Stolica_Jezyka_Polskiego

Stolica języka polskiego – podsumowanie

Festiwale

10 Sie 2016  

Festiwal słowa.
Stolica_Jezyka_Polskiego_2016_plakat

Ponad 13 tysięcy gości wzięło udział w II edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. W ciągu siedmiu dni odbyło się ponad osiemdziesiąt wydarzeń związanych z literaturą. Gwiazdą sceny muzycznej Festiwalu był Zbigniew Wodecki z zespołem Mitch&Mitch, który przyciągnął na szczebrzeski rynek rekordową liczbę osób.

Tegoroczny Festiwal Stolica Języka Polskiego zgromadził najważniejsze nazwiska polskiej literatury. Pierwszy tydzień sierpnia nad rzeką Wieprz przepełniony był spotkaniami autorskimi, warsztatami, debatami i koncertami. Wśród wybitnych i popularnych pisarzy, którzy spotkali się z publicznością znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Grażyna Plebanek, Szczepan Twardoch i Łukasz Orbitowski. Niektóre ze spotkań gromadziły kilkusetosobową publiczność, a rekordziści stali po autografy ulubionych pisarzy nawet dwie godziny. – Udało się stworzyć miejsce, gdzie naturalnie skraca się dystans między gośćmi i słuchaczami. Spotkania w Szczebrzeszynie różnią się od innych spotkań autorskich tym, że odbywają się na łące, dzięki czemu mają nieformalny charakter. Czuć wręcz rodzinną atmosferę – mówi Piotr Duda, dyrektor i pomysłodawca festiwalu.

Oprócz spotkań autorskich festiwalowy program zawierał debaty, blok warsztatów, spektakle, pokazy filmów oraz koncerty. Gwiazdą sceny muzycznej był Zbigniew Wodecki z zespołem Mitch&Mitch, który zgromadził na szczebrzeskim rynku kilkutysięczną publiczność. Wyjątkowym przeżyciem było także poetyckie widowisko „Leśmian”, przygotowane przez Adama Struga i gości: Krystynę Czubównę, Agnieszkę Więdłochę, Antoniego Pawlickiego i Jerzego Trelę. Na Festiwalu Stolica Języka Polskiego pojawiła się publiczność nie tylko ze Szczebrzeszyna, Zamojszczyzny i województwa lubelskiego, ale też fani literatury z całej Polski. – Szacujemy, że „przyjezdnych” było w tym roku dwa razy więcej niż w przypadku pierwszej edycji – podkreśla Piotr Duda.

Młode pokolenie czytelników również brało czynny udział w festiwalu. Każdy dzień rozpoczynały warsztaty prowadzone przez mistrzynie mowy polskiej: Krystynę Czubównę i Joannę Szczepkowską. Dzieci i młodzież uczyły się nie tylko poprawnej wymowy, ale też sztuki oratorskiej i kreatywnego myślenia.

Szczebrzeszyn staje się ważnym ośrodkiem kulturalnym i miejscem spotkań literatów.   Rozsławiony przez wiersz Jana Brzechwy teraz, dzięki pomysłodawcom i organizatorom  festiwalu, zmienia się w prawdziwą wakacyjną Stolicę Języka Polskiego. Wraz z zakończeniem tegorocznej edycji, rozpoczęły się prace nad kolejną. W sierpniu 2017 roku po raz trzeci spotkamy się w Szczebrzeszynie.

Więcej informacji na www.stolicajezykapolskiego.pl
oraz www.facebook.com/SzczebrzeszynFestiwal

Główny Mecenas Festiwalu: Alior Bank
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Patronat Honorowy: Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz Starosty Zamojskiego Henryka Mateja
Wsparcie finansowe: Województwo Lubelskie
Partner Festiwalu: Gmina i Miasto Szczebrzeszyn  oraz Miasto Zamość
Mecenasi Festiwalu: Trimex, Sokołów, PGE , Zakłady Tłuszczowe, Unia Szefów Firm Zamojszczyzny
Partner logistyczny Festiwalu: Mercedes-Benz Lenartowicz
Partnerzy Festiwalu: MDK Szczebrzeszyn, ZDK Zamość, CSK, Zespól Szkół nr 2, GOK w Biłgoraju, Fundacja Kresy 2000, Bibliocreatio, BWA Zamość, Szczebrzeszyn Kultur, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego