XIU XIU SJ blur

XIU XIU + Better Person

Design

5 Kwi 2017   , , ,

Xiu Xiu odwiedza Polskę w ramach trasy promującej album „Forget”.

Nowy album Xiu Xiu nosi tytuł FORGET i powstał w czasie kreatywnego maratonu obejmującego także nagranie i koncerty projektu “Xiu Xiu Plays the Music of Twin Peaks”, współpracę z Mitski nad piosenką do filmu Johna Camerona Mitchella, nagranie wspólnej płyty z Merzbowem oraz tworzenie muzyki do instalacji Danh Vo i eksperymentalnej przeróbki “Czarodziejskiego Fletu” Mozarta.

Dziś, gdy przymiotnik „kultowy” zużył się i stracił na znaczeniu, niewiele zespołów oprócz Xiu Xiu w pełni oddaje sens tego słowa. Założona w 2002 grupa stała się wehikułem dla bezkompromisowej i niekomfortowo osobistej muzyki rezydującego w Los Angeles multiinstrumentalisty Jamiego Stewarta oraz świty jego współpracowników. Przez te wszystkie lata Xiu Xiu zdobyło pokaźne grono wtajemniczonych fanów na całym świecie, dla których ta nazwa to nie muzyka, a styl życia. Mroczny, momentami wręcz ekstremalny wizerunek zespołu oraz oryginalne podejście do konstruowania utworów (znajdziemy tu choćby post-punk, avant-pop, elektronikę czy noise) sprawiły, że stał się on powszechnie rozpoznawalny, jednocześnie cały czas trzymając się konsekwentnie na uboczu i podążając własną ścieżką.

Wszystkie ta równoległe aktywności sprawiły, że FORGET odznacza się elementami, które nie były obecne w poprzednich wcieleniach Xiu Xiu. Poza zdecydowanie szerszym spektrum brzmieniowym nowy materiał przynosi najbardziej chwytliwe fragmenty w karierze zespołu. Za produkcję albumu odpowiadają John Congleton (Blondie, Sigur Ros), Greg Saunier z Deerhof oraz związana z ostatnimi dokonaniami grupy Angela Seo. Wśród gości na płycie znaleźli się: kompozytorka Charelemagne Palestine, Kristof Hahn ze Swans oraz legendarna drag queen i osobista bohaterka Xiu Xiu – Vaginal Davis.

Xiu Xiu (wym. szu-szu) to amerykański zespół, którego styl najczęściej określa się jako eksperymentalne indie. Powstał w San Jose, CA, USA w 2000 roku. Jego najważniejszym, i jedynym stałym, czlonkiem jest Jamie Stewart. Aktualnie do grupy należą również Angela Seo (od 2009), Ches Smith (perkusja), czasami dołącza do nich też Cory McCulloch, producent kilku z ich albumów. Nazwa zespołu pochodzi od chińskiego filmu Xiu Xiu: The Sent-Down Girl.

Distorted Animals booking wraz z lokalnymi partnerami ma przyjemność zaprosić na 4 polskie koncerty Xiu Xiu, od których zespół rozpocznie swą europejską trasę:

20.04 | Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk
21.04 | Enerde, Toruń
22.04 | Distorted Club @ Hydrozgadka, Warszawa
23.04 | 89, Kraków

Xiu Xiu + Better Person | Warszawa
Data 22.04
Godzina 20:00
Miejsce Hydrozagadka, ul. 11 Listopada 22
Bilety: 50 zł (przedsprzedaż na Going. i GoOut)
Wydarzenie na fb

Support: Better Person

Niezalowemu środowisku postaci Adama Byczkowskiemu przedstawiać nie trzeba. Zaczynał w Kyst, potem grywał z Pictorial Candi czy Olivierem Heimem, zjeździł świat z Seanem Nicholasem Savagem, aż w 2016 roku (po 3 latach od debiutanckiego szlagieru “I wake up tired”) doczekaliśmy się pierwszej EP-ki Better Person pt. “It’s Only You”.  Bedroom pop to zdecydowanie za wąska szufladka na tę muzykę – to pop przeszłości i przyszłości zarazem.

http://xiuxiu.org/ Discorted animals
https://www.facebook.com/xiuxiuforlife/
https://www.facebook.com/betterpersonmusic/
https://soundcloud.com/betterperson

, , ,