Okladka_KluczowySwiadek_Horst

„Kluczowy świadek”

Książka

22 Mar 2017   ,

Kryminałów ciąg dalszy.

Jørn Lier Horst odsłania kulisy jednego z najbardziej brutalnych morderstw Norwegii. „Kluczowy świadek” to oparty na faktach, pierwszy tom bestsellerowej serii o komisarzu Williamie Wistingu. Tu wszystko się zaczyna! Polska premiera książki już 26 kwietnia.

Preben Pramm jest martwy od tygodnia. Leży nagi, związany, a na jego ciele widać ślady wyszukanych tortur. Jego dom jest wywrócony do góry nogami. Nie wygląda jednak na to, aby zabójcy znaleźli to, czego szukali. Pramm nie miał krewnych, przyjaciół i prawdopodobnie żadnego kontaktu z ludźmi. Uznany autor kryminałów Jørn Lier Horst w swojej pierwszej książce misternie buduje zagadkę. Jaka była tajemnica Pramma? Czemu musiał umrzeć w tak brutalny sposób?

Ale „Kluczowy świadek” to nie tylko fikcja literacka – świetnie napisana powieść policyjna. To realistyczna opowieść zbudowana na autentycznej historii. O tym zabójstwie mówi się, jak o jednym z najbrutalniejszych i najdziwniejszych w najnowszej, kryminalnej historii Norwegii. Pierwszy dzień pracy Horsta w policji to ten sam, w którym Ronald Ramm został znaleziony zgwałcony i zamordowany we własnym domu, w rodzinnym mieście przyszłego pisarza. Horst szybko pojawił się na miejscu przestępstwa. Podążanie tropem nieznanego mordercy, baczne przyglądanie się śladom bezlitosnej walki na śmierć i życie po latach spowodowało narodziny kultowej dziś postaci komisarza Williama Wistinga. Autor w „Kluczowym świadku” pozwala czytelnikowi zerwać policyjne taśmy i doprowadza go do miejsc dostępnych wyłącznie śledczym. Wielbiciele stylowych kryminałów Jørna Liera Horsta mają szansę dostrzec merytoryczną, ponadprzeciętną dokładność i wiarygodność. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Smak Słowa ukażą się trzy pierwsze tytuły bestsellerowej serii. Poza „Kluczowym świadkiem”, także „Zaginięcie Felicji” oraz „Gdy sztorm nadchodzi”.

Jørn Lier Horst – były policjant, norweski pisarz i dramaturg. Ma za sobą studia kryminologiczne, filozoficzne i psychologiczne, co sprzyja tworzeniu wiarygodnych charakterów, motywacji, idei i działań bohaterów. Był szefem wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Poza cyklem o Williamie Wistingu stworzył także serię powieści kryminalnych przeznaczonych dla młodszych czytelników (CLUE), cztery z nich ukazały się w Polsce. Zadebiutował w 2004 roku powieścią „Nøkkelvitnet” („Świadek koronny”).

„Kryminał absolutnie wart przeczytania” TV2
„Jedna z najbardziej wiarygodnych historii,
jakie miałem okazję przeczytać od bardzo, bardzo dawna”
Aftenposten

Autor: Jørn Lier HorstOkladka_KluczowySwiadek_Horst
Tytuł: „Kluczowy świadek”
Przekład: Milena Skoczko
Cena detaliczna: 39,99 zł
Premiera: 26 kwietnia 2017

,