49506unnamed

15 Biennale Sztuki „Bliźniemu Swemu…”

Kultura, Wydarzenia

22 Sty 2018   , , ,

Promocja sztuki.

31 stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zostanie otwarta przedaukcyjna wystawa prac polskich artystów, którzy swoje dzieła przekazali na pomoc najuboższym.

Jednym ze sposobów gromadzenia funduszy na potrzeby podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Świętego Brata Alberta jest odbywający się co dwa lata cykl wystaw prac najwybitniejszych polskich artystów — malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii. Ekspozycja prezentowana jest w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, w galeriach we Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Rzeszowie, gdzie na zakończenie odbywa się wielka aukcja prac. Dochód z niej przeznaczany jest na chleb i dach nad głową podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Świętego Brata Alberta.

Cele tego przedsięwzięcia to nie tylko zgromadzenie środków finansowych, ale również promocja idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym poprzez kulturę wysoką. Polscy artyści od wielu lat angażują się na dużą skalę w tę działalność, dotyczy to zarówno najwybitniejszych przedstawicieli świata sztuki, jak też młodych artystów u progu sławy. Biennale jest zarazem formą promocji sztuki polskiej i formą zaprezentowania szerokiej publiczności przekroju twórczości ponad dwustu wybitnych artystów i ich dzieł w całej różnorodności technik, stylów i form.

Od wielu lat jak i obecnie darczyńcami są tacy twórcy (lub ich rodziny czy spadkobiercy przekazujący prace)  jak np. Magdalena Abakanowicz, Zdzisław Beksiński, Helena Jan Cybis, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Stanisław, Piotr i Jan Młodożeniec, Franciszek i Antoni Starowieyski, Stefan Gierowski, Natalia Lach-Lachowicz, Jerzy Duda-Gracz, Ryszard Horowitz, Józef Wilkoń, Rafał Olbiński, Tomasz Sętowski, Hanna Bakuła i wielu innych.

Adam Chmielowski, późniejszy św. Brat Albert był w młodości malarzem i jest patronem tego środowiska. Tegoroczna edycja biennale zgromadziła blisko 200 dzieł.

Data 31.01.2018 – 11.02.2018
Miejsce Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach / al. Wojciecha Korfantego 6 / Katowice
Wernisaż: 31 stycznia, godz. 17.00

, , ,