hiszp

16. Tydzień Kina Hiszpańskiego | KATOWICE

Kultura

11 Kwi 2016   , ,

Kino z temperamentem.4113816tkh

Katowice są jednym z 7 miast w Polsce w których odbywać się będzie 16. Tydzień Kina Hiszpańskiego. W programie zarówno kasowe hity, jak i kameralne kino artystyczne.

program:

11 kwietnia (pon.)
godz. 19.30
uroczyste rozpoczęcie Tygodnia Kina Hiszpańskiego
koncert muzyki flamenco: występ zespołu Cocotier

„Teraz albo nigdy”
(Ahora o nunca), 91’, 2015, reż Maria Ripoll
Eva i Álex szykują się do ślubu, który ma się odbyć w małym angielskim miasteczku, gdzie rozkwitła ich miłość. Przygotowania do uroczystości ruszyły pełną parą. Eva jest już w Anglii. Álex, jego ojciec, przyszły teść i znajomi jeszcze w Barcelonie. Już za chwilę mają wsiąść do samolotu lecącego na Wyspy, jednak strajk kontrolerów lotu i wybuch wulkanu nieco skomplikują im podróż.

12 kwietnia (wt.)
godz. 18.30
„Isla Bonita” (Isla Bonita), 101’, 2015, reż. Fernando Colomo
Realizator reklam, Fer, chcąc oderwać się od czarnych myśli spowodowanych kryzysem twórczym i szukając inspiracji, wyrusza na malowniczą Minorkę. Ma zatrzymać się u przyjaciela, jednak zbieg okoliczności sprawia, że zamieszka u intrygującej rzeźbiarki, stając się świadkiem i uczestnikiem perypetii członków jej rodziny. Świeża, bezpretensjonalna historia z pełnym optymizmu zakończeniem.

godz. 20.30
„Zabłąkani” (Perdiendo el norte),102’, 2015, reż. Nacho G. Velilla
Hugo i Braulio, obaj z wyższym wykształceniem, po obejrzeniu programu telewizyjnego „Hiszpanie w świecie” wyobrażają sobie niemal idealny obraz Niemiec. Pełni wiary we własne możliwości jadą do Berlina. Na miejscu okazuje się, że nic nie jest ani tak piękne, ani tak łatwe, jak wyglądało w telewizji. Ich droga do sukcesu staje się koszmarem, nie pozbawionym jednak elementów satyrycznych.

13 kwietnia (śr.)
godz. 18.30
„Jak zastać Baskiem”(Ocho apellidos Vascos),98’, 2014, reż. Emilio Martinez Lázaro
Rafa to typowy Andaluzyjczyk, który w rodzinnej Sewilli ma wszystko, co kocha: wino jerez, brylantynę i piękne kobiety. Spotkanie z odporną na jego wdzięki, temperamentną Baskijką, Amaią wywraca świat Rafy do góry nogami. Opuszcza Sewillę i jedzie na daleką północ, do baskijskiego miasteczka, w którym mieszka Amaia. Jest skłonny stać się Baskiem, byle tylko zdobyć jej serce.

godz. 20.30
„Jak zastać Katalonką”(Ocho apellidos Catalanes), 99’, 2015, reż. Emilio Martinez Lázaro
Amaia porzuca Rafę i planuje ślub z katalońskim hipsterem o imieniu, co na jej ojca, Koldo, działa jak płachta na byka i skłania, by namówić Rafę na wyprawę do Katalonii, której celem jest przekonanie Amai do zmiany decyzji. Obiecująca kontynuacja bijącej rekordy popularności komedii „Jak zostać Baskiem”, utrzymana w tym samym, ironicznym stylu.

