PLAKAT GABLOTA 6 - STANDUP

Literacki Stand-up: Magdalena Parys.

Książka, Wydarzenia

22 Lis 2017   , , ,

Szkoyp, szwaby i dziadek w Wehrmachcie.

Magdalena Parys wystąpi w Big Book Cafe w brawurowym stand-upie literackim o relacjach polsko-niemieckich.

Dlaczego nie wolno głośno mówić „Hitler“? Czy każdy Niemiec miał dziadka nazistę i chowa swastykę w pawlaczu? Jak to możliwe, że mimo wojennych przewin RFN ponownie stało się europejską potęgą? I czy Niemcy mają wyrzuty sumienia? Polska pisarka mieszkająca w Berlinie stawia zakazane pytania, rozsadza stereotypy, wprowadza dowcip tam, gdzie dotąd panowały uprzedzenia i lęk. Mówi całą prawdę o naszych niestrasznych sąsiadach.

Autorka bestsellerowych powieści „Tunel“, „Magik“ i „Biała Rika“ będzie gościem specjalnej serii literackich stand-upów, w której pisarze komentują świat. Pisarka w swoich książkach – popularnych po obu stronach Odry – podnosi problemy przeszłości i pokazuje, jak historia kszałtuje relacje. Urodziła się w Gdańsku, od lat mieszka w Niemczech, często bywa w Polsce i świetnie zna paradoksy wzajemnych uprzedzeń. Podczas stand-upu w Big Book Cafe w piątek, 24 listopada będzie żartem obalać mity i odkrywać przed polską publicznością prawdziwą duszę niemiecką.

Nagradzana pisarka pokaże, skąd wzięły się popularne uproszczenia, takie jak to, że „każdy niemiecki dziadek był w Wehrmachcie, a każda babcia hajlowała“, dlaczego Polacy mimo wszystko lubią berlińskich hipsterów i zakupy w niemieckiej stolicy. Odsłoni, jak trauma wojny kształtuje Niemców – ich codzienność i poczucie odpowiedzialności za wielkie cierpienie, za Europę. Jak Niemcy rozliczali się ze zbrodni nazistowskich przy rodzinnych stołach, kiedy przerwali milczenie i dlaczego Angela Merkel chce przyjmować imigrantów.

Magdalena Parys szykuje bezprecedensową lekcję anatomii – sprawdzi, co nam od 70 lat leży na wątrobie i czy śmiech może leczyć uporczywą niechęć. Organizatorzy zalecają, by na występ przyjść z otwartymi głowami i dużą dawką humoru.

– Magdalena Parys ma unikalne osobiste doświadczenie życia w dwóch narodach i na ten wieczór stanie się tłumaczką uprzedzeń. Zaproponuje nam nowy język na opisanie wzajemnych uczuć – mówi Paulina Wilk z Big Book Cafe, centrum literackiego, które organizuje ten cykl stand-upów. – Autorka zdecydowała się na bardzo odważną formę. W jej występie pojawią się wątki osobiste, epizody z relacji rodzinnych, a także kontrowersyjne symbole wojny i nazizmu. To będzie seans konfrontacji, z której mamy szansę wyjść odmienieni i uśmiechnięci.

Magdalena Parys dołącza do grona autorów, którzy podejmują wyzwanie i prezentują się na Literackiej Scenie Stand-upowej w Big Book Cafe. Oryginalny cykl występów, w których twórcy komentują żywe, dotykające ich zjawiska współczesności i literaturę, ruszył w lipcu i potrwa trzy lata. Dotąd w serii wystąpili: Krzysztof Varga ironizujący o braku krytyki literackiej w Polsce, Justyna Kopińska pokazująca jak milczenie przyzwala na przemoc, Max Cegielski odsłaniający relacje Polaków ze światem islamu, a także Sylwia Chutnik i Grażyna Plebanek, które boksowały się z seksizmem.

Bilety w cenie 15 PLN są już dostępne w serwisie www.bilety24.pl i w Big Book Cafe.
Zakup możliwy jest także na miejscu w dniu wydarzenia (płatność gotówką).
Więcej szczegółów i pełny repertuar Big Book Cafe na stronie www.bigbookcafe.pl

Big Book Cafe, nowe centrum literackie działające przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie, zostało powołane przez Fundację „Kultura nie boli“. Działa dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dzielnicy Mokotów.

, , ,