grafika autorstwa Witolda Zaręby fot. materiały organizatora

Viribus Unitis. Witold Zaręba – grafika

Design

3 Sty 2017   , ,

Grafika wielu formatów.

Zapraszamy na wystawę grafik Witolda Zaręby do Oddziału Grafiki im. Pawła Stellera. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 stycznia o godz. 17.00.  

Witold Zaręba to nie tylko wybitny artysta grafik, ale też zdeklarowany humanista i pasjonat historii. W swoje niezwykłe artystyczne wizje często wplata wątki historyczne z lat I wojny światowej, pokazując jej niszczący wpływ na dehumanizację człowieczeństwa, ale też przedstawiając postaci lub scenki w sposób humorystyczno-satyryczny, niepozbawiony refleksyjno-filozoficznej puenty. Jego grafiki to prawdziwe lekcje historii w wyjątkowym ujęciu artystycznym.

Artysta przyznaje, że lubi prowokować, zmuszać widza do myślenia, czego przykładem jest już sam tytuł wystawy. Przesłanie „wspólnymi siłami” nie jest adresowane tylko do wielbicieli sztuki graficznej, ale skupi też – mam nadzieję –miłośników wiedzy historycznej. W ramach imprez towarzyszących wystawie będą prowadzone przez artystę zajęcia z podstaw grafiki warsztatowej, na które już teraz zapraszamy.
kurator wystawy – Ewa Liszka

Witold Zaręba urodził się w 1972 roku w Tarnowskich Górach.  Jest absolwentem WSP w Częstochowie, gdzie w 1999 roku w Pracowni Druku Wypukłego zrealizował pracę dyplomową pod kierunkiem prof. Ewy Zawadzkiej. W roku 2007 uzyskał tytuł doktora sztuk pięknych w katowickiej ASP. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Grafiki Akademii im. Jana Długosza w  Częstochowie i Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Zajmuje się grafiką warsztatową (druk wypukły). Zrealizował 14 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i konkursach graficznych w kraju i za granicą.

Data 25.01.2017 – 07.04.2017
Miejsce Muzeum Historii Katowic – Oddział Grafiki
ul. Kościuszki 47 ,  Katowice
Wernisaż: 25 stycznia, godz. 17.00

 

, ,