Matana Roberts, Ritmo!! & Fire! w Cafe Kulturalna.

Design

13 Lip 2016   , , , , , Video

Niesamowity cykl koncertów.cafe kulturalna

Matana Roberts
Data
21.07 czwartek,
Godzina 21:30
Wstęp: 30 zł (w przedsprzedaży) / 40 zł (na bramce)

W 2012 r. dała jeden z najoryginalniejszych i najbardziej wciągających koncertów w historii Cafe Kulturalna, prowadząc dialog z publicznością i zachęcając ją do wspólnego śpiewania. W zeszłym roku zaskoczyła podczas krakowskiego festiwalu Unsound, proponując tym razem występ bardzo intymny, wręcz wsobny, lecz mnie mniej imponujący. Jakkolwiek nie byłoby tym razem, z wielką radością zapraszamy na spotkanie z wybitną saksofonistką, kompozytorką i improwizatorką, Mataną Roberts, która zaprezentuje materiał z „river run thee” – trzeciej części swojej eksperymentalnej serii wydawniczej „Coin Coin” z 2015 r.

Matana Roberts to wychowana w Chicago, a od lat osiadła w Nowym Jorku wszechstronnie uzdolniona i ceniona artystka – komponuje, kieruje zespołami, gra na saksofonie i eksperymentuje z dźwiękiem. Pracuje i doskonale odnajduje się w wielu dziedzinach sztuki, jak improwizacja, poezja, teatr i taniec.

Znana jest przede wszystkim ze swojej ambitnej serii multimedialnej „Coin Coin”, w ramach której zgłębia takie tematy jak dzieje czarnoskórej ludności, społeczna rola kobiet i amerykańska tożsamość. Skończone dzieło będzie zawierać dwanaście części. Na razie, w formie albumów dla Constellation Records (wytwórni Colina Statsona, Tindersticks czy Ought) i koncertów, począwszy od 2011 r. premierę miały trzy z nich.
Artystka sięga po historie z czasów niewolnictwa, zasłyszane od swojej babki i dziadka oraz matki, między innymi o Marie Thérèse dite Coincoin – protagonistce całego cyklu. Rozwijana w nim stopniowo narracja jest emocjonalna i do głębi poruszająca. Nieoczywiste i pięknie wykonane kompozycje oraz głęboki, często niepokojący głos Matany, odkrywają przed słuchaczem pierwotne tęsknoty każdego człowieka, przede wszystkim pragnienie wolności.

Roberts stawia na ekspresję poprzez połączenie ustrukturyzowanych i improwizowanych dźwięków w ramach techniki nazwanej przez siebie „panoramic sound quilting”, w której współczesne metody przekazu łączą się z plemiennymi, pełnymi mistycyzmu i intuicyjności. Często wykracza poza ramy jazzu, wykorzystując warstwy nagrań terenowych, nojzowych sampli czy przetwarzanych fraz saksofonu.

„Matana Roberts zabrzmiała w Krakowie przejmująco. Biegnące w tle filmy złożone ze starych zdjęć, buzujący noise’owy kocioł eksponowały jej silny, piękny głos, łatwość gry na saksofonie. Momentami miałem wrażenie chaosu, później zrozumiałem, że ten głos umyślnie ma być stłumiony przez „cywilizację”, pęd, dopiero z czasem dochodzi do wprawy i staje się pełny.”

Wśród wielu wybitnych artystów, z którymi Roberts występowała na jednej scenie, znajdują się m.in.: Rob Mazurek, Kyp Malone, Meshell Ndegeocello, Jeff Parker, Handsome Furs, Robert Mitchell, Questlove z The Roots, Josh Abrams czy Chad Taylor. Gościnnie Matana pojawia się na płytach grup tak odległych od siebie stylistycznie jak: Godspeed You! Black Emperor, TV On The Radio, Savath & Savalas i Thee Silver Mt. Zion.

http://matanaroberts.com
https://www.facebook.com/matanaroberts
https://www.facebook.com/events/594374694056318

Ritmo!!
Data 22.07 piątek,
Godzina 21:00
Wstęp wolny

W Polsce lato trwa średnio dwa tygodnie w roku, więc niech przynajmniej będzie intensywne! Już 22 lipca w samym centrum Warszawy zabrzmi najgłośniejsza orkiestra w Polsce. Czeka nas potężna dawka rytmu, energii i dzikie tańce, gdyż wystąpią kolejno (a na końcu razem):
Brass Federacja – przebojowy nowomiejski brass band
Ritmo Bloco – największa w Polsce grupa samby batucady w trzech postaciach: grupa początkująca, Bateria i Vanguardia
Ritmolanda – zespół perkusyjny z Vooburga (Holandia)
Senhor Efebo DJ set – winylowe skarby do tańca, funk, muzyka brazylijska i okolice
Na finał – premiera wspólnego projektu: RB Vanguardia + Brass Federacja + Ritmolanda feat. Tony Junior B.I.G i Diana DeeDee Dąbkowska (voc)

