Reprezantacja Polski | Audioriver 2015

Festiwale

8 Lip 2015   , Video

Polscy artyści i VJ-e na Audioriver 2015Audioriver - key visual

Do blisko 50 zagranicznych gwiazd ogłoszonych na Audioriver 2015, właśnie dołączyło niemal tyle samo rodzimych artystów. Spośród nich połowa zagra na płockim festiwalu po raz pierwszy. Nowością będzie namiot Cities Tent, w którym zaprezentują się najciekawsi przedstawiciele Wrocławia i Krakowa. Poznaliśmy także osoby odpowiedzialne za oprawę wizualną tegorocznych scen. 10. edycja Audioriver odbędzie się w dniach 24-26 lipca.

Prezentowanie rodzimego składu warto zacząć od Mikołaja Gramowskiego znanego jako Klaves, który robi coraz śmielsze kroki na międzynarodowej scenie. Niedawno zremiksował Jessie Ware, debiutancką EP-kę wydał w tym samym labelu, dla którego nagrywają Disclosure i Julio Bashmore, a jego produkcje grają m.in. Skream, Annie Mac, Tensnake i SBTRKT. Także w brytyjskich klimatach porusza się inny ogłoszony dziś projekt, czyli duet wants. Marcin Krupa i Kacper Peresada mają bardziej surowe i agresywne brzmienie, ale także zaczynają być dostrzegani poza granicami naszego kraju. Ich niedawna EP-ka dla kalifornijskiej wytwórni Loin Records dotarła na wysoką pozycję najlepiej sprzedających się utworów w sklepie Beatport.

Pozostając przy nowościach na płockiej plaży, ale zmieniając stylistykę na okołohip-hopową: na Audioriver wystąpią HV/NOON oraz 3AM BOYZ live. Pierwszych przedstawiać nie trzeba, bo to kolaboracja, która mocno zaznaczyła swoją obecność na polskim rynku muzycznym pod koniec minionego roku. Drugi z projektów to już zupełna nowość, która na Audioriver będzie miała swój premierowy koncert. 3AM BOYZ tworzą Auer i Err Bits z wytwórni Koka Beats Pezeta oraz Teezy z MISBHV i duetu Supra1.

W podobnych muzycznych okolicach porusza się inny artysta debiutujący na Audioriver, Invent – turntablista i DJ łączący w swoich setach house, hip-hop i inne odmiany elektroniki. Jako producent ma na koncie remiksy m.in. Out of Tune, Sonar Soul oraz autorską EP-kę dla U Know Me Records. Na płockim festiwalu wystąpi też Selvy, czyli poznański artysta house’owy, który podobnie jak Invent, jest finalistą Burn Studios Residency.

Pozostając w muzyce połamanej, ale podkręcając nieco tempo: także na scenie drum & bass mamy kilka nowych postaci na Audioriver. Po pierwsze, zagra weteran polskiej sceny Wonter, który przed rokiem niestety nie wystąpił z powodu załamania pogody. Nie będzie on jednak jedynym artystą z wieloletnim doświadczeniem, ponieważ w niedzielę na Sun/Day zagra Simba, na scenie działający już od 1999 roku. Miał swoje drum & bassowe pasmo w Radiostacji, w 2002 został absolwentem Red Bull Music Academy, a w międzyczasie wraz z didżejami Pi i Zygulim założył kolektyw Tensionkru. Tę samą ekipę reprezentuje Ginee, którego również usłyszymy na Audioriver po raz pierwszy. Oprócz Simby, trzeci dzień Audioriver rozkręcał będzie Reza, który dał doskonały występ na Main Stage w 2013 roku.

Drum & bassowa scena na Sun/Day to jednak nie jedyny ukłon w kierunku tej publiczności, jaki organizatorzy festiwalu zrobili w tym roku. Tym razem także Fashion Day Stage będzie grała takie brzmienia, a wystąpią na niej artyści znani płockiej publiczności: Silence Groove, Alegria i Handra. W ten sposób scena przy targach mody niezależnej organizowanych na dziedzińcu Małachowianki będzie świetną alternatywą dla grającej house i techno Virgin Mobile Stage zlokalizowanej 100 metrów dalej, na rynku Starego Miasta. Program tej drugiej właśnie sfinalizowano, ogłaszając występ kolektywu Time2Play (Kaja Adamczewska, Bartek Smurlik, Sincz) oraz wspólny set Seba Skalskiego i Easy’ego.

