muzeum-slaskie2

Matka Ziemia – historia rodów ewangelickich na Śląsku Cieszyńskim

Design

30 maja 2017   ,

Nieznana historia rodów.

Muzeum Śląskie, z okazji obchodów Roku Reformacji, zaprasza 3 czerwca o godz. 17.00 na spotkanie poświęcone historii rodów ewangelickich na Śląsku Cieszyńskim, ze szczególnym uwzględnieniem rodziny Niedobów, ich dorobku, tradycji i ogromnego wkładu w kulturę górali śląskich. Dyskusji towarzyszyć będzie projekcja filmu  „A życie toczy się dalej” TVP Katowice oraz promocja książki „Matka Ziemia” autorstwa Andrzeja Niedoby.

Podczas wydarzenia odbędą się rozmowy o   źródłach i konsekwencjach reformacji na ziemi cieszyńskiej, o cieszyńskich rodach ewangelickich i ich wkładzie w polskie życie duchowe. Przybliżymy również postać Władysława Niedoby, którego losy ułożyły się w niezwykłą opowieść. Gdyby nie wybuch II wojny światowej zostałby zapewne śpiewakiem operowym z wizją kariery w La Scali. Wojna zniweczyła te plany, ale talent i osobowość Władysława Niedoby sprawiły, że po wojnie odegrał ważną rolę twórcy i animatora kultury polskiej na Zaolziu. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać prezentacji i prelekcji: prof. Karola Daniela Kadłubca, badacza kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego;  dr Marii Lipok-Bierwiaczonek, etnolożki, autorki wystawy „Górale śląscy” i licznych artykułów poświęconych kulturze góralskiej; księdza Waldemara Szajthauera, znanego animatora nie tylko życia religijnego, ale także kulturalnego na Śląsku Cieszyńskim; a także Andrzeja Niedoby, publicysty i dramaturga, nestora rodu Niedobów.

Dyskusji towarzyszyć będzie projekcja filmu „A życie toczy się dalej” Ewy Kozik o Adamie Niedobie, nauczycielu, założycielu zespołu „Wisła”, pomysłodawcy Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Podczas spotkania odbędzie się także promocja książki „Matka Ziemia” Andrzeja Niedoby, najstarszego męskiego potomka rodu. Publikacja stanowi zbiór archiwalnych reportaży ze Śląska Cieszyńskiego z komentarzem dotyczącym późniejszych losów bohaterów.

Prof. Karol Daniel Kadłubiec – polski etnograf i historyk literatury, badacz kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego, autor książek oraz około 600 artykułów naukowych, pracownik Uniwersytetu Ostrawskiego   i Uniwersytetu Karola w Pradze, Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Jest aktywnym członkiem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej.
Dr Maria Lipok-Bierwiaczonek – w latach 1985–2004 kierownik Działu Etnografii  Muzeum Śląskiego, twórczyni i dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach (do 2014), etnolog, autorka wystawy „Górale śląscy”, zrealizowanej w Muzeum Śląskim w 1993 roku i licznych artykułów poświęconych kulturze góralskiej.
Ksiądz Waldemar Szajthauer – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle, znany animator nie tylko życia religijnego, ale także kulturalnego w mieście Wisła oraz na Śląska Cieszyńskim.
Andrzej Niedoba – publicysta i dramaturg, autor słów pieśni „Szumi jawor”, która stała się nieoficjalnym hymnem górali beskidzkich, nestor rodu Niedobów.

Matka Ziemia
Data 3.06 / sobota /
Godz. 17.00 / wstęp 1 zł / audytorium
Bilet wstępu uprawnia do zwiedzania wystaw Muzeum w godzinach 16.00–20.00.

www.muzeumslaskie.pl
facebook.com/muzeumslaskie
instagram.com/muzeumslaskie
twitter.com/muzeumslaskie
youtube.com/muzeumslaskie

,