14 kwietnia (czw.)
godz. 19.00
„Doskonały dzień na latawce”(Un dia perfecto para volar), 70’, 2015, reż. Marc Recha
Marca Recha („Sierpniowe dni”), również tym razem zaprasza nas na łono natury. Gdzieś w górach Katalonii, w pobliżu morza, w ustronnym miejscu spędzają dzień ojciec i syn. Wprawiając w ruch i obserwując lot latawca, wymyślają i opowiadają sobie najróżniejsze historie, zadają trudne pytania i szukają na nie odpowiedzi. Bezpretensjonalny obraz o sile więzi rodzinnych i potędze rozmowy.

godz. 20.30
„Sławetny: Agent Sekretny” (Anacleto: Agente Secreto), 97’, 2015, reż. Javier Ruiz Caldera
Adolfo odkrywa, że jego ojciec jest słynnym agentem, Sławetnym. Ma nadzieję, że ta rewelacja zmieni jego życie, które nie jest specjalnie fascynujące, szczególnie po tym, jak opuściła go narzeczona, Katia. Adolfo wyrusza z ojcem w akcję przeciwko Vazquezowi, groźnemu przestępcy, którego celem jest zgładzenie agenta.

15 kwietnia (pt.)
godz. 18.30
„Ta noc jest moja” (Mi gran noche),100’, 2015, reż. Álex de la Iglesia
Zaskakująca, błyskotliwa, inteligentna komedia Álexa de la Iglesii. Studio telewizyjne, upalne sierpniowe dni, podczas których w zawrotnym tempie nagrywany jest sylwestrowy program rozrywkowy.Jego gwiazdą jest Alphonso, z którym rywalizuje Adanne.
Nieszczęśliwe wypadki na planie, szantaże i spiski – wszystko w chaosie i z poczuciem humoru charakterystycznymi dla twórczości reżysera.

16 kwietnia (sb.)
godz. 18.30
„Łatwy seks, smutne filmy”(Sexo facil, peliculas tristes), 88’, 2014, reż. Alejo Flah
Marina i Victor są stworzeni do bajkowej historii miłosnej. Piękni, młodzi i wolni, działają na siebie jak magnes. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie fakt, że nie istnieją – są bohaterami wykreowanymi przez scenarzystę, Pabla, który dostał zlecenie napisania komedii romantycznej. Czy mu się to uda, skoro sam przechodzi miłosny kryzys?

17 kwietnia (nd.)
godz. 18.30
„Jak być normalną” (Requisitos para ser una persona normal), 90’, 2015, reż. Letitia Dolera
Wydawać by się mogło, że María jest przeciętną, normalną trzydziestolatką. Ale to tylko pozory. Fiasko kolejnych rozmów kwalifikacyjnych utwierdza ją w przekonaniu, że nie spełnia standardów normalności. Postanawia więc zrobić wszystko, by zostać normalną. Towarzyszem tej walki jest Borja, który jednak z ogólnie rozumianą „normalnością” ma niewiele wspólnego.

18 kwietnia (pon.)
godz. 18.30
„W cugu”(A esmorga), 111’, 2014, reż. Ignacio Vilar
Galisyjskie miasto Ourense, lata 50. ubiegłego wieku. Trzech przyjaciół idzie „w cug”, co skutkuje ordynarnym, prostackim zachowaniem „okraszonym” niewybrednymi żartami. Hulanka prowadzi do tragicznego finału szalonej, skąpanej w deszczu nocy, a jego ciężar potęguje nędza Galicji w trudnych czasach po wojnie domowej. Adaptacja powieści .„A esmorga”, której autorem jest znakomity galisyjski pisarz, Eduardo Blanco Amor.

19 kwietnia (wt.)
godz. 18.30
„Nieznany” (El desconocido), 102’, 2015, reż. Dani de la Torre
Carlos, pracownik banku, wiedzie wygodne życie rodzinne. Dzień jak co dzień. Carlos podwozi dzieci do szkoły, jednak wsiadając nie zauważa, że samochód jest otwarty. Uruchamia go i rusza. Chwilę później odbiera telefon od anonimowego rozmówcy, stając się ofiarą szantażu. Jeśli nie spełni usłyszanych żądań, szantażysta zdetonuje ładunek wybuchowy, który zainstalował w samochodzie.
Miejsce Kino studyjne Światowid / ul. 3 Maja 7 / Katowice
Czas 11-19.04.2016 r.

 

, ,