3_Weekend_z_literatura

Ostatni weekend z literaturą.

Design

6 Wrz 2016   , , ,

Weekend z literaturą IV.1_Weekend_z_literatura

W trakcie wakacji Biblioteka MOCAK-u zaprasza na weekendowe spotkania z pisarzami, warsztaty, literackie oprowadzania oraz panele dyskusyjne dotyczące procesu powstawania książki. Zapraszamy na ostatnią odsłonę Weekendów z literaturą 10 i 11 września.

10.9.2016 (sobota):
godz. 15
 – Zabawy z książką
 lub telefonicznie 12 263 40 36.

godz. 17 – powieść graficzna jako gatunek literacki. Dyskusja o komiksie z udziałem Daniela Chmielewskiego, prof. Jerzego Szyłaka. Prowadzenie: Kamila Tuszyńska
prof. Jerzy Szyłak – literaturoznawca, filmoznawca, scenarzysta komiksowy. Autor opracowań: Komiks: świat przerysowany, Powieści graficzne. Leksykon, Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej i kilku innych. Próbował także swoich sił jako rysownik. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim.
Daniel Chmielewski – absolwent wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor albumów Zostawiając powidok wibrującej czerni i Zapętlenie, a także krótkich form komiksowych, często o charakterze eseistycznym i autobiograficznym. Scenarzysta narysowanego przez Marcina Podolca Podglądu.
dr Kamila Tuszyńska –  doktor nauk humanistycznych, narratolog, medioznawca, a w szczególności teoretyk komiksu, który od lat stanowi główny obszar jej zainteresowań badawczych. Wykładowca, prelegentka i publicystka. Należy do Zespołu Badań Obszarów trzecich afiliowanego przez PAN oraz do Pracowni Literatury Okolicznościowej i Użytkowej UW, gdzie zajmuję się komiksem.

11.9.2016 (niedziela):
godz. 15
– literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego. Oprowadza Daria Kubisiak – dramatopisarka i dramaturżka, absolwentka polonistyki i performatyki przedstawień na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka reżyserii teatralnej, doktorantka UJ. Debiutowała tekstem Reduplikacja w reżyserii Aśki Grochulskiej w Łaźni Nowej w Krakowie w ramach Festiwalu Uczuć Urażonych.

godz. 17 – dyskusja ekspercka na temat pracy edytorów. Spotkanie poświęcone pracy edytorów z udziałem zaproszonych gości: Małgorzaty Szczurek (Wydawnictwo Karakter), Justyny Kiliańczyk-Zięby (Uniwersytet Jagielloński) oraz Roberta Olesia (d2d.pl).
Małgorzata Szczurek – romanistka, tłumaczka, redaktorka, współwłaścicielka i redaktor naczelna wydawnictwa Karakter.
Robert Oleś – projektant książek , typograf, współwłaściciel pracowni i wydawnictwa d2d.pl. Prowadzi wykłady i warsztaty z projektowania publikacji dla słuchaczy Podyplomowych Studiów Edytorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, typografii książki na Akademickim Kursie Typografii, podstaw edytorstwa i typografii w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa.
Prof. Justyna Kiliańczyk-Zięba – pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Edytorstwa i Nauk Pomocniczych. Bada dawne książki: stare druki i utrwalone w nich teksty. Ostatnio opublikowała pracę o logo dawnych drukarzy (Sygnety drukarskie w Rzeczypospolitej XVI wieku. Źródła ikonograficzne i treści ideowe) i opracowała do wydania szesnastowieczną książkę do zabawy we wróżby (Stanisław Kleryka z Bochnie, Fortuna abo Szczęście).

Prowadzenie: Urszula Pieczek – redaktorka oraz specjalistka ds. promocji miesięcznika Znak, redaktorka trójjęzycznego czasopisma literackiego Radar, tłumaczy z języka ukraińskiego, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

https://www.mocak.pl new_logo_pl
https://web.facebook.com/mocakkrakow

 

, , ,