Czynne soboty w Muzeum +Ül¦ůskim

Czynne soboty w Muzeum Śląskim.

Design, Kultura

2 Lut 2016   ,

Każdy dzień jest dobry na odwiedziny.

Co robić, gdy pogoda nie pozwala na skorzystanie z zimowych atrakcji? „Czynne soboty” to propozycja Muzeum Śląskiego dla osób zainteresowanych kulturą, sztuką i literaturą. W najbliższą sobotę, 6 lutego, zapraszamy już od godz. 11.00 na spotkania przygotowane zarówno dla dorosłych, jak i dla rodzin z dziećmi.

Każdy miłośnik industrialnych klimatów powinien z pewnością wziąć udział w wykładzie o rozwoju przemysłu, który ukształtował tradycję, zbudował tożsamość mieszkających tu ludzi. Historia procesów zachodzących na Górnym Śląsku, realizowanych staraniem przedstawicieli wielu nacji i kultur, stanowić będzie tło dla opowieści o Ślązakach, o fascynacji węglem i obawach związanych z jego wydobyciem, o potrzebie eksperymentowania i relacjach człowiek-maszyna. O godz. 15.00 podczas wykładu w ramach cyklu „Przemiesz(cz)anie. Sztuka polska po 1945 roku” porozmawiamy o tym, czy przekraczanie granic malarstwa, to tylko przekraczanie granicy płótna, wyjście w przestrzeń, czy może też anektowanie skrawków rzeczywistości w ramy obrazu. Ostatnim w tym dniu wykładem dla osób dorosłych będzie spotkanie z twórczością Alfreda Szklarskiego, które będzie okazją do zadania pytań o to, dlaczego podróżujemy i co jest tak kuszącego w odkrywaniu odległych krain.

Rodziny z dziećmi zapraszamy na rozpoczynające się o godz. 13.00 zajęcia „W pracowni konserwatorskiej”, dzięki którym dowiemy się, jak wygląda praca konserwatora zabytków, w jaki sposób dba on o zbiory i co robić, jeśli jeden z nich ulegnie uszkodzeniu. Podczas spotkania wspólnie zwiedzimy pracownię, po której oprowadzą konserwatorzy Muzeum Śląskiego. Nie są to jedyne propozycje skierowane do najmłodszych gości muzeum. W kolejną sobotę, 13 lutego, w sekrety teatru elżbietańskiego wprowadzą nas warsztaty przygotowane dla dzieci w wieku od 8 do 13 lat. W walentynkowym klimacie będziemy zajmować się najsłynniejszą sceniczną historią miłosną oraz sprawdzimy, czy kostium może być zrobiony z papieru. Natomiast 27 lutego o godz. 15.00 zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 6 lat z opiekunami na spacer po Galerii śląskiej sztuki sakralnej, podczas którego dowiemy się, dlaczego święty Mikołaj nie ma czerwonego kubraka, Barbara trzyma w ręce wieżę, a Małgorzata smoka? Legendy o świętych będą także inspiracją do własnej pracy plastycznej.

Spotkania dla dorosłych – „Czynne soboty”
6.02.2016
godz. 11.00

Industrializacja Górnego Śląska jako wspólne dziedzictwo, czyli kilka słów o fascynacji węglem wykład mgr Agaty Muszyńskiej – Instytut Historii, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Śląski (cykl: Górny Śląsk. W sercu Europy, na granicy kultur)
Sala edukacyjna C, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 // wstęp wolny

godz. 15.00
Poza obrazem. O przekraczaniu granic malarstwa
Wykład Agaty Stronciwilk (cykl: Przemiesz(cz)anie. Sztuka polska po 1945 roku)
Sala edukacyjna A, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 // wstęp wolny

godz. 17.00
Doświadczenie podróżowania. Literatura i życie
Wykład dr. Adama Pisarka (cykl: Ze Śląska na krańce świata. Odległe kultury w twórczości Alfreda Szklarskiego)
Sala edukacyjna C, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 // wstęp wolny

Zajęcia dla rodzin z dziećmi:
6.02.2016

godz. 13.00
W pracowni konserwatorskiej
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat (cykl: Muzeum z każdej strony)
Rozpoczęcie spotkania przy kasach // wstęp 7 zł

13.02.2016
godz. 11.00

Wieczni kochankowie, czyli o teatrze elżbietańskim
Warsztaty kostiumu z papieru dla dzieci w wieku 8–13 lat (cykl: Scena jak z bajki, czyli o teatrze i filmie)
Sala edukacyjna C, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego // wstęp 7 zł od dziecka, opiekunowie wstęp wolny

27.02.2016
godz. 15.00
Spotkanie zainspirowane zbiorami śląskiej sztuki sakralnej
Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 4–6 lat z opiekunami (cykl: Muzeum dla malucha)
Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego
Rozpoczęcie spotkania przy kasach // wstęp 7 zł od dziecka, opiekunowie wstęp wolny

https://www.facebook.com/muzeumslaskiemuzeum-slaskie
http://www.muzeumslaskie.pl

,