UP TO DATE FESTIVAL

Festiwale

15 Wrz 2016   , , Video

18 Dlaczego słuchanie muzyki w przypadkowej aranżacji jest jak jedzenie obiadu z podłogi? Aranżacja scen i przestrzeni na Up To Date Festival w Białymstoku.

We wrześniowy weekend kończący festiwalowy sezon w Polsce, w Białymstoku odbędzie się 7. edycja Festiwalu Up To Date. Każdy, kto 23 i 24 września wybierze się do Białegostoku otrzyma selekcję nieoczywistych artystów w jeszcze bardziej nieoczywistych przestrzeniach.

Białostocki Festiwal Up To Date to nieszablonowe wydarzenie, które łączy kulturę muzyki elektronicznej z hip-hopem i sztukami wizualnymi. W tym roku po raz pierwszy festiwal odbędzie się na terenie podziemnych, surowych parkingów Stadionu Miejskiego oraz m.in. Opery i Filharmonii Podlaskiej, a jego muzyczny line-up to połączenie klasyków ze świeżymi trendami. Nieodłącznym elementem scen i przestrzeni festiwalowej są instalacje artystyczne autorstwa Karoliny Maksimowicz i prowadzonej przez nią Przetwórni Meblowej Białystok. To one sprawiają, że festiwal nieprzerwanie od 2010 roku nie jest monotematycznym świętem fanów elektroniki, ale wydarzeniem łączącym ze sobą na co dzień niekiedy odległe dziedziny muzyki i różne artystyczne formy wyrazu takie jak scenografie, instalacje w przestrzeni miejskiej czy murale.

Nie bez racji pozostaje stwierdzenie jednego z pomysłodawców festiwalu, Jędrzeja Dondziły, wg którego otoczenie w jakim dochodzi do kontaktu z muzyką często bywa zaniedbywane estetycznie – „m.in. w opozycji do tego nieprzerwanie od sześciu lat dbamy o to, by muzyka szła w parze ze sztuką, ciekawym designem i była promowana w przełamujący standardy sposób. Zależy nam, by jakościowa i niebanalna muzyka poprzez kreatywną wizualnie i promocyjnie otoczkę zabierała fana w świat, gdzie uczta dla ucha idzie w parze z ucztą dla oka”.

Podczas tegorocznej edycji ekipa z Białegostoku ponownie zaprasza festiwalowiczów do ich dość prywatnego, lecz lekko odświeżonego świata festiwalowej kreacji. Do tej pory świat ten wyrażała monochromatyczna instalacja w formie przestrzennego pokoju „Room Room”, z którą sam Festiwal nie tylko silnie się utożsamiał, ale również dzięki której stał się rozpoznawalny. Tym razem jednak mały przytulny pokoik został zamieniony na nieco większą przestrzeń. Festiwalowym domem stały się podziemne, kryte parkingi Stadionu Miejskiego w Białymstoku z futurystyczną architekturą i minimalistycznymi, surowymi wnętrzami. Nowa lokalizacja, zdaniem Cezarego Chwicewskiego Dyrektora Artystycznego Festiwalu, stanowi aranżacyjne wyzwanie. „Podejmujemy je z przyjemnością i jednocześnie gwarantujemy, że i tym razem odbiorcy nie będą jeść „obiadu z podłogi”, a i aperitif zostanie w odpowiednim czasie podany.”

http://www.uptodate.pl  utd
https://web.facebook.com/UpToDateFestival

Artykuł pochodzi z czasopisma „MAGAZYN”, który ukazał się 26.08.2016. http://magazyn.co/

, ,