krótsze formy i więcej porządku. Wydaje się, że ramy dla utworów buduje Weber swoimi partiami elektronicznymi, Zemler mocuje płótno, konstruując podziałkę rytmiczną, a kolorem wypełnia Tyciński. Dopiero w końcowym, dłuższym Sad SAD Sad pozwalają sobie na budowanie napięcia z zupełną swobodą. Ale w konkurencji długich form wybierałbym bardziej mroczny, niepokojący, ale zarazem lepiej zbudowany utwór Waterpecker. Takie momenty dowodzą, że Slalom ma jako skład bardzo dobrą przyszłość.

Redbull.com:
Życie jest piękne, a polscy muzycy najzdolniejsi na świecie. Nadmierny optymizm? A gdzie tam, po prostu nie da się pomyśleć inaczej, słuchając jak panowie śmigają Slalomem na złamanie karku, nie patrząc na licznik i jakby zupełnie zapominając, że czegoś im nie wolno: łącząc gitarową alternatywę z jajcarskimi, syntezatorowymi riffami, kiczowate, elektroniczne melodyjki z jazzowo połamaną rytmiką, a przy okazji mistrzowskie umiejętności z luzem, dystansem i szaloną wręcz energią. Polot! Fantazja! Wszystko w rozkwicie! Nawet to, że kończą potrójnie smutnym „Sad SAD Sad” nic w tej kwestii nie zmienia.

http://jazzarium.pl/przeczytaj/recenzje/wunderkamera

Slalom tworzą:slalom_unipack_K_plus 805C
Bartosz Weber założyciel projektu Baaba. (4 albumy i niezliczone koncerty w klubach i na uznanych festiwalach w Polsce, Anglii, Niemczech, Rosji, we Francji  i USA). Członek Mitch & Mitch. Nagrody za muzykę na festiwalu „Święto Niemego Kina”, nominacje do nagród Fryderyk, czy Mateusz (PR III  PR).

Bartłomiej Tyciński – założyciel Mitch & Mitch, Starzy Singers,  członek m.in Alte Zachen, Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej, Paristetris, Kwadratowi. Współzałożyciel Stowarzyszenia kulturalnego Lado ABC skupiającego najciekawszych warszawskich artystów sceny niezależnej. Jako gitarzysta, kompozytor ma w swoim dorobku ok. 20 wydanych albumów. Zajmuje się także muzyką teatralną i filmową.

Hubert Zemler –  (piętnastka, artysta solowy) wykształcony klasycznie perkusista, improwizator, solista, autor dwóch albumów na perkusję solo. Zdobywca brązowego medalu delfickich igrzysk olimpijskich w Seulu.

https://www.facebook.com/slalomex

UWAGA! W razie niepogody koncert będzie przeniesiony do Cafe Kulturalna!
Szczegółowy program Placu Zabaw i Barki znaleźć można na:
plac zabaw logo
facebook.com/placzabawnadwisla
facebook.com/planbarka
https://www.facebook.com/events/374816912642574

, , , , , ,