pexels-photo-53891

Wystawa fotografii Zofii Rydet w Muzeum Miejskim w Tychach

Fotografia

28 Lut 2017   ,

Niezwykłe zdjęcia, niezwykłej artystki.

zofia rydet w ciemni

Zofia Rydet w ciemni, fot. ze zbiorów Fundacji im. Zofii Rydet

24 lutego w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach w Starym Magistracie odbył się wernisaż wystawy Zofia Rydet „Zapis socjologiczny 1978 – 1990. Wyimki: Śląsk i Podhale”. Fotografie, które zostay zaprezentowane na ekspozycji pochodzą z kolekcji Fundacji im. Zofii Rydet. Wystawa potrwa do 29 kwietnia 2017 roku.

Zofia Rydet zaczęła tworzyć „Zapis socjologiczny” w roku 1978. Skończyła – nie z własnej woli, przeszkodził jej stan zdrowia – w roku 1990. Jej zamiarem było ukazanie człowieka we wnętrzu, chciała pokazać w jaki sposób ludzie odbijają się w zgromadzonych przez siebie przedmiotach. Towarzyszyło jej także przekonanie, że fotografowanie tych w olbrzymiej większości wiejskich domów pozwala zatrzymać coś, co ucieka, czego za chwilę nie będzie. W tym sensie Zapis rozumiała jako misję: miał być cyklem spotkań „z ludźmi, z którymi nie można się umówić na przyszły rok”: bo wymrą, a ich chałupy zostaną rozwalone. Nie zostanie nic z tamtego świata. Poprzez ten cykl Zofia Rydet chciała pokazać, jak bardzo zróżnicowany jest świat: chałupa rzeszowska w niczym nie przypomina mieszkania artysty z Gliwic, krakowska redakcja „Tygodnika Powszechnego” niewiele ma wspólnego z pracownią wikliniarza. Choć „Zapis socjologiczny” pojmowała w zasadzie jako fresk przedstawiający polskie życie domowe, nie wzdragała się przed pokazywaniem wycinków, bez podkreślania regionalnej różnorodności.

Wystawa w Muzeum w Tychach prezentować będzie taki właśnie wyimek, przeciwstawiający dwa bliskie regiony, Podhale i Śląsk: choć w obu przypadkach domy i mieszkania wypełniają święte obrazy, wszystko je poza tym różni. Śląsk jest poukładany i jasny, Podhale ciemne, przedwieczne. W obu przypadkach – choć zdjęcia należą do szeroko rozumianej współczesności – obraz przedstawia coś zastanawiająco odległego: kraj, którego już nie ma. Jeszcze jedno łączy te zdjęcia: ich artystyczna doskonałość, gęstość i formalna prostota. Bo „Zapis socjologiczny” to jedno z najciekawszych dokonań polskiej fotografii.

Data 25.02.2017 – 29.04.2017
Miejsce Muzeum Miejskie w Tychach | Stary Magistrat
plac Wolności 1 / Tychy
Kurator wystawy: Wojciech Nowicki

,