Plac Zabaw_fot. Ola Zwan_!

Lado w Mieście 2016 vol. 5 | JAAA! + Marcin Ciupidro | 11.08.

Design

9 Sie 2016   , , , , ,

Bez wytchnienia!LwM poster by Full Metal Jacket

Lado w Mieście to festiwal muzyki alternatywnej organizowany przez Stowarzyszenie Plan B we współpracy z niezależną wytwórnią Lado ABC. Cykl rozpoczął żywot w 2010, jako tygodniowy showcase artystów z w/w labelu, ale z każdą kolejną odsłoną oddalał się od swojego źródła, przeistaczając się w platformę promocji mniej znanych artystów lokalnych i zagranicznych, pochodzących z przeróżnych środowisk i tworzących muzykę z całego spektrum gatunkowego. Od swojej drugiej edycji w 2011, Lado w Mieście organizowane jest przez Stowarzyszenie Plan B jako inkluzywny, letni festiwal na otwartym powietrzu.

JAAA!
Członkowie grupy są od dawna obecni w środowisku muzycznym: Marek Karolczyk z Robertem Piernikowskim tworzą Napszykłat, Kamil Pater był członkiem Contemporary Noise Quartet, a Miron Grzegorkiewicz grał m.in. w Daktari i How How.

Po trzech latach pracy, w październiku 2015 r. trio zaprezentowało światu płytę „Remik”. Jest to prawie 60-minutowa opowieść o chłopcu, który uciekając od realnego, ciemnego świata buduje własną, bezpieczniejszą rzeczywistość. Wyalienowany na co dzień Remik, w tym stworzonym przez siebie świecie nie jest samotny – ma przyjaciela i obrońcę o imieniu Bujillo. Razem są nietykalni. Razem przemierzają kolejne wymiary.

Muzykę JAAA! można nazwać transowym lotem w krainę wyobraźni. Dźwięki są dla zespołu narzędziem budowania opowieści tkanych emocjami. W czasach jednorazowych singli i łatwych playlist, ich koncepcyjny album to prawdziwy rarytas dla wielbicieli Thoma Yorke’a, Moderat czy Atoms For Peace, które to inspiracje są, zdaniem wielu dziennikarzy, słyszalne w „Remiku”. Sami artyści od porównań stronią – chcą, aby muzyka obroniła się sama.

Także koncerty JAAA! są niepowtarzalnym przeżyciem. Każdy z nich jest inny, gdyż muzycy dużo improwizują, używając różnych syntezatorów i sampli, które wcześniej sami nagrali, często poza studiem (field recording). Występom JAAA! towarzyszą także wyjątkowe animowane wizualizacje Karoliny Głusiec. Emocjonalna muzyka i inspirowany nią obraz przenoszą publiczność w inną przestrzeń. Przekonali się o tym między innymi uczestnicy tegorocznego Open’era, którzy przyjęli gig tria z wielkim entuzjazmem. Tego lata pojawią się też na festiwalach Audioriver, OFF czy Tauron Nowa Muzyka, co niewątpliwie świadczy o zapotrzebowaniu na takie brzmienia z taką oprawą wizualną w wersji live.

Marcin Ciupidro 
To wibrafonista znany przede wszystkim z zespołu Robotobibok, a także z jazz-rockowej Neurasji, jazzowego sekstetu Moon Hoax czy projektu skrzypka Macieja Filipczuka – Metamuzyka. W jego twórczości słychać inspiracje muzyką tradycyjną, improwizowaną i alternatywnym jazzem, głównie sceną chicagowską, a także minimal music i muzyką współczesną.

Współpracował i nagrywał z takimi artystami jak: Artur Majewski, Kuba Suchar, Maciej Filipczuk, Gerard Lebik, Hubert Zemler, Wojtek Traczyk, Asja Czajkowska oraz z zespołami: Kristen, Coldair, Indigo Tree, pisał także muzykę do filmu. Ze swoimi projektami występował na wielu festiwalach – m.in. London Jazz Festival, Leipziger Jazztage, The White Night Festival w Tel Avivie, Sziget Festival w Budapeszcie, OFF Festiwal, oraz grał trasy koncertowe po Japonii, Holandii i Niemczech.

Jego pierwszy autorski album, zatytułowany „Talking Tree” ukazał się w grudniu 2013 roku, nakładem Unzipped Fly Records. Wraz z płytą powstał projekt koncertowy, w którym, obok grającego na wibrafonie lidera, stanęli wybitni muzycy wrocławskiej sceny – Mateusz Rybicki (klarnet), Zbigniew Kozera (kontrabas, syntezatory) i Wojciech Romanowski (perkusja). Formuła koncertowa rozwija motywy znane z płyty, w których krytycy i dziennikarze zgodnie doszukali się ech twórczości Reicha i Tortoise.

UWAGA! W razie niepogody koncert będzie przeniesiony do Cafe Kulturalna!
Szczegółowy program Placu Zabaw i Barki znaleźć można na:
plac zabaw logo
facebook.com/placzabawnadwisla
facebook.com/planbarka
facebook.com/events/513303122191614

, , , , ,