Dlaczego_nikt_okladka

Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?

Książka

21 Kwi 2017   , , , , , , , ,

Życie po życiu.

Czy człowiek może uciec od zagłady? Kuba Wojtaszczyk najnowszą powieścią „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica” tworzy uniwersalną historię o ludziach, którzy próbują ułożyć swoje życie po wojnie. 

 Rok 1945. Po powojennych „rubieżach” Polski wędruje cyrk. W kraju, który nie istnieje, w rzeczywistości „pomiędzy”, tylko trupa artystyczna zdaje się czymś stałym, posiadającym choćby pokraczne struktury klasowe. Miejsce to, stylizowane na tabor cygański, pełne jest oryginalnych postaci, oficjalnie chcących chociaż trochę ułatwić rodakom pookupacyjną codzienność. W praktyce jednak staje się miejscem ucieczki od niepewnej rzeczywistości, od samotności i niedawnego niemieckiego terroru.„Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica” przedstawia powojenny obraz ziem, które próbują odbudować się po zniszczeniu. Wojtaszczyk pokazuje nie tylko straty materialne, ale też, a może przede wszystkim, spustoszenie w ludzkich duszach. Trupę tworzą rozbitkowie wojennych wydarzeń: karzeł Szczepan, który kiedyś występował w cyrkowym kabarecie Hitlera, Lena – przedwojenna „kobieta-guma”, Damiel – nazista z Łodzi, udający niemowę volksdeutsch Cassiel, podająca się za wróżkę Irminę, cudem ocalała Felicja i przechrzczony Żyd Moric. Ich dramatyczne, chwilami wręcz surrealistyczne losy splatają się w fascynującą opowieść o strachu i wielkiej potrzebie miłości. O poprzedniej powieści „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć” Jakub Żulczyk napisał: „Kuba Wojtaszczyk plastycznie i trafnie maluje pustkę, bezsilność i piekło hipsterstwa. To ciekawa i aktualna literatura”. Najnowsza powieść  umacnia jego pozycję jako jednego z najciekawszych autorów młodego pokolenia.

„Co tak stoisz? Masz! – Damiel odbiera od karła przybory żonglerskie.

Ułożony w jego głowie plan rozmywa się, gdy rozpoczyna przedstawienie. Niespodziewanie przytłacza go wizja samotnej śmierci. I co z tego, że bohaterskiej? Z drugiej strony, nic już mu z życia nie pozostało. Pia, mało tego, że jest dziwką, to pewnie równie martwą co Berlin. Czy Damiel potrafiłby zniżyć się do poziomu dezerterów i skończyć na emigracji? Co miałby na niej robić, przecież potrafi tylko walczyć? Życie wieczne to jedyne, na co mogę liczyć. Zapamiętanie to, czego nie wszyscy Niemcy doczekają!

Część osób z procesji okrąża ich pierścieniem, inni ustawiają się w równiutkiej kolejce do wróżbitki. Pies sapie, merdając kikutem ogona. Szczepan spaceruje  z nim jak po wybiegu i raczy uszy słuchaczy niewybrednym żartem o podróży Hitlera do gospody. Ludzie, przy głośnym przewodnictwie grubasa, śmieją się w niepewnym odprężeniu. Tylko cherubinki z kadzidłami oddelegowano do warty przy figurze Najświętszej Panienki”. [fragment książki]

 Dlaczego_nikt_okladka

Kuba Wojtaszczyk – rocznik ’86, pisarz, kulturoznawca. Publikował i publikuje m.in. w „Czasie Kultury”, „Blizie”, „Kulturze u Podstaw”, „Lampie”, antologii Nowe Marzy 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W 2014 r. debiutował powieścią „Portret trumienny”. Jego utwory tłumaczono na niemiecki, węgierski i ukraiński. Stypendysta m.in. Prezydent m.st. Warszawy oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

, , , , , , , ,