fot. Barbara Kubska, materiały organizatora

10 lat Ronda Sztuki: Czas przyszły niedokonany

Kultura

17 Mar 2017   , ,

Czas a sztuka.

10 lat działalności Ronda Sztuki (2007-2017) jest dobrą okazją by zastanowić się nad przyszłością z punktu widzenie artystów, którzy w tej dekadzie stawiali pierwsze kroki w świecie sztuki.

„Miasta (post-)przemysłowe to zarówno współczesne wykopaliska najnowszej historii, jak i laboratoria neoliberalnej globalizacji. Nie tyle minione, co raczej ulegające dramatycznej metamorfozie. Nad tym pełnym sprzeczności post-przemysłowym krajobrazem rozgrywa się dodatkowo prawdziwa ideologiczna batalia. Jest ona związana z ewolucją globalnego kapitalizmu i implementacją neoliberalnej polityki ekonomicznej demontującej socjalne prawa wywalczone w poprzedniej epoce. W tej walce na szalę rzucany jest także symboliczny potencjał miast przemysłowych” – ten cytat z „Futuryzmu miast przemysłowych” jest punktem wyjścia do wystawy, która w odniesieniu do konkretnego miasta (post-)przemysłowego jakim są Katowice, ale i też w odniesieniu do uniwersalnej metafory miasta pokaże jak może wyglądać przyszłość w odniesieniu do stanu dzisiejszego.

Artystyczne wizje zmiany, która nadchodzi lub jest w trakcie realizacji, trudny do uchwycenia moment przejścia ze świata, którym rządziły twarde reguły przemysłu do rzeczywistości, która poszukuje na nowo swojej tożsamości. Artyści zaproszeni do wystawy pokazują co się może zdarzyć kiedy nadejdzie przyszłość i w różnorodny i metaforyczny sposób próbują odpowiedzieć na pytanie: co dalej?

W wystawie biorą udział: Bartek Buczek, Erwina Ziomkowska, Anna Kopaczewska/ Paweł Szeibel, Łukasz Jastrubczak, Dominik Ritszel, Michał Smandek, Jan Dybała / Piotr Ceglarek, Artur Oleś, Piotr Perłowski.

10 lat Ronda Sztuki: Czas przyszły niedokonany
18.03.2017 – 31.03.2017
Galeria Rondo Sztuki / Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1 / Katowice
kurator: Adrian Chorębała
wernisaż: 17 marca, godz. 18.00
wstęp wolny

, ,