Na dobry start pokaz uczestników otwartego warsztatu batucady (samba reggae) dla zupełnie początkujących prowadzonego przez Mikiego Wieleckiego i Ritmo Bloco w dniach 16-17 lipca. Przy okazji zapraszamy do udziału w warsztacie i wspólnym występie. Więcej informacji:www.fb.com/1610838052540331/

WYKONAWCY:
Ritmo Blocowww.ritmobloco.com
Otwarta szkoła i grupa samby batucady działająca w Warszawie od 2012 roku, prowadzona przez Mikiego Wieleckiego, lidera grupy perkusyjnej Ritmodelia. Ritmo Bloco to też zgrana grupa ludzi uczestnicząca w koncertach, warsztatach, wspólnych wyjazdach i środowiskowych imprezach. Miesiące intensywnej pracy, opartej na oryginalnych wzorcach z Brazylii, zaowocowały rozwojem zespołu, który mimo stosunkowo krótkiej historii zapraszany jest na występy na międzynarodowych festiwalach (np. Karneval der Kulturen w Berlinie, Bom Dia Brasil w Warszawie, Warszawskie Wielokulturowe Street Party, drumpoint Slovakia w Nitrze), do oprawy wielkich imprez sportowych, jak i do realizacji telewizyjnych (Świat się Kręci, The Voice of Poland). Ritmo Bloco organizuje jedyny w tej części Europy zimowy festiwal samby – Samba Grzeje.

Ritmolandawww.ritmolanda.com
Ggrupa perkusyjna z Holandii, która gra mieszankę stylów muzycznych na tradycyjnych brazylijskich instrumentach. Wykonuje utwory własne oraz polskiej grupy perkusyjnej Ritmodelia. Zespół założył Paul ‘Pablitoss’ van Nispen – perkusista, perkusjonista i nauczyciel w prestiżowej Drumschool Voorburg. Oprócz lidera w skład grupy wchodzi 7 utalentowanych uczniów tej szkoły; Remco Klerks – surdo (terceira), Bas Kok – surdo (primeira), Sjoerd Rooseboom – surdo (segunda), Joey van der Krogt – caixa, Carolien Sleven – perc, Pim Buitenhek – perc, Demi Kok – perc. Ritmolanda regularnie koncertuje w Holandii a ostatni raz w Polsce występowała w lecie 2015.

Tony Junior B.I.G
Antonio Rafael (Tony Junior B.I.G) urodził się w Santa Clara na Kubie. Rozpoczął swoją muzyczną karierę w wieku 20 lat w gatunku freestyle hip-hop. Po nawiązaniu współpracy z grupą „Impacto” odbył wiele tras koncertowych na Kubie i w Europie: Francji, Niemczech, Polsce i Hiszpanii. W 2004 roku przyjechał do Polski. Dzielił scenę i nagrywał z wieloma polskimi artystami jak K.A.S.A, Patricia Kazadi, Sidney Polak, T. Love, Babylon Raus, Rey Ceballo i Calle Sol, Marika, Junior Stress, Kayah, Dreadsquad, Maleo Reggae Rockers i wiele innych. W Polsce gościł m.in. na festiwalach „Ostróda Reggae Festival” i „Bachaturo”. W 2013 zainicjował nowy projekt „Sarin & Junior”, pierwszy polsko-kubański duet, który promuje muzykę reggaeton. Obdarzony szeroką skalą i ciekawą barwą głosu, porusza się swobodnie w bardzo różnych stylach muzyki jak: salsa, pop, hip-hop, reggaeton, reggae i bachata.

Brass Federacja
Rasowy polski brass-band (zespół dęty) powstał w 2011 r. i wzorem amerykańskich brass-bandów wykonuje aranżacje ze światowej, oraz także z polskiej literatury przebojów (Michael Jackson, Frank Sinatra, Bobby McFerrin, Anna Jantar i wiele innych). Lecz przede wszystkim zespół jednak z pasją trąbi własne kompozycje, przeznaczone na swój brassowy skład. Autorem większości aranżacji i kompozycji, oraz założycielem zespołu jest Piotr Wróbel, puzonista, tubista, który jako dęciakomaniak, skrzyknął do tej brass-formacji swoich znakomitych kolegów. Blues o Skwarce, co tłuszczu nie chciała; Mocnada; Reguś; A gdyby tak może jednak potem – to tytuły niektórych oryginalnych kompozycji, bazujące na jazzowo-groovowym-funkowym stylu, pomieszanym z bogatą improwizacją wszystkich muzyków. Jest w brass-bandach jakaś siła – można było by dziś tak zacytować tę piosenkę. Świetna zabawa podczas koncertów zawsze towarzyszyła i towarzyszyć będzie zarówno publice jak i wykonawcom.

