plakat

„Requiem Ludowe” Adama Struga i Kwadrofonik za darmo we Wrocławiu

Design

23 Lis 2016   , , ,

Kultura wysoka do wzięcia za darmo.plakat

Projekt „Requiem Ludowe” powstał we współpracy kwartetu z wybitnym śpiewakiem Adamem Strugiem. Skomponowana na nowo muzyka żałobna zanurzona została w tekstach pochodzących ze Śpiewnika Pelplińskiego z 1871 roku. Utwory interpretowane przez Adama Struga składają się na niezwykłą opowieść o odchodzeniu. „Requiem Ludowe” dotyka uniwersalnego tematu – śmierci i tego, co może nas po niej czekać. Koncert odbędzie się 26 listopada w gmachu kościoła Uniwersyteckiego.

XIX-wieczne pieśni pogrzebowe i melodie barokowe zostały zaaranżowane na fortepiany i instrumenty perkusyjne w duchu współczesnej kameralistyki i muzycznego eksperymentu. Towarzyszy im odpowiedni nastrój pozbawiony zbędnego patosu. Ich treść jest wymagająca, ale przejmująca i zrozumiała dla każdego.

Kwadrofonik jest jedynym tego typu kwartetem w Polsce i jednym z niewielu na świecie. Jego wyjątkowość wynika z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik oraz Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękała. Wykonują muzykę współczesną, transkrypcje dzieł symfonicznych oraz własne utwory. Nieustannie improwizują też w poszukiwaniu nowych brzmień. Zespół jest Laureatem Paszportu Polityki 2014.

Z kolei śpiewak, kompozytor i instrumentalista Adam Strug jest założycielem zespołu Monodia Polska, który specjalizuje się w wykonaniach pieśni przekazywanych w tradycji ustnej. W 2016 roku został nagrodzony Fryderykiem za album „Mysz” w kategorii „album roku – muzyka korzeni.”

Na „Requiem Ludowe” zaprasza: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Wrocław – Europejska Stolica Kultury i Narodowe Centrum Kultury. Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi Społecznemu ESK 2016 „WARTOŚĆ KULTURY – KULTURA WARTOŚCI”, który odbędzie się w dniach 25-27 listopada 2016 w Centrum Historii Zajezdnia.

, tel. 71 715 96 01

Szczegóły na stronie: http://kulturawartosci.pl/requiem
Wydarzenie FB: http://tinyurl.com/FB-requiem
Odsłuch Youtube: http://tinyurl.com/requiem-ludowe

, , ,