Dużo artystów debiutujących na płockiej plaży wystąpi w namiocie Cities Tent – to nowa koncepcja dla istniejącej przez lata strefy Slow More. „Nazwa nie jest bynajmniej przypadkowa, ponieważ będzie to miejsce, które przejmować będą – naszym zdaniem – najciekawsi reprezentanci wybranych polskich miast” – opowiada rzecznik Audioriver, Łukasz Napora. „Każdego roku inne klubowe ośrodki będą brały we władanie Cities Tent, a inauguracyjną edycję poprowadzą Kraków i Wrocław. Artystów typujemy my, starając się pokazać najaktywniejszych DJ-ów, producentów, promotorów i przedstawicieli najlepszych klubów.” I tak, w piątek 24 lipca stolicę Dolnego Śląska reprezentować będą duety: elektroniczno-smyczkowy Venter, który wydał niedawno bardzo dobry album autorski, Seb & Rodrigezz – rezydenci klubu Pralnia oraz Kosmos, czyli Vitek Jansky i Adi.das z Das Lokalu. Wystąpi także kolektyw Miód, znany m.in. z organizacji imprez w BauBarze oraz w Krakowskiej 180.

W sobotę 25 lipca Cities Tent przejmie Kraków. Wystąpią Meg & Discox z klubu Prozak 2.0, kolektyw Narrenhaus tworzony przez duet Roger.Gest i Phila Jensky’ego oraz dwaj cenieni producenci: Thomas Langner i DEAS. Ten ostatni wydał niedawno EP-kę w labelu Kevina Saundersona i jest jedną z najszybciej rozwijających się postaci na polskiej scenie techno.

Ostatnim ogłoszonym dziś artystą, który na Audioriver nigdy nie grał, jest postać, do której słowo „debiutant” wyjątkowo nie pasuje. W Circus Tent wreszcie wystąpi jedna z najważniejszych postaci rodzimej sceny, czyli Siasia. To producent, DJ i właściciel wytwórni Dirty Stuff Records, którego kariera trwa już blisko 20 lat.

Pozostali ogłoszeni dziś artyści występowali już wcześniej na płockim festiwalu i są to:Akme b2b Piotr Bejnar, An On Bast live, Angelo Mike & Leon, Bartek Winczewski, bshosa, Bueno Bros, Glasse, Juniore b2b Conradq, Last Robots, Mr. Lex feat. Novika, Rubber Dots oraz NeverAfter (CLS, Wax i K-Size). Z tymi ostatnimi wystąpi Brytyjczyk, MC LowQui, który grał na Audioriver wielokrotnie i jest dobrym duchem tamtejszej sceny drum & bass od pierwszej edycji festiwalu. Nie mogło go zabraknąć podczas 10-lecia.

Artystami towarzyszącymi większości przedstawionym powyżej koncertom oraz licznym występom zagranicznym będą tradycyjnie osoby odpowiedzialne za wizualizacje. Oprócz VJ-ów znanych i sprawdzonych na Audioriver, jak FkS, Nocny Marek, FTVision i No Gravity, na płockiej plaży zobaczymy także postaci zupełnie nowe: JQM z Visualsupport oraz Derubare. Nastąpiła także zmiana w oprawie wizualnej koncertu Audion live. „Artysta zdecydował, że nie przyjedzie ze swoją konstrukcją Subvertical. Całe ekrany LED i oświetlenie w Circus Tent projektujemy jednak na podstawie wymagań Audiona i Tale Of Us, więc spodziewajcie się produkcji na równie wysokim poziomie” – komentuje Napora.

http://www.audioriver.pl
https://www.facebook.com/audioriver

,