Skład: Robert Murakowski, Maurycy Idzikowski – trąbki, Michał Tomaszczyk, Andrzej Rękas – puzony, Piotr Wróbel – suzafon, Sebastian Kuchczyński – perkusja

Senhor EfeboDiversao Soundsystem
Miłośnik kultury afrykańskiej i latynoamerykańskiej. DJ i perkusista, maniak analogowego brzmienia i propagator szeroko pojętej muzyki tropikalnej. Współpracuje z takimi polskimi kolektywami, jak Soulservice, Break da Funk czy Uratujmy Afrobeat. W roku 2003 założył, wraz innymi miłośnikami perkusyjnych dźwięków, batucadę o nazwie Sambasim, z którą koncertowała w Polsce i za granicą. W 2009 brał udział w trasie koncertowej z Barbossa Trio, wspierając kompozytora i gitarzystę Wagnera Barbose. Na przełomie stycznia i lutego 2010 roku uczestniczył w projekcie Brasil Cantado z pianistą Kubą Pałysem i gitarzystą To Brandileone. Przez rok 2012 wspierał akustyczny skład Open Source. W trakcie impreza najchętniej serwuje muzykę wspomaganą grą na „żywych” instrumentach perkusyjnych. Najnowszy projekt DJ-ski Efebo to Diversao Soundsystem, skupiający się wokół Funkowej Sceny Brazylijskiej.

Miki Wielecki
Lider Ritmodelii i założyciel Ritmo Bloco grę na etnicznych instrumentach perkusyjnych studiował w Danii oraz u źródeł muzyki etno: w Hawanie, Rio de Janeiro i w Andaluzji. Unikalne umiejętności muzyczne sprawiają, że jest niezwykle aktywnym muzykiem sesyjnym i ma na swoim koncie już ponad 50 nagrań płytowych i ścieżek dźwiękowych do filmów. Miał okazję grać m.in. z Natalią Przybysz, Korą Jackowską, Agą Zaryan, Vavamuffin, Mikromusic, Pablopavo, Masalą Sound System, Rei Ceballo y Calle Sol, Magdą Navarrete i Noche de Boleros. Artysta pracował również przy wszystkich edycjach telewizyjnego programu The Voice of Poland, jako członek orkiestry Krzysztofa Pszony.

Fire! // Koncert
Data
26.07 wtorek,
Godzina 21:30
Wstęp wolny

Nie możemy Wam obiecać, że przez cały lipiec będzie gorąco, ale za ten jeden dzień ręczymy – 26.07 na scenie Kulturalnej na Placu Defilad zagra bowiem szwedzka supergrupa FIRE! Słynące z wybuchowej mieszanki szeroko pojętej alternatywy i free jazzu trio tworzą: wybitny saksofonista Mats Gustafsson (znany m.in. z The Thing i współpracy z Peterem Brötzmannem, Sonic Youth czy Merzbow), basista Johan Berthling (Tape) i perkusista Andreas Werliin (Wildbirds & Peacedrums). Głównym założeniem zespołu jest jak najdalsza ucieczka od tradycyjnych technik gry i wyznaczanie nowych ścieżek muzycznej improwizacji – tworzonych w równym stopniu przez garażowy punk, brzmienie elektroakustyczne i ciężki industrial. A jeśli do tego wszystkiego dodamy elementy skandynawskiego folku, czytelne odwołania do mistrzów minimalizmu i repetycji, jak Reich i Glass, oraz noise’owy trans, to otrzymujemy właśnie prawdziwy muzyczny ogień. Nagrywali i koncertowali m.in. z Jimem O´Rourke na gitarze elektrycznej i z mistrzem dronów, Orenem Ambarchi z Sunn O))).

Trio stanowi też trzon The Fire! Orchestra, która występuje od 2012 r. i w porywach liczy aż 28 instrumentalistów. Na początku 2016 r. nakładem norweskiego Rune Grammofon ukazała się ich najnowsza świetna płyta “She sleeps, she sleeps”.

www.earthwindand.com
https://www.facebook.com/EARTHWINDAND
https://www.facebook.com/events/1030785710340567

Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych na Placu Defilad dostępnych na https://www.facebook.com/pldefilad oraz na stroniehttp://www.pldefilad.pl/

Aktualny program zawsze na www.fb.com/CafeKulturalna/events i www.kulturalna.plcafe kulturalna

, , , , ,