Fabularny v4

Trzy lata przygody z komedią.

Design, Miejsca

8 Lut 2017   , , ,

A komedia wciąż trwa.

W lutym Klub Komediowy przy pl. Zbawiciela kończy trzy lata. W tym czasie rozwinęła się niezależna scena komediowa w Warszawie. Odejście od kabaretów to nie tylko domena stolicy – twórcy w całej Polsce szukają nowych inspiracji, dlatego też przez ostatnie lata możemy zaobserwować dynamiczny rozwój sceny improwizacji teatralnej i stand-upu.

Wielkim osiągnięciem twórców Klubu Komediowego było stworzenie środowiska improwizatorów, aktorów i muzyków, którzy są otwarci na eksplorację dotychczas nieznanych lub zapomnianych form komedii – spektakli odwołujących się do tradycji literackiego kabaretu, wieczorów skeczy i opowieści, autorskich monodramów i minikoncertów.

Politycy, artyści, dziennikarze – goście Klubu Komediowego

W ciągu ostatnich trzech lat na piwnicznej scenie pojawiło się wielu gości, m.in. Jacek Fedorowicz, Janusz Gajos, Leszek Balcerowicz, Szczepan Twardoch, Ziemowit Szczerek, Michał Ogórek, Dawid Podsiadło, Marcin Masecki, Andrzej Seweryn, Małgorzata Halber, Paweł Szamburski, Jerzy Rogiewicz, Mariusz Szczygieł, Jakub Żulczyk, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Czesław Mozil, Hubert Urbański, Piotr Kędzierski, Jakobe Mansztajn, czy Grzegorz Uzdański. Co przyciągnęło pisarzy, muzyków i dziennikarzy do współpracy z niezależnymi improwizatorami? Twórcza energia tego miejsca, bezpretensjonalność oraz chęć zobaczenia, jak ich własne opowieści, fragmenty książek, czy muzyka służą za inspirację do dwugodzinnych, wymyślanych na żywo, na oczach widzów spektakli.

Nie tylko w piwnicy przy placu Zbawiciela

W życiu Klubu i jego artystów miało miejsce także wiele okazji do współpracy z różnymi partnerami. Artyści zaprezentowali swoje skecze na scenie Comedy Central w czasie festialu Open’er 2015, zorganizowali roast Adama Mickiewicza z Instytutem Adama Mickiewicza, a z Centrum Nauki Kopernik przygotowywali naukowców do ich pierwszego profesjonalnego stand upu. Ostatnia kooperacja artystyczna to realizacja spektaklu „Hotel Asteroid. Space Opera w trzech scenach” razem z Teatrem Studio.

Każdego roku z początkiem lata scena piwniczna przenosiła się nad Wisłę, gdzie przez całe wakacje mieszkanki i mieszkańcy Warszawy mogli bezpłatnie oglądać najlepsze spektakle sezonu. Nawet sąsiedzi z pl. Zbawiciela nie pozostali bez uwagi, ponieważ w 2016 roku z inicjatywy Klubu został zorganizowany pierwszy Dzień Sąsiada pod hasłem „Plac się bawi”. Klubowa ekipa zaprosiła do współpracy właścicieli okolicznych restauracji, wydawnictw i sklepów i stworzyła z nimi program lokalnego święta, które miało przybliżyć zarówno bywalcom, jak i mieszkańcom Placu historię i zakamarki tego miejsca.

Nagradzani za działalność kulturową i rozrywkową

Klub za swoją działalność doceniany jest codziennie przez stołecznych widzów, którzy przychodzą na spektakle, ale otrzymał także nagrody, m.in. Nocną Markę 2016 w kategorii „Cześć Warszawo” i nominację do nagrody Wdechy 2016. Jednak, czy o nagrody tutaj chodzi? Absolutnie nie. Przez trzy lata okazało się, że komedia jest przestrzenią, która łączy różne środowiska, pozwala im na współpracę i poszukiwania nowych form. Dlatego na kolejny rok twórcy i artyści Klubu życzą sobie nie tylko szczęścia, ale i energii do działania, grania i ambitnego rozśmieszania stołecznej publiczności.

3 urodziny Klubu Komediowego

Urodziny Klubu odbędą się 18 lutego. Na ten wieczór zaplanowaliśmy premierowy pokaz materiału Antka Syrka-Dąbrowskiego „Sierpień”, a następnie Nawijak, czyli wieczór anegdot, w którym może wciąż udział każdy, a za swoją opowieść (związaną jakoś z Klubem) – dostać odpowiednio schłodzoną lub zimną wódkę. Opowiedziane historie posłużą naszym improwizatorom do odegrania serii scen. Świętowanie zakończymy na parkiecie! O dobrą muzykę zadba Michał Kempa, który gdy nie jest komikiem, zamienia się w DJ-a z kolektywu Wodzirejskiego Tańce i Piosenki.

https://www.facebook.com/KlubKomediowy hulaj-po-war3
http://komediowy.pl

, , ,