bacchus-temple-baalbeck_04_L

Alternatywny Liban

Kultura

31 Sie 2015   , ,

Muzyka, która w duszy mi gra.56-216706-yasmine-hamdan

Arabska muzyka zazwyczaj kojarzy nam się z wakacjami. Prosty rytm, niezrozumiały dla nas tekst i wokal, który dla naszych uszu podchodzi niemalże pod wycie. Ale może w rzeczywistości jest trochę inaczej?

W związku z moim zboczeniem zawodowym postanowiłam napisać o kilku wyjątkowych projektach z krajów arabskich, które odbiegają daleko od powyższego opisu.

Kolebką muzyki arabskiej, wyjątkowej muzyki jak dla mnie Liban. Jest tam niesamowicie dużo młodych, zdolnych i utalentowanych ludzi. Sam Liban jest również krajem tak bardzo różnym od innyh krajów Bliskiego Wschodu, dawniej nazywany Szwajcarią Bliskiego Wschodu, dziś – po długich latach wojen, brakuje mu już dawnej świetności, jednak to co pozostało, idzie w jak najlepszym kierunku.

Na początku, mój numer jeden – nie taka nowość, nie taka nieznana – bo sama Yasmine Hamdan – właśnie Libanka, znana szerszej publiczność po epizodzie (swoją drogą pięknym i mistrzowskim wykonaniu piosenki ‚Hal’) w filmie Jima Jarmuscha ‚Only Lovers Left Alive’.

Zaczynała z zespołem Soapkills, kiedy jeszcze mieszkała w Bejrucie, a ich pierwszy album ‚Bater’ (1999) zagwarantował im tytuł pierwszego zespołu tworzącego muzykę elektroniczną na Bliskim Wschodzie. Sama Yasmine, do dziś uważana jest ikoną arabskiego undergroundu.

Po rozstaniu z zespołem Soapkills, Yasmine przeprowadziła się do Francji, gdzie zaczęła się jej solowa kariera, która zaowocowała wydaniem trzech albumów: ‚Arabology’ 2009 – we współpracy z Mirwais, ‚Yasmine Hamdan’ 2012 i ‚Ya Nass’ 2013. Piosenkarka urzeka niesamowitym klimatem swoich utworów, orientalny folk przeplata się z muzyką elektroniczną i popem, co daje niesamowity końcowy efekt.

Yasmine można nazywać ikoną, portale rozpisują się o niej jako o “arabskiej Lanie Del Rey”. Według mnie (bez urazu oczywiście) Pani Lanie daleko do warsztatu Libanki. Nie przypisywałabym jej żadnych etykiet, gdyż jest ona postacią samą w sobie, tworzącą muzykę jedyną w swoim rodzaju.

Kolejnym libańskim zespołem, również całkiem znanym szerszej publiczności jest grupa Mashrou3 Leila (Leila’s Project). Zespół tworzy pięć osób, a założony został w wyniku warsztatów muzycznych na Amerykańskim Uniwersytecie w Libanie, w 2008 roku.
Panowie: Hamed Sinno, Haig Papazian Carl Gerges, Ibrahim Badr, Firas Abu-Fakher, grają alternatywnego rocka z elementami arabskiego folku, do tej pory wydali trzy albumy: ‚Mashrou3 Leila’ 2009, ‚El hal Romancy’ 2011, ‚Raasuk’ 2013. Mashrou3 Leila jest też pierwszym zespołem z Bliskiego Wschodu, który ukazał się na okładce magazynu Rolling Stone.

Na koniec projekt muzyczny ‚Beirut Jam Sessions’, który ukazuje, jak niezwykle płodni są mieszkańcy tego państwa. Główny cel – promocja alternatywnej muzyki libańskiej, klipy nagrywane są w startegicznych miejscach Bejrutu, takich jak ulica Mar Mikhael i jej słynne kolorowe schody, czy przystań luksusowych jachtów Zaytuna Bey.

A na koniec mały smaczek – wiedzieliście, że piosenka panów z Wanton Bishops (zespół z linku wyżej) została wykorzystana w spocie Roberta Cavalli? :) cdn.

Gabriela Zdanowicz

, ,