1._Strzelony_jesienia-min

Odbitka próbna | Mocak

Design

13 Cze 2016   , ,

Odbitka próbna1._Strzelony_jesienia-min

Wystawa studentów i dyplomantów Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prezentuje prace powstałe w latach 2014–2016 w Pracowni Miedziorytu prof. Krzysztofa Tomalskiego. Grafiki wykonane w technikach wklęsłodruku, dawniej przeznaczonych do celów ilustracyjno-reprodukcyjnych, posłużyły do zaprezentowania istotnych współczesnych zagadnień.

Ekspozycja ma na celu określenie charakteru praktyki unowocześniania tradycyjnego warsztatu. Tytuł nawiązuje do serii odbitek wykonywanych podczas pracy nad matrycą, które umożliwiają przeanalizowanie kompozycji i skontrolowanie bieżącego stanu. Czuwanie nad całością procesu jest konieczne, gdyż techniki te nie pozwalają na naprawienie błędu. W Pracowni Miedziorytu druk został włączony do procesu kreacji, dając kolejną sposobność do nowatorskich i indywidualnych rozwiązań. Twórcy koncentrują się na samym medium, poszukując odpowiedniego dla siebie sposobu obrazowania. Na wystawie możemy zobaczyć różne techniki metalowe, zarówno suche (mezzotinta), jak i trawione (akwaforta, akwatinta, miękki werniks).

Współcześnie terminem „grafika” najczęściej określa się grafikę komputerową polegającą na cyfrowej manipulacji obrazem. Grafika warsztatowa jest taktowana jako zbiór technik historycznych, kojarzonych powszechnie z rzemiosłem, schematycznością i z góry określoną estetyką. Choć jej praktykowanie nadal wymaga wielu narzędzi i specjalistycznego wyposażenia pracowni, dziedzina ta uniezależniła się od swej funkcji użytkowej. Młodzi artyści koncentrują się na swobodnych, jednorazowych efektach, poszukując uzasadnienia dla posługiwania się tymi tradycyjnymi technikami w swej twórczości.

Artyści: Marlena Biczak, Joanna Kaczor, Jerzy Piątkowski, Wojciech Sobczyk, Zofia Szczęsna, Kaja Wojtyga

Wernisaż: 23.6.2016mocak
Czas trwania wystawy: 24.6–25.9.2016
Kurator: Martyna Sobczyk
Miejsce: Galeria Re

 

, ,