ORF-poster-2016

Ostróda Reggae Festival 2016

Design, Festiwale

9 Sie 2016   ,

Reggae kompasem mym. ORF-poster-2016

15-letnia konsekwencja w budowaniu marki, wyjątkowa atmosfera, profesjonalna produkcja i promcja oraz rozbudowany i wielobarwny program to główne cechy Ostróda Reggae Festival, czołowej polskiej imprezy związanej z muzyczną wibracją rodem z Jamajki .

W 2015 roku festiwal obchodził swoje 15-lecie. Impreza odbyła się w wyjątkowym miejscu, które od 2013 roku nadaje jej nowy wymiar – „Czerwonych Koszarach”, opustoszałej jednostce wojskowej w centru. Pierwszy dzień z koncertem polskich gwiazd „Fundamenty ORF” oraz działania towarzyszące wykorzystywały obiekt nowoczesnego miejskiego amfiteatru.

Okrągła rocznica odbiła się szerokim echem nie tylko w kraju, lecz również zagranicą. Na festiwalu po raz pierwszy w jego historii wystąpił „niekoronowany król europejskiego reggae” Gentleman, którego koncert emitowany był w TVP2. Doskonale sprawdziła się nowa formuła konkursowa. W ramach „World Reggae Contest” na dużej scenie wystąpiło 5 finalistów konkursu, do którego swój akces zgłosiło 102 (!) wykonawców z całego świata. Dzięki współpracy z największym portalem reggae na świecie, niemieckim Reggaeville.com, koncerty młodych grup z Wlk. Brytanii, Brazylii, Francji i Polski oglądała on-line wielotysięczna publiczność na całym świecie. Zwycięska grupa Chainska Brassika (Wlk. Brytania) w styczniu 2016 zrealizowała główną nagrodę – darmową sesją nagraniową w kultowym jamajskim studio Harry J.

ORF 2015 zapisał się w historii wspaniałymi koncertami takich gwiazd jak m.in. Gentleman (Niemcy), Protoje (Jamajka), Capleton (Jamajka), Raging Fyah (Jamajka), Black Roots (Wlk. Brytania/Jamajka) czy Richie Campbell (Portugalia). Tradycyjnie wystąpiła polska czołówka: Bednarek, Jafia, Tabu, Izrael, Bakshish czy Vavamuffin. Na pozostałych scenach pojawiła się światowa czołówka związanych z reggae producentów, wokalistów i live actów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia towarzyszące: warsztaty tańca dancehall i zajęcia bębniarskie w centrum miasta, spotkania ze światowymi autorytetami reggae i projekcje muzycznych filmów w ramach Uniwersytetu Reggae. Wśród wydarzeń specjalnych warto wymienić np. wręczenie na scenie specjalnej nagrody z okazji 50-lecia obecności jamajskiej muzyki w Polsce dla grupy Alibabki, która w 1965 roku wydała pierwsze piosenki ska.

Ostróda Reggae Festival niezmiennie cieszy się opinią imprezy kulturotwórczej – odkrywa nieznanych jeszcze w Polsce artystów, propaguje nowe zjawiska wokół reggae i edukuje. Z wielotysięczną publicznością, wzbogaconą liczną i barwną grupą przybyszy z zagranicy i znakomitymi recenzjami w mediach na całym świecie festiwal po raz kolejny potwierdził swoją pozycję w czołówce światowych imprez tego typu, poziomem produkcji wykraczając poza standard wielu uznanych europejskich festiwali.

Ostróda Reggae Festival wywodzi się z organizowanego wcześniej Ost Rock Festival. Podczas dotychczasowych 15 edycji festiwalu na jego scenach miało miejsce wiele historycznych wydarzeń, reaktywacji kultowych zespołów, narodzin gwiazd czy występów najbardziej kluczowych artystów gatunku na świecie. Festiwal najpierw odbywał się na dziedzińcu ostródzkiego Zamku, by potem przenieść się na teren „Białych koszar” w Ostródzie, a następnie zagościć w opustoszałych „Czerwonych koszarach”. M.in. dzięki trwającej od 4 lat stałej współpracy z TVP2 ORF stał się najbardziej rozpoznawalną marką reggae w Polsce i zaistniał w świadomości szerszej niż tylko fani jamajskiej muzyki. Od lat festiwal współpracuje promocyjnie z największymi portalami jak Onet.pl czy Polskie Radio Czwórka. Był miejscem oficjalnych polskich obchodów 50-lecia niepodległości Jamajki i swoją obecnością zaszczycił go jamajski korpus dyplomatyczny.

Zaufanie publiczności znajduje odzwierciedlenie w zaszczytnym tytule „muzyczne wydarzenie roku”, od 2005 corocznie przyznawanym festiwalowi przez kilkutysięczną rzeszę czytelników magazynu reggae „Free Colours”. W serwisie Miasto Muzyki RMF Ostróda Reggae Festival wygrał głosowanie na wydarzenie roku 2009 w kategorii reggae. Na Diplo.com ORF 2015 ujęty został w czołówce 13 najlepszych imprez reggae na świecie. Dużym powodzeniem cieszyły się relacje festiwalowe i transmisja video poprzez największy światowy portal związany z jamajską muzyką, Reggaeville.com

Organizatorzy ORF w 2014 uhonorowani zostali odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był to pierwszy tego typu przypadek w wieloletniej historii polskiej sceny reggae. Miasto Ostróda (znane jako „Perła Mazur”) ze swoją atrakcyjną lokalizacją wśród jezior mazurskich jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do uprawiania sportów wodnych oraz turystyki śródlądowej. Dzięki temu infrastruktura hotelowo-turystyczna jest tu wyjątkowo rozwinięta. Ostróda Reggae Festival ze swoim relaksacyjnym charakterem i międzynarodową rozpoznawalnością jest jedną z najważniejszych stałych atrakcji sezonu turystycznego na Mazurach.

http://www.ostrodareggae.com
https://www.facebook.com/Ostrodareggaefestival

http://www.worldreggaecontest.com
http://www.youtube.com/user/positivemusicpromoti
http://www.vimeo.com/positivemusic
https://instagram.com/ostrodareggaefestival
https://soundcloud.com/positivemusicpromotion

Ostróda Reggae Festival 16 edycja,
11-14 sierpnia, Ostróda, Amfiteatr & Czerwone Koszary

,