home movie day

Home Movie Day – Święto Kina Domowego

Film

20 Lis 2017   , ,

A Wy jakie lubcie filmy?

Filmoteka Śląska zaprasza na czwarte Home Movie Day – święto, które każdego roku obchodzone jest przez archiwistów i pasjonatów wąskich taśm analogowych (8 mm, super 8mm i 16 mm) w wybranych zakątkach świata.

Ideą jest zachowanie filmów z domowych zbiorów, stanowiących bezcenne świadectwo czasów, ale także zebranie okruchów indywidualnych wspomnień, które uruchamiają się dzięki obrazom sprzed lat. Kluczowym punktem programu będzie projekcja amatorskich materiałów filmowych, udostępnionych przez mieszkańców Górnego Śląska i okolic. Pokazy będą komentowane przez autorów lub bohaterów filmów. Projekcjom będą towarzyszyć warsztaty dla dzieci, konsultacje z konserwatorami, zwiedzanie magazynów Filmoteki Śląskiej.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Wojtek Kukuczka – syn Jerzego Kukuczki – który zaprezentuje amatorskie filmy z archiwum rodzinnego oraz przedstawi pierwszą publikację z domowego archiwum himalaisty. Ponadto jednym z punktów programu będzie rozmowa, podczas której szczególną uwagę skierujemy na bohaterów domowych archiwów – przez lata filmowanych i fotografowanych. Jaki obraz samych siebie znajdują w domowych archiwach? Jak poprzez filmy i zdjęcia budowana jest narracja rodzinna? Co nowego odkrywają w domowych archiwach po latach?

Tegoroczne Home Movie Day zakończy projekcja dwóch filmów, dla których bazą stały się rodzinne filmy: „A Song of Air” (reż. Merilee Bennet) oraz „Historie rodzinne” (reż. Sarah Polley).

Program:
do 21 listopada – zgłaszanie filmów (8 mm, super 8 mm, 16 mm) i przygotowanie taśm do projekcji
25 listopada
10.00–11.00 Home Movie Dzieciom – warsztaty udźwiękawiania filmów z domowych archiwów, uczestnicy: 3+
11.30–13.00 Między historią a wyobraźnią, na zajęcia trzeba przynieść zdjęcie z domowego archiwum, uczestnicy: 7-12 lat
13.00 Dzień otwarty Filmoteki Śląskiej – spacer po magazynach Filmoteki, znajdujących się w kinie Kosmos
14.00–17.00 przegląd filmów z domowych archiwów + konsultacje z konserwatorami
17.00–18.00 projekcja amatorskich filmów Jerzego Kukuczki zrealizowanych podczas wyprawy na szczyt Shisha Pangma – ostatni, czternasty ośmiotysięcznik

18 września 1987 Jerzy Kukuczka stając na szczycie góry, został drugim człowiekiem na świecie, który otrzymał miano zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum. Podczas Home Movie Day zobaczymy wybrane materiały z tej wyprawy. Filmy będzie komentował syn himalaisty – Wojtek Kukuczka.
Projekcji będzie towarzyszyła promocja pierwszej książki z cyku „Z archiwum Jerzego Kukuczki” – „Ostatnia w koronie. Shisha Pangma ’87” (redaktor naczelna: Katarzyna Zioło, 2017).

18.00–19.00 Bohaterowie domowych archiwów – spotkanie, udział biorą: Paulina Haratyk, Wojtek Kukuczka, Albert Karkosz

19.00 projekcja filmów:
„A Song of Air” reż. Merilee Bennet Australia 1988, 27 min
„Historie rodzinne” reż. Sarah Polley Kanada 2012, 108 min

Karnet na wszystkie wydarzenia: 6 zł. Do kupienia w kasie kina Kosmos oraz na www.kosmos.katowice.pl

25.11.2017
Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej  
ul. Sokolska 66 / Katowice
bilety: 6 z

, ,