162_off+katowice 1 copy

Off Festival | Witamy Algiers

Festiwale

21 Lip 2015   ,

Offowo.162_off+katowice 1 copy

Trasa z Interpol, debiutancki album w Matador Records i do tego entuzjastyczne recenzje, w których Algiers jednym tchem porównywani są do brzmienia „Motown z wczesnych lat 70., protopunkowej wściekłości MC5, syntezatorowego prymitywizmu Suicide i nasiąkniętej Biblią dramaturgii Bad Seeds” (Pitchfork). Trio z Atlanty stanęło właśnie u progu wielkiej kariery, co absolutnie nie dziwi – tak żarliwej i oryginalnej muzyki w wykonaniu debiutantów dawno nie słyszeliśmy.

Algiers zastąpią w składzie tegorocznego OFFa formację The Budos Band, która odwołała wizytę w Europie. Otrzymaliśmy od nich lakoniczne oświadczenie w tej sprawie: „Ze względu na niekorzystne okoliczności, The Budos Band nie będą w stanie zagrać na OFF Festivalu czy w ogóle w Europie w 2015 roku. Mamy nadzieję, że Budosowa Masakra zawita ponownie do Europy w 2016 roku!” 

Mistrz Hailu Mergia, jeden z pionierów etiopskiego jazzu, poinformował nas, że w Katowicach akompaniować mu będzie sekcja rytmiczna w składzie: Mike Majkowski (bas) i… Paweł Szpura (bębny). To perkusista, którego wielbicielom sceny improwizowanej nie trzeba przedstawiać, który grywa m.in. z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim, znany jest też ze składów m.in. Lotto, Hera, Cukunft i Wovoka.

Kwadrofonik wystąpią na OFFie z gościem specjalnym – to Adam Strug, wybitny wokalista, poeta i etnomuzykolog. Ich wspólne pojawienie się na cenie oznacza zapewne, że usłyszymy materiał z albumu „Requiem ludowe”, wydanego w kwietniu br. wspólnego dzieła Struga i Kwadrofonik. To skomponowana na nowo muzyka żałobna, zanurzona w tradycji pieśni mazowieckich i tekstach pochodzących z XIX-wiecznego „Śpiewnika Pelplińskiego”. 

Kolejna wiadomość pochodzi z obozu Peaking Lights – Indra Dunis, piękniejsza połowa duetu, musi zostać w Stanach Zjednoczonych ze względów osobistych. Aaron Doyes nie odwołał jednak wizyty w Europie i przyjeżdża – również na nasz festiwal – ze swoim solowym projektem Peaking Lights Acid Test, który jest „instrumentalną disco-dubową wersją Peaking Lights”. Nie zmienia się miejsce i godzina występu: to wciąż piątek, Scena Trójki, 21.50.

Przy tak bogatym programie, jakim może się pochwalić OFF Festival 2015, może się zdarzyć, że kolidować ze sobą będą koncerty artystów, których chcecie zobaczyć. Niewiele na to możemy poradzić, nie da się pogodzić wszystkich gustów i planów. Doszły nas jednak słuchy, że wyjątkowo niefortunna wydała się wam ta sama godzina koncertu Sunn O))) i Deana Blunta. Na szczęście Jacek Sienkiewicz nie miał nic przeciwko zamianie i możemy już dzisiaj uspokoić was, że Sunn O))) wystąpią – bez zmian – w piątek na Scenie Leśnej o godzinie 23.10, a na Scenie Eksperymentalnej: o 23.10 Jacek Sienkiewicz, natomiast o 1.40 Dean Blunt.

https://www.facebook.com/offfestival
http://off-festival.pl/

,