Rejon epicentrum. Rydułtowy © Krzysztof Szewczyk, fot. materiały organizatora

Wystawa fotografii Krzysztofa Szewczyka.

Fotografia

13 Mar 2017   , ,

Ku ziemi.

Drżenie ziemi materializuje się w niepokojącym falowaniu domów, jest słyszalne w dźwiękach wibrujących naczyń, widoczne w kołyszących się żyrandolach lub rysach pojawiających się na ścianach budynków. Pojawia się nagle i wywołuje zaniepokojenie. W szerszym ujęciu drżenie przyjmować może różne znaczenia. Może być przyczyną, symptomem lub metaforą niewidocznych procesów. Jako takie może oznaczać podniecenie, wysiłek, chorobę, zimno, ból lub strach.

Krzysztof Szewczyk bada ślady i historie związane bezpośrednio lub pośrednio ze zjawiskiem wstrząsów sejsmicznych, których główną przyczyną jest podziemna eksploatacja zasobów naturalnych. Fotograf podejmuje próbę zrekonstruowania niewidzialnej topografii regionu w oparciu o dostępne mapy sejsmiczne. Koncentruje się na epicentrycznych fragmentach krajobrazu, konfrontując obiektywne, lecz ciągle zmieniające się dane naukowe z naocznym doświadczeniem miejsca. W szerszej perspektywie odnosi się do metod wizualizowania zjawisk przyrody, w których proces obserwacji jest zapośredniczony poprzez mechaniczno-optyczne aparaty oraz zracjonalizowane procedury naukowe.

Projekt został zrealizowany pod opieką Aarona Schumana, amerykańskiego fotografa, wykładowcy i kuratora, w ramach warsztatów ISSP International Masterclass 2015/2016. Autor składa podziękowania Śląskiemu Obserwatorium Geofizycznemu PAN w Raciborzu za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

Krzysztof Szewczyk (1979, Katowice). Ukończył fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Absolwent Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie pracuje jako asystent w Pracowni Fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Fotograf niezależny, zajmuje się fotografią dokumentalną. Nagradzany w konkursach fotografii prasowej BZ WBK PRESS Foto i Newsweek Poland Photo Awards. Uczestniczył w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Interesuje go wielowymiarowy związek człowieka z krajobrazem. Doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Bada historię fotografii na Górnym Śląsku.

Data 10.03.2017 – 31.03.2017Rejon epicentrum. Rydułtowy © Krzysztof Szewczyk, fot. materiały organizatora
Miejsce Galeria Fundacji Kultura Obrazu /
ul. ks. A. Kordeckiego 2 / Katowice
Wstęp wolny
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku,
)

, ,