Letni festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami

Festiwale

6 Lip 2015   , , Video

Niech zabrzmi Jazz…jazzpodbaranami

Już po raz dwudziesty w Krakowie odbywa się Letni Festiwal Jazzowy, który trwa od 26 czerwca do 31 lipca. W bogatym programie festiwalu ponad 100 koncertów – z czego 30 codziennych koncertów gwiazd polskich w Piwnicy pod Baranami, 30 codziennych koncertów grup polskich i zagranicznych w sąsiadującym z Piwnicą klubie Harris Piano Jazz Bar, kilkanaście koncertów klubowych, plenerowych podczas Niedzieli Nowoorleańskiej i Nocy Jazzu, „Scena Młodych” i wiele wiele innych wydarzeń. Wybraliśmy dla Was najciekawsze wydarzenia i koncerty na które warto się wybrać.

Moim niezastąpionym faworytem jest Robert Glasper, rozchwytywany ostatnio pianista i kompozytor, laureat 2 Nagród Grammy oscylujący miedzy nowoczesnym jazzem akustycznym a hip hopem. Robert Glasper Trio wystąpi po raz pierwszy w Krakowie 12 lipca w Kinie Kijów.

Pianista urodzony w Teksasie od najmłodszych lat czerpał inspiracje od swojej matki – Kim Yvette Glasper, która była wokalistką jazzową i bluesową. Swoją grę doskonalił najpierw w High School for the Performing and Visual Arts, a następnie w New School for Jazz and Contemporary Music w Nowym Jorku.| Oprócz tego Glasper grał na pianinie w kościołach: Babtystycznych, Katolickich czy Adwentystów Dnia Siódmego. Robert twierdzi, że to właśnie dzięki takiemu graniu wyszlifował swoje brzmienie, miksując harmonie wywodzące się z jazzu i gospel. W jego grze słychać jazz, gospel, R&B, hip-hop, soul. Nowatorski charakter muzyki Glaspera,o której sam mówi, że „czuje się tak samo swobodnie w świecie hip-hopu, jak i jazzu” buduje najtrwalszy most łączący niby odmienne i różne, choć bardzo podobne, światy jazzu i R&B.

Mnie osobiście Glasper zachwycił płytami Black Radio i Black Radio 2, na których wraz z zaproszonymi gwiazdami, takimi jak : Erykah Badu czy Lalah Hathaway, Glasper pokazuje swój odmienny, niesamowity styl, wprawiając słuchaczy w błogi stan.

Nie można oczywiście przegapić  w ramach Letniego Festiwalu Jazzowego, koncertu jednego z najwybitniejszych światowych pianistów jazzowych – Herbiego Hancocka, który odbędzie się 21.07 w Centrum Kongresowym ICE. Herbie Hancock to wieloletni partner Milesa Davisa, artysta który od ponad trzydziestu lat tworzy muzykę, za którą uhonorowany został 14 nagrodami Grammy, Oscarem, a także najbardziej prestiżowym NEA Jazz Masters Award. Ten jeden z największych żyjących gigantów jazzu wystąpi w Krakowie po raz pierwszy.

Bilety na wydarzenia dostępne są na www.eventim.pl oraz w punkcie sprzedaży w Krakowie (Info Kraków na ul. Jana 2).

Po więcej informacji, zachęcamy do odwiedzenia facebooka Letniego Festiwalu Jazzowego https://www.facebook.com/letnifestiwaljazzowywpiwnicypodbaranami.

Gabriela Zdanowicz

, ,