05.08.

Nujazz w forum.

Design

3 Sie 2016   ,

Nad Wisłą zawsze milo się słucha.maxresdefault

Miejsce, które na stale wpisało się w rytm życia miasta. Liczne koncerty, wyjątkowe targi, niesamowite wystawy i wiele innych eventów to dzień powszedni WF. Wkrótce jej dzień, podkreślający i pokazujący jak wiele zawdzięczamy temu miejsu. Dzięki niej możemy czerpać więcej z kultury oraz poznać panujące trendy. Być na bieżąco z muzyką, plakatem, wzornictwem i wszelaką działalnością wytwórczą wyobraźni człowieka. Tym razem Forum Przestrzenie przygotowało dla nas niesamowite wydarzenie jakim jest wystep Andreasa Saag i Ernesto.

Andreas Saag aka Swell Session uznawany jest za jednego z czołowych skandynawskich producentów house’owej i jazzowej sceny klubowej. Andreas Saag DJ/Live act to młody człowiek, który słynie z miłości do grania muzyki house, tworzenia atmosfery na parkiecie i kontaktu z publicznością. Andreas występuję z dość wyjątkowym show, które jest połączeniem setu DJ-skiego oraz setu live. Chodzi o to, aby grać dla roztańczonego tłumu, ale jednocześnie pozwolić muzyce przybrać nieoczekiwaną formę dzięki improwizacji i elementom live, bawiąc się dźwiękiem przez całą noc. Misją muzyczną tego młodego człowieka jest mieszanie wszystkich gatunków house’u, jazzu, soulu i muzyki klubowej, a następnie wypuszczenie stworzonego kawałka pod takim lub innym pseudonimem, niech to będzie soulful techno, house’owy remiks utworu jakiejś znanej grupy lub po prostu ballada jazzowa, lub coś pomiędzy…

Andreas sam tłumaczy to tak:
„Chcę, żeby muzyka miała jakiś cel inny niż tylko bycie kolejnym utworem na płycie, czy jest to zwykła piosenka miłosna z tekstem, która sprawia, że chce ci się płakać, czy szalony kawałek taneczny, który wywołuje uśmiech na twarzach klubowiczów.”

Jego dorobek i kolaboracje muzyczne przedstawiają się imponująco. Po wydaniu singli „Music in her Eyes”, „Gone” oraz „Let me Decide” w szwedzkiej wytwórni Hollow Recordings dołączył do Freerange (jako Stateless) oraz do szwedzkiego labelu SLS jako Andreas Saag.  W 2007 został wydany przez Freerange pierwszy album Swell Session “Swell Communications” z udziałem takich osobistości muzycznych jak: Mr Scruff, Seiji, Mark de Clive-Lowe, Sleepwalker, Jimpster, Simbad oraz Domu. Zarówno zabarwione jazzem single techno „Jazz Lesson” i „Latin Lesson” wydane przez SLS oraz pionierski nujazzowy klasyk – album Stateless „Art Of No State” wydany przez Freerange zostały dobrze odebrane na świecie. Podczas gdy kawałki „Tristeza” i „Get It On” były grane przez takie gwiazdy jak Carl Cox i Laurent Garnier, to single takie jak „Falling Into” i „Leave Me Now” z albumu Stateless zainteresowały Gillesa Petersona oraz całą ekipę z Bugz in the Attic. W międzyczasie Andreas zajmował się także remiksami dla takich gwiazd jak: Ennio Morricone, Jimpster i London Elektricity. Jego remiks Susumu Yokota „King of Darkness” był wielkim hitem na Gilles Peterson’s Worldwide, a jego re:jazzowy remiks „Soul Patrol’s” – „Release your mind” królował na parkietach w roku 2004. Wyprodukował również kawałki na japońskim albumie Ernesto “Find the form” , który odniósł ogromny sukces w Columbia. W ostatnich latach Andreas skupiał się głównie na deep house i techno, jednak z misją doprawienia tego elemantami soulowymi i jazzowymi. Jego remiksy Saint Germain’s Rose Rouge dla GAMM and Joy Orbison’s Hyph Mngo odbiły się szerokim echem i przyniosły mu masę nowych remiksów do zrobienia. Oficjalne remiksy z ostatnich lat objęły artystów takich jak Mark Ronson feat. By George, Laurent Garnier, Portformat, Pol On, Atjazz oraz Dolphin Boy w wytwórniach Sony, PIAS, Pets, Rebirth, Deepermotions, Artizan oraz Tokyo Dawn Records. Oficjalnie wydał zaś w ostatnich latach „People Say” w Freerange, „The Message” w Rebirth, „Leslies Vision” i „Jazz Lapse” w Room with a View oraz „Back to Life” w Local Talk. Jednym z jego ulubionych projektów była współpraca z Cazumą Mori, dobrym przyjacielem z Goteborga. Duet Cazuma & Andreas wydał swój pierwszy EP „Eld & Djupa Vatten” w japońskiej wytwórni Mule Electronic. Andreas wydał również „Schooled Out EP”, owoc współpracy z wieloletnim przyjacielem Samuelem L Session w Material. Na początku roku 2011 Andreas przeniósł się z Goteborga do Berlina i twierdzi, że bycie w samym środku akcji jest niezmiernie inspirujące, czuje się tam bliżej nie tylko samej sceny muzycznej, ale też bliżej świata. W 2011 grał w tak renomowanych klubach jak Tresor czy Fabric, występował również w innych miejscach w Niemczech, oraz w Szwecji, Włoszech, Turcji, Rosji, Norwegii, Anglii, Danii, Mecedonii i Finlandii. Tak więc zgaście światła, wczujcie się w rytm bębna, to na dobry początek, pozwólcie się ponieść setowi Andreasa Saaga, a zabierze Was w najgłębszą z house’owych podróży.

http://andreassaag.com

Ernesto, czyli Jonatan Bäckelie, to jeden z najbardziej cenionych i kreatywnych soulowych wokalistów ze Szwecji. Cechuje go ogromny talent i niezwykła energia sceniczna. Odnosi sukcesy nie tylko w Skandynawi ale również innych europejskich krajach (np. Wielkiej Brytanii) czy Japonii. Jego ostatni album „Find The Form” sprzedał się w 20.000 egzemplarzach w samej tylko Japonii. W swoim bogatym dorobku artystycznym zapisał współpracę z niemiecką grupą Beanfield oraz nominowanym do szwedzkiej nagrody Grammy zespołem Plej. Ernesto jest często grywany, promowany oraz wspierany przez Gilles’a Petersona, Jazzanovę czy Mr Scruff’a. Polskiej publiczności jego twórczość jest doskonale znana z kultowych już kompilacji Nordic Lounge.

Od wielu lat współpracuje z macierzystą wytwórnią Jazzanovy – Sonar Kollektiv. Często też występuje w towarzystwie wokalistów i muzyków np.: Capitol A , Desney Bailey, Clara Hill, Colin Corvez, Georg Levin, Ernesto.

https://www.facebook.com/forumprzestrzenieforum

,