Justyna Bednarek

„W to mi graj”.

Design

30 Lis 2016   ,

Zapraszamy na mikołajkowe spotkanie towarzyszące premierze muzycznych bajek Justyny Bednarek pt. „W to mi graj”.

4 grudnia o godz. 12:00 w Empik Junior, przy ul. Marszałkowskiej 116/122 wraz z autorką książki pojawi się również znany na całym świecie malarz i  ilustrator – Józef Wilkoń. Dowiemy się jak muzyka ilustruje otaczającą nas rzeczywistość, posłuchamy wybranych bajek, a wszystko to w atmosferze przyjemnej dla ucha muzyki.

„Było już dziesięć skarpetek, pięć kun, gawron i skrzat. Przyszedł czas na bajki muzyczne” – mówi autorka książki Justyna Bednarek. Inspirację do napisania dwunastu opowieści stanowiły najsłynniejsze kompozycje: Chopina, Mozarta, Ravela, Bacha, Bizeta i innych wybitnych kompozytorów muzyki poważnej. To nie tylko biografie a historie o fascynacji muzyką. Autorka przyzwyczaiła czytelników do magii w swoich książkach: tę również zaludniają bohaterowie nie z tej  ziemi: skrzydlate zwierzęta, trolle, gadające przedmioty codziennego użytku, zaczarowane kamyki. „Tak to już jest z muzyką – żeby jej słuchać, żeby ją grać, śpiewać i układać, trzeba mieć przede wszystkim – co? Słuch, powie ktoś z was. Tak, to prawda. Dobry głos – to też, oczywiście. Ale niczego nie wskóramy bez serca” – dopowiada Bednarek.

Ilustracjami zajął się Józef Wilkoń. W swoich pracach artysta zachwyca niezwykłymi technikami. „W to mi graj” to druga, po „Zbuntowanym elektronie” książka, do której ilustracje zostały stworzone przy pomocy tabletu. To najnowsze odkrycie artysty. „Rewolucję elektroniczną przyjmuję z rezerwą, ma swoje dobre i złe strony, ale stała się faktem. Maleńki telefon komórkowy zmienił całkowicie nasz świat – dlatego tworzę swoje książki w nowy sposób” – komentuje rysownik.

Partnerami wydania są: Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina i Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Książkę wydało wydawnictwo Poradnia K.

Muzycy o „W To Mi graj”:

Idealna symbioza słowa i obrazu. Te bajki płyną tak, jak płynie muzyka. Świetnie napisane – z niebywałą lekkością, swadą i humorem. Ilustracje wyborne! Notki biograficzne rewelacyjne, lepsze od encyklopedycznych. Książka mogłaby być z powodzeniem nowoczesnym podręcznikiem szkolnym.
Anna Jurksztowicz

Dzieci mają najbogatszą wyobraźnię, a muzyka jest z wyobraźni zbudowana. Ucieszy małe uszy i oczy, ale również zainteresuje starszych członków rodziny. Czekam, aż moi chłopcy trochę podrosną, żeby móc im czytać  „W to mi graj”, a potem razem słuchać wybitnej muzyki, która nie przemija jak sezonowe hity. Najmłodsi, którzy często są otoczeni muzyką nie najwyższych lotów,  zasługują na tę książkę. Dzięki niej w wesoły sposób mogą poznać i oswoić świat tak zwanej muzyki poważnej, która przecież również bywa szalona! 
Aga Zaryan

Muzykę klasyczną niełatwo przestawić dzieciom w sposób fascynujący. Justyna Bednarek w książce z muzycznymi bajkami  „W to mi graj” robi to doskonale. Sylwetki wybitnych kompozytorów zestawione są z lekko absurdalnymi opowieściami z największymi dziełami w tle. Bajki działają na wyobraźnię, a tytuły utworów i nazwiska muzycznych geniuszy zostają w głowie, nie wykute na pamięć, tylko zapamiętane w skojarzeniu z przeczytanymi historiami. Po prostu genialne – najlepsze wprowadzenie w świat muzyki klasycznej, jakie można sobie wyobrazić! Kasia Nowicka / NovikaW to mi graj_ok+éadka

Spotkanie autorskie z bajkami muzycznymi „W to mi graj”
Niedziela, 4 grudnia 2016 r., godz.12:00
Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122, Warszawa
https://www.facebook.com/events/1361121967246025/
zaprasza wydawnictwo Poradnia K

,