WKFF 2016 Plakat

THE WARSAW KOREAN FILM FESTIVAL

Design, Festiwale

21 Paź 2016   , ,

SIEDEM FILMÓW, SIEDEM SPOJRZEŃ, SIEDEM PORTRETÓW WKFF 2016 Plakat
THE WARSAW KOREAN FILM FESTIVAL W WARSZAWIE PO RAZ DRUGI.

26 października rusza druga edycja festiwalu kina koreańskiego  – jedynego przeglądu, który prezentuje fenomen kinematografii koreańskiej w Polsce. To unikalna okazja, żeby poznać nowe kierunki rozwoju filmografii, oscylującej między kinem komercyjnym  i artystycznym.

Od początku jego powstania organizatorom towarzyszy chęć przybliżenia polskim widzom filmów, które kochają Koreańczycy i tych, które zdobywają laury na festiwalach na całym świecie. Udało nam się sprowadzić do Warszawy zestaw filmów, który dobrze oddaje ducha kinematografii koreańskiej. Najkrócej można by ją scharakteryzować słowem – różnorodność. Siedem filmów i siedem różnych spojrzeń na kino koreańskie. Siedem portretów Korei Południowej, a wszystko przepełnione emocjami, które tak cenimy w kinie.”- zaprasza Joanna Łapińska – przewodnicząca rady programowej festiwalu.

Tegoroczna, druga edycja festiwalu rozpocznie się głośnym filmem „Służąca” Park Chang –wooka, nagrodzonym m.in. w Cannes.  Film został okrzyknięty  przez krytyków Variety mądrym, podniecającym, aż do przesady zmysłowym. Park Chan – wook, reżyser, który ostatnio romansował z Hollywood realizując „Stokera”, z powodzeniem powraca do ojczyzny, kręcąc jeden z najbardziej przewrotnych i nieprzewidywalnych obrazów w swojej karierze.

Warto również zwrócić uwagę na dzieło Honga Sang-soo, nazywanego dandysem koreańskiej kinematografii. Reżyser jest subtelnym portrecistą międzyludzkich relacji oraz opowieści, opakowanych w charakterystyczny splot humoru, goryczy i ironii. Udowadnia to również w jednym z ostatnich dzieł „Teraz dobrze, wtedy źle”, za który w ubiegłym roku otrzymał główną nagrodę na festiwalu filmowym w Locarno.

Na prawdziwą ucztę wizualną zapraszają twórcy „Królewskiego krawca”. Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej stylowych i wysmakowanych produkcji, jakie w ostatnim czasie wydało światowe kino. Podbiła serca międzynarodowej publiczności na festiwalu kina azjatyckiego we włoskim Udine oraz zdobyła koreańskie nagrody Wielkiego Dzwonu za najlepszą reżyserię i kostiumy.

Miłośników dobrego koreańskiego arthousu zapraszam także serdecznie na film „Na jej miejscu” Alberta Shina. To nastrojowe, intymne kino, pięknie i poruszająco portretujące trudne relacje między trzema kobietami.  – dopowiada Joanna Łapińska

Dla wielbicieli kameralnego kina romantycznego organizatorzy przygotowali dojrzały i niezwykle poruszający debiut Baek Jong-Yeol, „Wewnętrzne piękno”. Jego bohater każdego codziennie budzi się w innym ciele, w środku pozostając jednak wciąż tym samym człowiekiem. Pewnego dnia zakochuje się i postanawia nie dać za wygraną – czy jednak ich związek ma w ogóle szansę na przetrwanie?

To czego Europa może pozazdrościć Korei to jej wierna publiczność. Nigdzie na świecie nie odnotowuje się takich sukcesów frekwencyjnych jak w kinach w Korei. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się również niekwestionowane hity komercyjne ostatniego roku. Zobaczymy m.in. „Weterana”, komedię policyjną notowaną na trzecim miejscu w rankingu najbardziej dochodowych produkcji w historii koreańskiego kina oraz superprodukcję „Zabójstwo”, której akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku, w okupowanej przez Japończyków Korei.

The Warsaw Korean Film Festiwal / Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich  powstał w 2015 roku. Jest wydarzeniem non – profit mającym na celu prezentację kina koreańskiego w Polsce. Organizatorem jest Ambasada Republiki Korei, Centrum Kultury Koreańskiej oraz Korean Film Council, przy honorowym patronacie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Radę programową festiwalu tworzą: Joanna Łapińska – przewodnicząca rady i członkini Europejskiej Akademii Filmowej, Hyunjun Kim – dyrektor Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei oraz Magdalena Bartczak  – tłumaczka , dziennikarka filmowa i podróżniczka.

PROGRAM THE WARSAW KOREAN FILM FESTIVAL 2016
26.10 – 30.10 KINO KULTURA

26.10 (środa)
19:00 Gala otwarcia – pokaz filmu „Służąca” reż. Park Chan-wook

27.10 (czwartek)
19:00 „Królewski krawiec” reż. Lee Won-suk ( po filmie spotkanie Q&A  z reżyserem)

28.10 (piątek)
17:30 „Nowe Kino Korei : Codziennie Inna Twarz” – wykład prof. Andrzeja Pitrusa
na temat kina koreańskiego (sala Rejs)
19:00 „Wewnętrzne piękno” reż. Baik (po filmie spotkanie Q&A z reżyserem)

29.10 (sobota)
16:00 „Teraz dobrze, wtedy źle” reż. Hong Sang-soo
19:00 „Weteran” reż. Ryoo Seung-wan

30.10 (niedziela)
16:00 „Jej Miejsce” reż. Albert Shin
19:00 Gala zamknięcia – pokaz filmu „Zabójstwo” reż. Choi Dong-hoon

lub w kasach kina. Odbiór wejściówek w kinie Kultura od 21 października.

, ,