szerrr.cdr

Szeherezada | Wschód Kultury

Festiwale

29 Cze 2015   , ,

Zabiorę Cię w świat baśni.
szerrr.cdr

Sobotni, kolejny już dzień festiwalu Wschód Kultury/Europejski Stadion Kultury upłynął pod znakiem trochę dalszego wschodu, choć paradoksalnie nazywanego Bliskim Wschodem. W Filharmonii Podkarpackiej odbył się koncert/ wydarzenie multimedialno-wizualne w reżyserii i autorstwa Mikołaja Bajdy – SZEHEREZADA.
(trailer przedstawienia)

Szeherezada, według opowieści Baśni tysiąca i jednej nocy” była jedną z kolejnych żon Szachrijara, który opętany nienawiścią do kobiet, z powodu zdrady jakiej dopuściła się jego pierwsza żona, każdego dnia brał ślub z inną kobietą, aby wraz ze wschodem słońca, tuż po nocy poślubnej została ona stracona. Kiedy przyszła kolej na Szeherezadę, mądra kobieta postanowiła opowiedzieć swojemu Sułtanowi historię…, której nie dokończyła przed wschodem słońca, Szachrijar, który bardzo chciał usłyszeć zakończenie, darował swojej żonie życie, a ona kontynuowała swą opowieść przez kolejną noc i kolejną – tak przez 1000 i 1 noc. Historia kończy się szczęśliwie – Sułtan, który przez ten okres zdążył się zakochać i przyzwyczaić do swojej żony, darował jej życie, co zakończyło krwawą historię tej dynastii.

Historia opowiedziana przez Mikołaja Bajdę przeniosła nas do świata Orientu i odległego nam Bliskiego Wschodu. W rolę Szeherezady wcieli się pochodząca z Jemenu Rasm Al-Mashan. W projekcie wzięła udział Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej. Bardzo istotną częścią projektu była jego oprawa plastyczna. Poszczególne historie były przedstawione na ekranie za pomocą techniki malowania piaskiem. Dodatkowo, aby przenieść widza w świat orientu w jak najpełniejszym wymiarze, organizatorzy prócz wzroku i słuchu działali także na inne zmysły.

Świetna inicjatywa, dzięki której widzowie mogli przybliżyć sobie kulturę Bliskiego Wschodu. Naprawdę ogromne wrażenie robiła muzyka, niesamowicie dopracowane grafiki i technika malowaniem piaskiem stanowiły piękną przenoszącą w świat Orientu całość. Wszystkiego dopełniali tancerze, jednakże według mnie całe wydarzenie mogło zostać oparte tylko na wizualizacjach i muzyce, która była niesamowita.

Jeżeli ktoś nie miał okazji uczestniczyć w tym projekcie w Filharmonii Podkarpackiej, będzie miał na to szansę jeszcze w tym roku w Krakowie.

Scenografia/kostiumy: Joanna Jaśko, wizualizacje: Szymon Kamykowski, choreografia: Anna Karabela, Rasm Al-Mashan – wokal, Mateusz Szemraj – oud, Wojciech Lubertowicz – darabukka, bębny obręczowe, Rafał Stępień – piano, Łukasz Adamczyk – bas, Mirosław Hady – perkusja, Leszek Hefi Wiśniowski – flety/saksofon sopranowy, Szymon Kamykowski – saksofon tenorowy, Dominik Mietła – trąbka, Mikołaj Blajda – flugelhorn/dyrygent, grupa taneczna w składzie: Joanna Czarnecka, Agata Glenc, Anna Karabela, Marta Mietelska, Stanisław Iwanicki, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej.

 

http://wschodkultury.eu
https://www.facebook.com/wschodkultury

Gabriela Zdanowicz

, ,