Sztuka_w_naszym_wieku

Pokaz filmu Perfomer i spotkanie z Oskarem Dawickim | Muzeum Śląskie

Design

31 Mar 2016  

 PerformerW piątek 8 kwietnia o godzinie 18 zapraszamy do MOCAK-u na pokaz filmu Perfomer Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy z Oskarem Dawickim w roli głównej. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem Oskara Dawickiego, Zbigniewa Warpechowskiego i Łukasza Rondudy.

Performer to pełna punkowej energii opowieść o artyście, który szuka swojego miejsca we współczesnym świecie.  Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, jeden z najbardziej oryginalnych i fascynujących współczesnych artystów, grający w filmie samego siebie. Oskar żyje swoją  sztuką i nie idzie na żadne kompromisy, często ryzykując własnym zdrowiem. Podczas słynnego performansu Baloniarz powiesił się na sznurze pod  sufitem galerii, a przed uduszeniem ratowały go jedynie balony wypełnione helem. Poznajemy go w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew  Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który  postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką. Performer to mieszanka performansu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją: sztuka Oskara Dawickiego prezentowana na ekranie funkcjonuje nie tylko w czasie i przestrzeni, lecz także w sposobie opowiadania, w dramacie, którego świadkami są widzowie. (Opis pochodzi od dystrybutora filmu).

Oskar Dawicki – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obronił dyplom malarski w pracowni prof. Lecha Wolskiego. Artysta multimedialny, zajmuje się sztuką performans, wideo, fotografią i dokumentacją, tworzy instalacje i obiekty. W latach 2001–2010 był współtwórcą grupy artystycznej Azorro.

Zbigniew Warpechowski – performer, malarz, poeta, autor książek o teorii sztuki współczesnej. Nestor sztuki performans w Polsce. W latach 1956–1962 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a w roku akademickim 1964/1965 był studentem na Wydziale Form Przemysłowych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1985 roku jest członkiem Grupy Krakowskiej, a od 1986 roku należy do Black Market – międzynarodowej grupy ośmiu performerów, występujących wspólnie dwa razy w roku na różnych kontynentach.

Łukasz Ronduda – historyk sztuki, specjalista od sztuki nowych mediów, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, reżyser. Autor książek W połowie puste. Życie i twórczość Oskara Dawickiego czy Sztuka polska lat 70. Awangarda.

Film Performer
Scenariusz i reżyseria:
Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
Obsada: Oskar Dawicki, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Jakub Gierszał, Anda Rottenberg, Zbigniew Warpechowski
Produkcja: Wajda Studio
Dystrybucja: Solopanmuzeum-slaskie
Czas: 63 min
Premiera kinowa: 9 października 2015 roku