DEERHOOF_BY_JOE_SINGH

Lado w Mieście 2016, vol. 9 | Rogiński / Lenarcik + Szuszkiewicz / Zemler

Design

30 Sie 2016   , , , , ,

#9LwM vol.9 baner

Lado w Mieście to festiwal muzyki alternatywnej organizowany przez Stowarzyszenie Plan B we współpracy z niezależną wytwórnią Lado ABC. Cykl rozpoczął żywot w 2010, jako tygodniowy showcase artystów z w/w labelu, ale z każdą kolejną odsłoną oddalał się od swojego źródła, przeistaczając się w platformę promocji mniej znanych wykonawców lokalnych i zagranicznych, pochodzących z przeróżnych środowisk i tworzących muzykę z całego spektrum gatunkowego. Od swojej drugiej edycji w 2011, Lado w Mieście to inkluzywny letni festiwal na otwartym powietrzu.

Rogiński / Lenarcik, czyli Żywizna
Żywizna to duet gitarzysty Raphaela Roginskiego (Cukunft, Shofar, Shy Albatros) i Genowefy Lenarcik, śpiewaczki oraz córki wielkiego przedstawiciela folkloru Kurpiów, Stanisława Brzozowego. Artyści korzystają z tradycji śpiewów leśnych, przywołując dzikość i tajemnicę Puszczy Zielonej. Charakter utworów tworzą: wyjątkowa liryka tradycyjnych tekstów kurpiowskich oraz czerpiąca z wielu kultur, współczesna gitara Roginskiego. To podróż do krainy marzeń i bajek, do świata natury, czyli po kurpiowsku „żywizny”.

„Trudny, puszczański żywot wpłynął na charakter kurpiowskich pieśni – tęsknych, rzewnych, pełnych surowego piękna, ale śpiewanych silnym, donośnym głosem. Kurpie, którzy przywykli do naturalnej przestrzeni lasu i otwartego pola, zwykli mawiać, że trzeba „śpsiwać rozciongle i syroko”, tak żeby „echo ładnie odpoziedało w boru”. Rzeczywiście, tempo ich pieśni jest wolne, pozwalające na stosowanie bogatej melizmatyki, czyli śpiewania jednej sylaby na kilku następujących po sobie dźwiękach. Typowa dla kurpiowskiego śpiewu jest także apokopa, archaiczna maniera wykonawcza, polegająca na „niedomówieniu” lub „wygaszeniu” ostatniej głoski lub sylaby w wersie. Być może był to niegdyś rytualny sposób zostawiania w pieśni miejsca dla odpowiadającej śpiewakowi przyrodzie?” – Łukasz Smoluch

Szuszkiewicz / Zemler – „Istina”
Kamil Szuszkiewicz jest trębaczem i bardzo aktywnym członkiem wiecznie zmiennej warszawskiej sceny. Znany jest m.in. z Profesjonalizmu Marcina Maseckiego, zespołu improv Kapacitron oraz częstej współpracy z perkusistą Hubertem Zemlerem. Dwóch artystów spotkało się ponownie podczas Unsound Festival 2015, by zaprezentować jako niespodziankę „Istinę”, ostatni, mistyczny album Szuszkiewicza (wyd. Wounded Knife).

„Mechanicznie precyzyjna perkusja Zemlera, zapętlone, krzykliwe loopy i mocno przetworzone dźwięki trąbki narastały zgiełkiem, aż zostały przełamane kojącymi, smutnymi partiami wibrafonu.” /www.naobrzezach.pl/2015/10/unsound-festival-2015.html

Kamil Szuszkiewicz – taśmy, trąbka, elektroprzybory
Hubert Zemler – perkusja, syntezator, metalofon

Szczegółowy program Placu Zabaw i Barki znaleźć można na:plac zabaw logo
facebook.com/placzabawnadwisla
facebook.com/planbarka
https://web.facebook.com/events/901990906572668/

, , , , ,