Soundrive Fest COVER

Druga odsłona SOUNDRIVE DYSKUTUJE podczas Soundrive Fest 2016!

Festiwale

23 Sie 2016  

 

Soundrive Fest COVER
Podczas nadchodzącej, 5 edycji Soundrive Fest organizatorzy już po raz drugi zaproszą do rozmowy na temat kierunków działań na scenie muzyki niezależnej. Panele dyskusyjne wzbogacone zostaną o wizyty gości takich jak: Bartek Borówka (Borówka Music), Paweł Trzciński (Off Festival), Tomek Mikołajewski ((Red bull Music Academy), Sylwester Gałuszka (Open Source Art), Michał Turowski (Wydawnictwo BDTA) i Robert Chmielewski (Asymmetry Festival). Rozmowę poprowadzi Jakub Knera (Popupmusic.pl, Nowe Idzie Od Morza).

Soundrive Fest 2016 odbędzie się w Gdańsku dniach 1-3 września.

Soundrive Fest prezentuje szeroko pojętą muzykę alternatywną i promuje głównie młode, obiecujące zespoły z całego świata. Poza programem festiwalu i zapraszaniem interesujących zespołów z Polski i zagranicy, organizatorzy chcą także dyskutować na temat możliwych kierunków działań na scenie muzycznej. W tym roku w programie Soundrive Fest po raz kolejny znajdą się dwa panele dyskusyjne, których celem jest konstruktywna wymiana opinii, w jaki sposób należy promować się i działać w świecie muzyki. Zapraszamy doświadczonych na tym polu organizatorów, promotorów i managerów, którzy opowiedzą o tworzeniu niszowych festiwali i budowaniu publiczności oraz organizowaniu koncertów i byciem managerem zespołów na scenie niezależnej w Polsce.

MANAGER POTRZEBNY OD ZARAZ
Czwartek, 1 września 2016, godz. 18.00, Platforma W4

Scena muzyczna w Polsce nieustannie się rozwija, a luka między amatorskim graniem a sprofesjonalizowaną sceną mainstreamową nabiera znaczenia. Artyści i zespoły poza nagrywaniem kolejnych albumów potrzebują osób, które będą wspierać je w działaniu poprzez promocję i organizację koncertów. Managerowie muzyczni na scenie estradowej są obecni od wielu lat, ale ci na scenie niezależnej działają od niedawna. Jakie są obecnie role managera muzycznego? Czy w Polsce panują dobre warunki do organizowania koncertów? Na temat roli managera, tego w jakim stopniu panuje zapotrzebowanie na jego działanie będziemy rozmawiać z osobami, które zajmują się organizacjami tras koncertowych i festiwali. Z Bartkiem Borówką (Borówka Music), Pawłem Trzcińskim (Distorted Animals, Off Festival) i Tomkiem Mikołajewskim (Red Bull Music Academy, Coastline Bookings) rozmawia Jakub Knera (Popupmusic.pl, Noweidzieodmorza.com).

JAK ZNALEŹĆ SWOJĄ NISZĘ FESTIWALOWĄ?
Piątek, 2 września 2016, godz. 18.00, Platforma W4

Festiwale muzyczne od kilku lat przeżywają w Polsce rozkwit. Pełnią przez to różne funkcje w zależności od tego do jakiej publiczności są skierowane. Rynek festiwalowy z jednej strony wyróżnia wielkie masowe imprezy dla kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy osób oraz niszowe wydarzenia dla grupy zapaleńców, która zamyka się w liczbie kilkuset osób. Co je charakteryzuje? Jak różnią się w formie i odbiorze muzyki? Jak trwale budować publiczność dla niszowych wydarzeń i jak do niej trafić? Jakie nisze festiwalowe są w Polsce zagospodarowane, a jakie jeszcze nie są? Na temat niszowych festiwali będziemy rozmawiać z ich organizatorami – zastanowimy się w jakiej są kondycji, co im sprzyja a co utrudnia działanie. Z Sylwestrem Gałuszką (Kolonia Artystów, Open Source Art.), Michałem Turowskim (Biedopad, wydawnictwo BDTA) oraz Robertem Chmielewskim (Asymmetry Festival, Klub Firlej) rozmawia Jakub Knera (Popupmusic.pl, Noweidzieodmorza.com).

O festiwalu Soundrive Fest:

Soundrive Fest to jeden z najbardziej obiecujących festiwali prezentujących szeroko pojętą muzykę alternatywną. Organizatorzy festiwalu stawiają przede wszystkim na różnorodność prezentowanej muzyki. Podczas wydarzenia występują głównie młode, obiecujące, kapele zrzeszone przez portal Soundrive.pl, a każda edycja zwieńczona jest występem gwiazdy sceny alternatywnej.

Pierwsza edycja festiwalu Soundrive odbyła się w 2012 r. na terenie Adventure Park,
Gdynia – Kolibki. Główną gwiazdą wydarzenia był zespół Tito i Tarantula. Rok później przeniesiono wydarzenie do klubu B90 w Gdańsku, a jako headlinera zaproszono grupę Iamamiwhoami. Podczas trzeciej edycji w 2014 r. najbardziej oczekiwanym wydarzeniem  był koncert kanadyjskiej formacji Austra. Po raz pierwszy odbył się także Dzień Polski, podczas którego można było usłyszeć obiecujące polskie kapele takie jak Daniel Spaleniak, The Saturday Tea, Wild Books czy Straight Jack Cat.

Czwarta, miniona, odsłona gdańskiego festiwalu była sukcesem frekwencyjnym. Koncerty takich artystów jak Vaults, Hundred Waters, Glass Animals czy Thomston, przyciągnęły do B90 ponad 3 000 uczestników. W 2015 roku oprócz dwóch scen klubowych, otwarta została również scena kontenerowa mieszcząca się na Ulicy Elektryków, na której wystąpili m.in. Manoid, Hatti Vatti oraz Olivier Heim. Nowością na Soundrive Fest 2015 były również panele dyskusyjne, podczas których zaproszeni goście poruszyli temat pozycji polskiej muzyki na świecie.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem festiwalu jest Arek Hronowski, właściciel klubu B90, założyciel portalu Soundrive.pl oraz członek punkowego zespołu The Stags.

Nominacje:

Już po roku istnienia w kalendarzu największych imprez muzycznych w Polsce festiwal zdobył pierwszą prestiżową nominację jako Wydarzenie Roku w plebiscycie Nocne Marki miesięcznika Aktivist. Rok 2014 również obfitował w wyróżnienia. Kilka dni po zakończeniu trzeciej edycji Soundrive Fest wydarzenie zostało nominowane w plebiscycie Skrzydła Trójmiasta w kategorii Młody Duch Trójmiasta, „za organizację wydarzenia wyzwalającego emocje, energię i adrenalinę, pokazującego Trójmiasto jako miejsce otwarte, pełne nieszablonowych postaci i idei”. Gdański

festiwal został także ogłoszony jako jedno z TOP 10 wydarzeń według Gazety Wyborczej oraz otrzymał nominację w kategorii Festiwal Roku portali So!Music oraz Musicis.

https://www.facebook.com/SoundriveFestsoundrive
https://instagram.com/soundrivefestival